Nerezový komín

Autor: Valec (9 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
12. 12. 2017
1 komentář
Nerezový komín
Příspěvek stavebníka
Ahoj svépomocníci, v minulých dnech jsem absolvoval stavbu nového komína s nerezovými vložkami. Důvod, proč jsem se rozhodl původní komín shodit a vystavit zcela nový, byl, že na ten původní bych nedostal revizi. Když jsem jeho fotky posílal kominíkům, aby mi ji dojeli udělat, tak jejich stanovisko jsem dostal už po telefonu. To, že jsem komín nakonec zboural, jsem ho pak nejen mohl posunout na pro mě vhodnější místo, ale především jsem mohl vyměnit i trámy domu, které byly v kontaktu s ním.

Rozhodl jsem se pro nerezové vložky. V porovnání s těmi keramickými jsou obecně dražší a mají i kratší životnost. Jejich výhody pak jsou, že při zatápění se komín mnohem rychleji prohřeje a vypustí méně zplodin. Já osobně další výhody vidím v hladší stěně vložek, menší náchylnosti na praskliny vlivem tepelných změn, především si ale myslím, že pokud kouřovod bude jevit známky dehtu, tak se snáze vyčistí. Jak už jsem naznačil, starý komín jsem zbořil. Na nově zvoleném místě jsem udělal betonový základ, a když jsem pak dělal rozvody kanalizace, tak jsem myslel i na vyústění pro odvod kondenzátu. Pak následovala základová deska. Po vytvrdnutí základové desky jsem se vrhl na lokální penetraci a hydroizolaci. Následovala první komínová tvárníce vyplněná betonem. Na tuto tvárnici jsem si ustavil díl s čistícím otvorem, vyřezal (připravil další otvory) a stavěl dál. Jediným omezujícím elementem byla dlouhá doba vytvrdnutí spárovací hmoty, abych mohl položit další tvárnici a současně mi nevytekla spárovací hmota z tvárnice níže. Kouřovod jsem obaloval izolační vatou k tomu určenou. Celý kouřovod i s prostupem skrz dřevěné trámy jsem si vymyslel, nakreslil, zkonzultoval a nechal vyrobit na míru u firmy vyrábějící tyto komponenty. Součástí výrobku byl tedy i certifikát pro následnou revizi. Jednotlivé díly kouřovodu by mezi sebou měly být snýtovány minimálně 3 nerezovými nýty. Upřímně musím říct, že ne všude to šlo dodržet. Nejdiskutovanější komponent byl samozřejmě prostup skrze trámy. Kolem kouřovodu mám dokola 100mm izolace. Takže vnější průměr hrncem 350mm. Dále bylo doporučení, aby se vnější stěna hrnce přímo nedotýkala trámů a tak vznikla vzduchová mezera pro odvod tepla. Proto je díra v trámech o tolik větší než hrnec. Z druhé strany dřevěné stěny je pak vsunutá poklice hrnce. Myslím si, že tohle řešení je v rámci možností dostatečně elegantní a především bezpečné. Jinak nešlo o komínovou sestavu, ale jednotlivé komponenty byly nakupovány ve stavebninách případně vyráběny na míru. Síla stěny plechu 1mm, jakost plechu 1.4404, průměr svislého kouřovodu je 160mm, průměr vodorovného kouřovodu je 150mm a výška komínu 7 metrů. Předpokládaná životnost 30 let.

Náklady

Název položkyCena
komplet nerez díly
9 000 Kč
krbová kamna
9 000 Kč
kouřovod u kamen
300 Kč
komínová izolace
2 200 Kč
komínové tvárnice
4 000 Kč
malta na tvarnice
200 Kč
roxor tyč
500 Kč
penetrace 10kg
500 Kč
hydroizolace Glastek 40 sp. m.
1 000 Kč
krycí deska
500 Kč
Celkem27 200 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Lu89

Lu8912. 12. 2017 19:53:06

Ahoj,

dobrá práce. Koukám, že tě toho taky dost čeká :-)) Já za dva týdny očekávám předávání klíčů, tak se hned vrhneme s kominíkem na prohlídku komínů. Jen doufám, že to bude jen vložka.