Poté hurá do práce a prokonzultovat plán na dnešek s kolegy, vždy se od nich dozvím nějakou užitečnou radu, to je vážně k nezaplacení. Po konzultaci jsem se rozhodl natavit jen 0,5m pásy izolace, použili jsme dle projektu Glastek 40 Special Mineral (7,5 x 1m). Po poledni jsem se tedy vydal na servis s autem (potřebovalo nový olej a filrty) a na nákup nějakých nezbytností. Koupil jsem si pěkný zahnutý nůž na řezání lepenek a koberců, kožené rukavice na tu hřejivou práci a pár dalších drobností a potom honem na stavbu. Nanosil jsem si na desku 4 role izolace (parádní rozcvička) a začal řezat role na poloviny. Jak bylo hotovo, tak jsem se pustil do zbroušení příloš přečnívajících kusů perimetru. Koupil jsem si na to super "hladítko" s hrubým smirkem na spodní straně. Potom jsem začal podle spočtených rozměrů kreslit na desku kóty pro budoucí izolaci pod příčkami... nestihl jsem to ani celé a musel jsem do města pro pomocníka. Něco kolem čtvrté jsme se pustili do akce. Já jsem nahříval, kamarád roloval. Na kraj jsem si vždy položil kus desky, ať mi z toho perimetru něco zůstane, tavil se opravdu rychle.... Spoje jsme vždy tak o 10-15cm překrývali a zapatlali je trochu do sebe. Práce šla pěkně od ruky a udělali jsme cca 2/3 dlouhé strany, jednu krátkou stěnu a poté jsme se vrátili opět k té dlouhé a potom asi po 10 minutách to přišlo...kamarád říká koukej tam nám něco kouří a ukázal směrem k místu které jsme tak před 5 minutami dělali...no a pak už honem fofry a rychlá záchranná akce. Chytl perimetr a zrovna v tom nejblbějším místě kde byly i chráničky na budoucí elektro vedení, chránička s hadicí na vodu a podobně... No tak jsme honem nalili do propálené díry vodu na pití co byla po ruce, potom kýbl a pro jistotu jsme nalili vodu i do chrániček které byly vyvedené v technické místnosti, jelikož se z některých taky už trochu kouřilo... tak snad přežila velká část chrániček, co byla v desce a neprohořeny nějak více dovnitř... ach jo. Zbytek se nesl v poklidném duchu, kraje byly cca v 6 hotové a začali jsme s izolací pod příčky. Tam šla práce o poznání rychleji a až na drobný detail (opět práce našeho milovaného projektanta) že v jedné části výkresu byly špatně kóty, to pěkně odsýpalo. Jen na těch propočtech jsme se trochu zdrželi a tak jsme finišovali až za tmy. Osvětlení na pozemku není, tak jsem svítil jen hořákem, stejně jsem jej měl půjčený včetně bomby a u té se účtuje vždy plný objem i kdybych spotřeboval jen trochu, tak jsme ji alespoň využili co nejvíc :-) Cca v 8 bylo hotovo, slušná práce za 4 hodiny... Pak jsme si užili ještě trochu legrace s telefonem a hořákem a hurá domů... Pokračování bude až jakmile začne stavět tesař, dnes jsem mu volal a bude další týden zpoždění, příští týden teprve bude materiál, pak týden chystání a pak už snad konečně pojedou... Více článků na http://normacks.blogspot.cz/
- Stavba domu/
- Hrubá stavba/
- Izolace proti vlhkosti a radonu/
- Burn it down - hydroizolace
Burn it down - hydroizolace
Galerie
Sdílejte ho s přáteli...
Standa a Monika15. 9. 2017 13:17:45
To že nedrží v ploše je úplně jedno, stačí když je nabodovaný. Konkrétně tento pás se tak má pokládat. Najděte špatné spoje, označte si je třeba křídou. Vezměte zbytek, nějaký odřezek, nahřejte a špachtlí stáhněte ze spodní! strany asfalt, ohřejte špatný spoj a zašpachtlujte. Jako když děláte třeba se sádrou... Tento pás se nahřívá hodně ale krátce, jinak stéká až na nosnou vložku a to je pak těžké ho plošně nastavit, když to máte prvně v ruce. Takhle to ale jednoduše opravíte, stejným způsobem můžete "utěsnit" i větší díry u prostupů, když pás neuříznete úplně přesně.
