Fáze Projekt

Autor: Jana a Ondřej (11 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
16. 11. 2017
16 komentářů
Fáze Projekt
Příspěvek stavebníka
Jak jsme již v předchozím příspěvku nastínili, naším snem je bungalov v pasivním standardu. Téměř každý projektant nám na to odvětil - to se nedělá. A když už, tak většinou ve tvaru nudle, aby byla budova co nejvíce celistvá a měla co nejméně výklenků. My jsme si ale stáli za svým "eLkem" a nudli prostě zavrhli. Dodali jsme našemu projektantovi odvahy, ať nám vše spočítá, a když se opravdu nebudeme moci vejít do pasivu, promyslíme, jaký jiný vyvhovující půdorys by se nám zamlouval.

Hle, ku překvapení všech nám výpočty dopadly skvěle. Sice budeme stavět z těžkých vápenopískových cihel, které ovšem mají vynikající akumulační a akustické vlastnosti a také se nevyhneme asi půlmetrové zdi, ale co bychom neudělali pro naše vysněné království. Dřina nás nemine, ale jdeme do toho. Náš architekt nám i zařizuje veškeré byrokratické povinnosti - za nás se to vyplatí při naší pracovní vytíženosti. Díky tomu, že náš pozemek stojí vedle silnice, museli jsme baráček o 3 m posunout kvůli 15m vzdálenosti od silnice, z čehož jsme radost moc neměli, poněvadž nyní naše největší okno kouká přímo sousedům na plot a zahradu. Zároveň jsme zažádali u ČEZ připojení, vyplázli jsme peníze na spoluúčast a budeme stavět andělíčka - snad co nejdříve. Kdy nás napojí ČEZ je pro nás ve hvězdách, mají na to 9 měsíců. Kdyby měl někdo reálnou zkušenosti, podělte se, jak dlouho to trvá atd., ale moc nás neděste! Nyní poptáváme konkrétní okna vhodná pro pasiv, tepelné čerpadlo vzduch-voda, rekuperaci a také centrální vysavač. Kdyby měl někdo vydařené tipy, sem s nimi prosím :).

Náklady

Název položkyCena
ČEZ
12 500 Kč
Projekt
71 100 Kč
Túje
900 Kč
Celkem84 500 Kč

Galerie

Fáze ProjektFáze Projekt
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Jana a Ondřej
Jana a Ondřej (11 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Petr28. 11. 2017 23:56:41

Projektant a architekt to je rozdíl. Architekt to vymyslí a nechá to projektanty naprojektovat. Celé by to mělo dávat hlavu i patu. Zkoordinuje ostatní profese. Vetšinou jsou to celá studia, kde jsou zastoupené všechny profese, nebo alespoň ty hlavní. Takže tam je ta přidaná hodnota. Taky hledáme projektanta, ale 250 tisíc do toho rozhodně nedáme. Nejvíce mě pobavil atelier DEKu, ti se přijeli podívat, ale nabídku na projekt už nikdy neposlali. Pan Partika tady má myslím taky jeden projekt kdy si stavěl vlastní pasivní dům. Od něj bych si to klidně nechal na-projektovat taky, ale máme ho hrozně z ruky a já si myslím že projektant by měl být k dispozici co nejblíže :)

Jana a Ondřej

Jana a Ondřej26. 11. 2017 9:26:50

Zdravím, my taky máme fixní cenu projektu. Cena obsahuje kompletní dokumentaci pro stavební řízení + vyřízení stavebního řízeni, projekt studny, příjezdové cesty a předběžné posouzení na NZÚ. Jediné co je zvlášť je vyřízení zelené úsporám + hluková studie. Za to se bude platit zvlášť.
Osobně mi přijde 5% z plánované ceny domu dost. To bychom asi nedali za to. Leda že by to bylo s kompletní prováděčkou + 3D projekt interiérů. Přesně takto to má kolega z práce a dává za projekt 300K.

