Dokončenou projektovou dokumentaci, kterou jsme s projektantem ladili zhruba 2 měsíce, společně rozeslal na všechny dotčené orgány koncem června 2017. Čekali jsme do 15. září, než se nám všechny nasbíraly, některé jako ČEZ, SMVaK dokonce prošly kolečkem nadvakrát. Nakonec z toho byl následující seznam všech souhlasů (a to pouze pro administrativně "jednodužší" ohlášení stavby):
- Cetin – vyjádření podzemních sítí
- ČEZ – souhlas s PD
- Hydrogeologický posudek
- Radonový průzkum
- Souhlasy sousedů s PD – včetně vyjádření bank, kde má soused zastavený pozemek hypotékou
- Odbor životního prostředí SMO I. - Koordinované stanovisko – odbor životního prostředí SMO – vstupuje: ochrana ovzduší, ochrana lesa, ochrana myslivosti, ochrana vod, silniční správní úřad, památková péče, zemědělský půdní fond
- Krajská hygienická stanice – souhlas s PD a hledisko hluku
- Odbor dopravy SMO – souhlas s PD a povolení sjezdu
- Odbor majetku SMO – smlouva s městem na věcné břemeno sjezdu a přípojky vody, souhlas s PD
- Policie ČR – souhlas s příjezdem a vyjádření
- Povodí Odry – souhlas s PD a řešením vod
- SMVak – souhlas s PD a řešením vod
- Technické služby Opava – vyjádření k sjezdu, souhlas s PD
- Odbor životního prostředí SMO II. – výňatek ze ZPF, kopaná sonda
- Odbor životního prostředí SMO III. – rozhodnutí orgánu ochrany přírody
- Hasiči – bezpečnost stavby
Nicméně paní na stavebním úřadě vše urychlila a v pátek 13.10.2017 jsme obdrželi stavební povolení - a pak že je to smolný den ;-) Takže od podání dokumentace po vyřízení na SÚ 3,5 měsíce. Již 7.10. jsme provedli skrývku ornice ve výšce 20cm + vyrovnání pozemku zastavěné plochy nahrubo. Pozemek máme lehce z kopce. Následovalo geodetické zaměření pozemku, stavba laviček, se kterými mi pomohli pánové geodeti. Na lavičky jsme si označili krajní body základové desky a budoucího zdiva. S kámošem jsme vše odborně vyznačili vápnem a hned druhý den nato přijel bagr vykopat základové pasy včetně patek pro komín a nosné sloupy. Pokládka zemnícího pásku se stihla provést odborně ještě ten den známým elektrikářem - zde bych doporučil jeho rad pásek nespojovat spojkami ale svařovat (měla by se prodloužit životnost zemnění). Vše samozřejmě ošetřit gumoasfaltem. Následovalo zaměření výšky vylití základových pásů nivelákem, označení spreji a kratičkými roxorky, vše +-0,5cm tak, ať následující ZB nemusíme podsypávat betonem. Prostupy pro vodu a kanalizaci které jsou nejníže, přišly do základů, zbytek až do ZB. Navíc přidáme prostupy pro elektro v 5ti Kopoflex chráničkách, 2 prostupy pro tepelné čerpadlo, 1 na přívod vzduchu do komínu a 1 rezerva kdyby přišla řada na studnu. Snad se na nic neopomnělo. Dnes přijely mixy včetně pumpy a do základů padlo 22,5 m3 betonu C20-25 (v projektu byl C16-20, ale cenový rozdíl minimální). Makáme dále, další článek už doufám zveřejním s hotovou základovou deskou předtím, než udeří zima. Náklady na hotovou základovku také v dalším článku, až se dopočítáme konečného čísla.
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
Stavební buňka vč. podloží | 11 431 Kč |
Poplatek SÚ | 2 150 Kč |
Základní nářadí | 1 950 Kč |
Celkem | 15 531 Kč |