NorMack15. 9. 2017 11:50:19
Ahoj, tak krátká vsuvka, volal mi včera můj stavební dozor a říkal že jsem to měl prý někde málo nahřáté a někde tedy hydroizolace nedrží...to tedy nechápu kde, když mi asfalt pomalu tekl... no a také že spoje někde také nedrží. Budu tedy asi nucen udělat ještě jednu vrstvu, případně vše ještě jednou projít a přetavit. Schválně jsem se ptal jak dozora, tak tesaře jestli je lepší izolace jen po příčky anebo celoplošně, tak mi oba potvrdili že je správně jen pod příčkami. Kdyby byla celoplošně, tak hrozí riziko poškození (spadne vrtačka, kladivo, zašlápne se šroubek nebo prorazí žebříkem) a lepší je tedy potom dotavit zbytek...
Můj dotaz zní, je možné teď ještě opravit nějak ty spoje, znova celé prohřát a zapatlat. Nebo bude lepší udělat celé ještě jednu vrstvu??
Standa a Monika14. 9. 2017 7:39:54
Většina projektantů desky navrhuje správně, ale ve snaze něco ušetřit stavebníci skladby nedodrží. Určitě bych desku posadil min. 30 cm nad terén, pak se nemusí dělat svislá izolace, ale tomu musí odpovídat i zásyp pod vlastní roznášecí deskou.Tedy v žádném případě nevracet vybagrovaný materiál zpět v plném objemu a poprášit štěrkem, aby se to nelepilo na boty.... Dejte si rovnítko mezi venkovní a vnitřní výšku k desce. 30 cm nad terénem, uvnitř 30 cm štěrku poníženo o výšku vlastní desky. Zásyp zeminou nedělat výš než je okolní terén. Výhody lití desky do šalování z polystyrénu jsou nesporné, ale čím je polystyren chráněn? Kde je nopovka, která odvede děšťovku od základů. Při prvním dešti vody půjde cestou nejmenšího odporu a vyplní všechny díry mezi polystyrénem a základem a bude to tak dělat na věky... ZB není rozhodně vodotěsné a voda si pod desku cestu najde. Takže když šalovat polystyrénem, tak nezaházet, ale rozepřít o terén. Pak přidat nopovku až k patě základu. Pak bude základ v teple a suchu. V případě že je pozemek "mokrý", s nepropustnou zeminou, vyplatí se přidat drenáž. Ale určitě nezapomenout na odvětrání,tedy vývod od drenáže nad terén.
Ráďa a Léňa14. 9. 2017 5:48:17
Stando, ani bych Vás jako prudiče nebral, ale pouze člověka co se snaží pomoct / upozornit na to co se dělá špatně, a kde by mohl být problém. Řídil jsem se videem, který tu umístil pan Tesárek, který také pokládal hydroizolaci jen tuto jednu. Ale v Deku jsem se taky zajímal, a byl jsem ujištěn, že opravdu lze položit samostatně, ale jak se říká slibem nezarmoutíme :-D. Zatím jsem to natavoval, pouze pod příčky a zdivo a nesetkal jsem se, že by stekl asfalt až takhle, že bych to uvařil. Jak by měla být správně navržena deska, aby mohla hydroizolace, plnit jen pojistnou funkci?
Crazyiii - jsem také laik, ale pokud nemáte penetraci nemuselo dojít ke správnému natavení a bude se Vám IPA vlnit, nebo nějako pracovat. Některé se natavují celé, u nekterých stačí bodově většinou u druhých vrstvách.
crazyiiii14. 9. 2017 4:30:47
Zdravím :-) na úvod - jsem totální laik. Co se stane, když je ipa položena na desku bez penetrace? A "připéká" se předpokládám po celé ploše? Pokud tohle není správně provedeno a už není možné vše strhat a začít znovu, protože stojí několik řad zdiva, dá se provést aspoň nějaké opatření proti budoucím škodám... ? Moc děkuji :)
Standa a Monika13. 9. 2017 6:27:49
GLASTEK 40 SPECIAL MINERAL se používá jako součást izolace spodní stavby proti zemní vlhkosti, gravitační i tlakové vodě (v kombinaci s jedním nebo dvěma dalšími pásy) a radonu.