ArnieX

ArnieX25. 11. 2017 19:06:00

Ten náš projektant určil cenu fixní, a je nezávislá na ceně domu. Součástí je pak kromě realizačního projektu i získání stavebního povolení. Jinak běžně se určuje cena dle obestavěného prostoru, ale to se určuje dost těžko když člověk ještě nemá žádnou přestavu nebo dům navržený třeba architektem. Pro pasiv je to aktuálně něco kolem 6500Kč za m3. Když si to vyhledáte na googlu najdete tyhle koeficienty pro různé druhy staveb, z různých materiálů a jsou i nějaké kalkulačky. Cena je to pak samozřejmě jen velmi orientační. Já osobně bych 250k za projekt nedal. Mrkněte na pana Partiku, my jsme zatím spokojení.

JakubBrno25. 11. 2017 19:00:22

Díky za info, na pana projektanta se podívám. Ty procenta vím, že jsou celkem OK, jen mi není jasné z čeho se vychází. Přece nemůže do ceny zahrnovat i vybavení domu? Je rozdíl zda někdo použije plastová okna nebo hliníková, dřevěnou podlahu nebo laminát, atd. Pan architekt tvrdí, že na internetu je někde průměrná cena za metr krichlový obestavěné plochy domu a tou se prý řídí při určení ceny a z té potom následně procentuální části za projekt. Nemám problém zaplatit si kvalitní projekt, jen bych raději viděl seznam činností oceněných hodinově a příslušnou hodinovou sazbu, než nějaká procenta z podivně zjištěné ceny za stavbu. Ten váš projektant určuje cenu jak, pokud vám to tedy sdělil? Díky.

ArnieX

ArnieX25. 11. 2017 18:20:20

Otázka sice není pro mě, nicméně projekt za 5% ceny je ještě celkem OK, ceníková cena projektu je dle ČKAIT snad až 9%. Můžu doporučit našeho projektanta pana Radka Partiku, jeho cena za realizační projekt je více než příznivá, o to víc ve srovnání s ceníkovou cenou ČKAIT. Navíc pokud jste z Brna, tak to k vám má kousek.

JakubBrno25. 11. 2017 18:00:24

Zdravím, můžu se zeptat co všechno máte v tom projektu za 71000? A to je konečná cena? Po mně chce architekt 5% z plánované ceny domu, kterou si prý někde spočítá na internetu. Odhaduji že dům mě bude stát 5 mil. a to je prý podle architekta ještě málo. Tzn. za projekt chce minimálně 250 000. Proto by mě zajímalo, zda ten váš projekt je pouze pro stavební povolení, nebo i prováděcí. Děkuji.

5CH

5CH16. 11. 2017 14:00:06

K cenám oken a dveří tak za 13ks. chce Slavona 430 000kč + montáž + doprava -7% za platbu předem = 535 000kč vč. dph.

Jinak k tomu, že takový dům se nedělá v pasivu, tak ne že by to nešlo, ale je to částečně proti myšlence bydlení s co nejmenšími náklady a zátěže životního prostředí. Ale než abyste měli nezateplený dům a navíc topili uhlím a petkami, tak je dobrý nápad si postavit pasivní dům podle českých podmínek.

ArnieX

ArnieX16. 11. 2017 13:53:27

Tak to je určitě velká výhoda s těma stavebninama ;) trochu závist. Držím palce.

Jana a Ondřej

Jana a Ondřej16. 11. 2017 13:51:16

Zdravím a děkujeme všem za komentáře a rady, určitě je využijeme. Abych byl upřímný, máme v rodině síť stavebnin, takže téměř vše budeme mít za ceny které nejsou veřejné např. bednění, cihly, tašky, omítky, EPS a spoustu dalších. Toto vše stlačí cenu o podstatný peníz dolu. Co se týče oken, tak máme nabídku na okna Vekra Premium EVO i s montáží za celkem za 230K. Rekuperační jednotka od Regulusu za 40K s DPH + 30K ostatní materiál = 70K.
NZU B1 podle prvotních propočtů projektanta nebude problém. Když zesílíme izolaci podlahy a střechy, tak bychom se možná dostali i na B2. Co se týče stavby, tak toho se nebojím. Projektant nám bude dohlížet na stavbu a každou fázi před dokončením zkontroluje. Navíc já jako kvalitář nesnesu, když něco není udělané tak jak má být.
ČEZ - doufám, že nás velice překvapí a stihne veškeré úpravy do jara, ale to je asi jen naše zbožné přání. Ještě že máme hodné sousedy .
Určitě budeme dál informovat o našem postupu a strastech.

ArnieX

ArnieX16. 11. 2017 12:32:04

Sakryš nevím co dělám furt špatně že si každý myslí že jsem žena :D. Asi se budu muset začít v komentářích podepisovat. Manželka sem nepíše, jen já.

Rekuperaci vím jen kolik stála od jedněch stavitelů, podařilo se jim šikovně vyptat na jednotlivé fáze a nakonec je vyšla na tuším 90k. Není to levná záležitost, ale nemusí to stát ani tolik. Kdyby to stálo jak píšete 180+ tak do toho nikdo trochu rozumný ani nejde, to je příliš vysoká cena za komfort. O tom že by se to někdy vůbec zaplatilo nejde vůbec hovořit za takovou cenu. Jinak TČ je i do pasivu rozumná záležitost, osobně bych volil spíš země-voda, nejen kvuli hygieně kterou je potřeba dělat pro SÚ. Samotné čerpadlo je pak otázka třeba 80-120k, něco bude stát kolektor zhruba 20k, pak zásobník na TUV 250-300l do 20k, ale to už je záležitost jakéhokoliv způsobu topení či ohřevu TUV. Nepřijde mi rozumné navrhovat elektriku ať už tím myslíte přímotopy nebo topné rohože, v prvním případě to vypadá dost hnusně, v druhém případě to není rozumné protože už nikdy nemůžete vyměnit zdroj tepla - alespoň tedy ne bez rozkopání celé podlahy. Může se stát cokoliv, elektřina může vyletět do oblak a budete chtít topit jiným způsobem, třeba biomasou, peletkovými kamny s výměníkem co já vím, pak je lepší mít teplovodní podlahové topení, protože na něj lze napojit jakýkoliv jiný zdroj tepla, který ohřívá vodu.

xor16. 11. 2017 11:16:12

@ArnieX

Vy už jste realizovali rekuperaci a rozvody, že jste si tak jistá?
Z hlediska rekuperace to není asi úplně zdařilý návrh domu.
Já bral spiro + pasivní jednotku průměrné kvality. Žádný plast nebo jednotku za 16. Možná se dá dostat na 140. Samodomo třeba za 80kkč, ale přestřelené to rozhodně není, to jsou ceny běžných montérů. Uvidíte sami. Dost tomu pomáhá návrh domu, počet křížení, olínek, tlumiču apod.
Jakou další polopravdu jsem napsal nebo nadhodnotil?

ArnieX

ArnieX16. 11. 2017 10:50:31

Není zač ;). Jinak ad. xor, má samozřejmě částečně pravdu, něco jsou ale polopravdy, některé ceny uváděné jsou dost přestřelené, třeba rekuperace za 180, to už je dost předražené. Jinak co se týče oken, to má pravdu, tam ceny naskáčou nemluvě pak o vybavení domu. Podlahy a tak. Nevidím úplně přesně jaká je zastavěná/podlahová plocha, to by mi dalo lepší představu o možné ceně výstavby ale osobně bych se klepal strachy jít do stavby domu s 2,5M, my budeme snad mít alespoň 4,4M čistě na stavbu, a budem žádat NZÚ což také doporučuji. I přesto se dost klepu strachy abychom to za ty peníze postavili a mohli bydlet. Chce to mít dostatečnou rezervu a pokud čerpáte HÚ na stavbu tak si vemte rezervu protože můžete nedočerpat snad 20% celkové částky bez pokuty (to si kdyžtak ověřte u své banky).