Tolik citace z "příručky". Máte určitě pravdu, že většina stavebníků dává izolaci pouze pod zdivo, ale zvláště při pokládce svépomocí je to špatně, protože čím víc spojů, tím větší pravděpodobnost chyby. A když navíc při pokládce pás uvaříte a steče Vám asfalt až na nosnou vložku, rázem je izolace poloviční. Asfalt steče a když zezhora takové místo zatížíte, může dojít ke střihu. Řeší se to pak třeba vykopáním šachty vedle domu a vložením čerpadla s plovákem... Nejsem prudič, jen sem na stavbách viděl už moc nešťastných majitelů domů, kteří podcenili hydroizolaci. To že je letos třeba suchý rok neznamená, že to tak bude stále. Lepší je navrhnout desku tak, aby se majitel na hydroizolaci nemusel spoléhat, aby plnila opravdu jen pojistnou funkci.
Ráďa a Léňa13. 9. 2017 5:09:11
Stando a Moniko, mám na základové desce úplně stejný pás, a v DEKU jsem byl ujištěn, že lze tento pás položit jako samostatný a v jedné vrstvě i podle jejich příručky, co je uvedena na internetu to lze. Vlnky jsem jich měl taky pár, ale po konzultaci s dozorem je vše v pořádku. Většina stavebníků dává hydroizolaci, pouze pod zdivo, aby právě nedošlo k poškození při výstavbě hrubé stavby, popřípadě při montování lešení, ale mám stejný názor na to, že bych ty pásy udělal určitě po metru, není to zas tak špatná práce. Ale každému, se dělá lépe něco jiného :-). Stavbě zdar a pevným nervům zvlášť :-)
Standa a Monika12. 9. 2017 23:16:55
Vzhledem k tomu, že deska není moc vysoko nad terénem, hydroizolaci bych rozhodně nepodceňoval. Pás který jste použil se používá vždy v kombinaci s druhým, nikoliv samostatně v jedné vrstvě. Natavuje se bodově, nikoliv plošně, protože pak dochází k tomu, co se podařilo i Vám, asfalt jste uvařil a proto přestal držet tvar a začal dělat vlnky, jako by byl z hadru. To jestli je potrhaná nosná vložka, to bohužel nezjistíte. Životnost hydroizolace určuje správné navržení skladby vrstev a kvalita její pokládky a v případě že se udělá špatně, ztrácí mechanické i hydroizolační vlastnosti. Při troše smůly může přestat těsnit již po zatížení hrubou stavbou. A až budete v kleče čistit, ometat a luxovat špinavé pásy, které budou koukat z pod zdí, vzpomenete si, že možná bylo lepší položit celou plochu jedním vrzem a nakonec opravit prosekaná místa. Čím méně spojů, tím lépe, to je v hydroizolaci nejdůležitější. I když se to zdá složité, stačí pás rozmotat, srovnat na místo kde má být, z obou stran smotat tak, že na něm stojíte a motáte a couváte do půlky, pak z druhé strany. Tím zajistíte, že se nepohne a nikam neuteče. Pak ohříváte vpravo, vlevo cik cak, a nohou pás rozbalujete. Dojdete nakonec a půlku máte z krku. Uděláte druhou půlku a pás je položený. Rozmotáte druhý, položite s přesahem vedle prvního a srovnáte. Po pásu dojdete na konec a motáte, stále musíte stát na pásu... Pak druhou stranu to samé. A na konec svaříte spoje, ohřát a špachtlí "rozmazat" nebo válečkem, když máte pomocníka. To už je ale spíš rada pro ostatní.
NorMack12. 9. 2017 18:31:08
Ahoj,
konzultoval jsem to s dozorem i s tesařem a oba říkali ať pás dám jen pod příčky, jelikož tam pro změnu hrozí to, že by se mohl pás během stavby poškodit a musel by se taktéž opravovat. Navíc tedy práce s 1m pásem je značně obtížná, dávali jsme tak jen kousek nakonec a bylo to utrpení a pěkně se nám to krčilo.... takže za mě doporučuji celoplošně nedělat. Navíc jsem sledoval stavbu domu u souseda a tam také pásy celoplošně natavovali až teď těsně před sádrokartony.
R12. 9. 2017 15:38:50
Zdravím, nejsem na to specialista, ale osobně bych nenechával na později takové malé části desky nezaizolované. Až tam budete mít stěny, nebude moc prostoru k manipulaci s pásem a ohněm. Také to zvyšuje pracnost a spotřebu materiálu na přesazích. Před námi teď staví dřevostavbu a na celou desku hned natavili asfaltový pás celoplošně. Při rychlosti výstavby dřevostavby to dává smysl. Přeji hodně štěstí se stavbou a méně podobných příhod
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Standa a Monika15. 9. 2017 13:33:06
Určitě, horkovzdušná pistole zapálí rám okna :) , asfaltu stačí mnohem méně.