Jana a Ondřej

Jana a Ondřej16. 11. 2017 10:31:52

@ArnieX - děkuji za vypíchnutí upsání se - opraveno :)

xor16. 11. 2017 10:15:01

Domeček hezký, ale nevím jaké máte možnosti, ale za 2.5M takto vybavený a velký dům (2 koupelny + záchod) nepostavíte a to ani když si budete dělat 90% věcí sami (myslím opravdu sami ne subdodávkou). Na netu se váli podrobné rozpisy materiálu a prací. Stáhněte si je, a pak si je upravte pro váš domek. Jděte pěkně položku po položce co nejvíce do detailů (například, výkop, hutnění, písek, cement, roxor, izolepy.....) a přepočítávejte si to na váš dům a vaše možnosti. Udělejte si vždy nějaké rezervy. Hrubá je brnkačka, až začnete zařizovat vnitřek, tak to vše poletí. Hlavně se to špatně počítá. Cihly spočítáte lehce, ale vybavení to je oříšek. Nechte si to zkontrolovat vaším projektantem nebo šikovným řemeslníkem.
Máte hodně oken. HS portály jsem neviděl, ale okna velká a hodně v pasivu a předsazená montáž počítejte 350+. Ony pasivní dveře jsou jen od 60+. Pokud budou HS portály ceny letí o 60kč na každém kousku nahoru, rekuperace 180+ (máte komplikovaně umístěnou rekuperaci. Rekuperace potřebuje nasávat vzduch co nejkratší cestou, nejlépe z fasády. Výdech nad střechu) navíc budete mít asi hodně záhybů. Žaluzie 120+. Na tč bych se vykašlal a dal všude elektriku. Budete mít pasiv přece. Na tč vzduch/voda potřebujete měření hluku pozor na to. tč asi 130. Cena zateplení je 70k navíc oproti běžné výstavbě.
Pro pasiv potřebujete dodržet neprovzdušnost. Za různými tmely, pásky a detaily je asi 40kkč peněz navíc. Nezdá se to, ale těch detailů a položek je hodně. Omítky odspodu až nahoru. U paty zdiva stačí natáhnout lepidlem 2x.
Okna dle kvality: Internorm, slavona (impression), vašíček(na dlouhé lokte), pražák, sulko, vekra....
Zkuste program NZU B1(335kkč) nebo B2 (485kkč). Celkem vám to zaplatí více náklady.
Hlavně počítejte. Není nic horšího, než zjistit, že ke kolaudaci potřebujete ještě 400kkč, protože jste to podcenili a nemáte si na čem uvařit.

Tom & Petra

Tom & Petra16. 11. 2017 8:36:56

Zdravím,

jen pro upřesnění VPC nemají super izolační vlastnosti, to má ta izolace, která je na tom. VPC mají super statiku, akumulační vlastnosti atd. A šířka stěny je podle mě v pohodě, oproti konkurenci, když se člověk dostane na max VPC 175(200) + šedý EPS 280.

Ať se daří!

ArnieX

ArnieX16. 11. 2017 8:36:39

Hezké návrhy. Jinak bungalovy v pasivu a i v různých tvarech se samozřejmě staví. Jen bych upřesnil VPC nemá skvělé izolační vlastnosti, vlastně nemá izolační vlasnosti vůbec, proto se doplňuje mohutnou izolací třeba až 300mm polystyrenu. Výhodou je ale že nosná cihla má jen 175mm tloušťku a tak na stejné ploše základové desky vznikne výrazně větší podlahová plocha než v porovnání s jinými cihlami. Zateplení se pak dává na venkovní stranu a tedy zvyšuje zastavěnou plochu ale nesnižuje podlahovou plochu. Jinak VPC mají některé skvělé vlastnosti a to kromě velké pevnosti také skvělé akustické vlastnosti a tepelně akumulační vlastnosti. Jinak centrální vysavač také zvažujeme, spíš ale uděláme rozvody a zda ano nebo ne se budeme rozhodovat posléze. Co do připojení elektřiny, jestli tam přípojka není a dělali jste žádost o připojení a platili, obvykle bývá 12500Kč, za rezervovaný příkon 3x25A, tak co jsem tu četl zkušenosti slibují obvykle kratší dobu a trvat to může i 15 měsíců, vím že jste nechtěli děsit ale je lepší počítat s nejhorší variantou a pak být příjemně překvapený než naopak ;). Hodně štěstí se stavbou.