Hurá, jde se zedničit! Vyzdění obvodového a nosného zdiva hrubé stavby, betonáž stropu

Autor: Luboš Dolejš (24 příspěvků)
Kategorie: Strop
15. 1. 2010
7 komentářů
Hurá, jde se zedničit! Vyzdění obvodového a nosného zdiva hrubé stavby, betonáž stropu
Příspěvek stavebníka
Na tuto část stavby jsem se fakt těšil! Zednické práce mě baví, na rozdíl od bourání, kopání a tahání materiálu, kterého jsem si užil až dost. Takže hurá do malty!

založení zdiva + zdění + překlady a věnce,vybetonování stropu včetně balkonu + zdění druhé patro + věnce a štíty

První krok – asfaltová penetrace. Válečkem jsem ji nanesl na beton tam, kde přijdou pásy izolace proti vodě a radonu pod zakládající zdivo. Pak přišly na řadu rohové tvárnice, které jsem usadil do stejé výšky s pomocí hadicového vodováhy – stejně jako u ztraceného bednění základů.

Podle zednické šnůry jsem dozdil první řadu tvárnic Ytong Lambda tl. 37,5 cm. Pórobeton jsem si vybral, protože se mi s ním dělá nejlépe – a navíc jsem sehnal 30% slevu, takže vyšel levněji než konkurenční značky. První řadu jsem měřil vodováhou snad po každé druhé tvárnici, aby byla co nejpřesnější.

Další řady už šly rychleji. Nejprve rohové tvárnice, potom dorovnání stěn. Musím přiznat, že jsem měl co dělat, abych nezapomněl na stavební otvory na okna a dveře. Skoro se mi to povedlo – a v několika případech jsem musel něco odbourávat. Pracoval jsem víceméně sám, takže jsem si raději psal poznámky přímo na zeď.

Překlady jsem použil pórobetonové. Při ceně 10 Kč/kg železa v kovošrotu to byla jasná volba. Manipulace s nimi ale nebyla žádný med – ve dvou jsme se zapotili, některé jsme ve čtyřech lidech zvedali jen tak tak. Pokud jste na stavbě sami, doporučuji ploché překlady, ušetříte si záda.

Po dokončení poslední řady tvárnic jsem se vrhnul na železobetonový věnec pod stropem u nosných příček tl. 25 cm. Můj stavební dozor moc nedůvěřuje nosnosti Ytongu, takže jsem to raději vylil betonem, i když jsem přesvědčen, že by to snad i bez věnce vydrželo. Ale dělám to pro sebe, takže raději jistotu.

Strop

Projektant mi navrhl kombinaci skádaného a panelového stropu, ale to mi nedávalo smysl. Kdyžby byl strop z panelů, zavolám jeřáb. Kdyžby byl skádaný, dělám ho ručně. Ale kombinace? To bych si snad na pět panelů volal jeřáb a zbytek skládal rukama? Takže jsem si strop přepočítal a vymyslel vlastní kladečák.

Koupil jsem betonové stropy od firmy Best, která vyrábí zámkovku. Měli nejlepší cenu, navíc tam pracuje sestřenice, takže jsem měl menší "rodinný" bonus. Nosníky jsme ve třech lidech v pohodě roznesli a rozložili dle kladečáku. Strop jsme podepřeli nejen ocelovými vzpěrami, ale i dřevěnými kulatinami, které kamarád měl původně na pergolu – ta prý ještě chvíli počká, než se s nimi podepře nějaký jiný strop.

Kari sítě na stropě jsem pro jistotu někde vařil k sobě, jinde vázal. Balkon jsem posílil věncem z roxorů, aby se po odstranění podpěr nesesypal do zahrady jako hromádka sutě.

Betonáž proběhla poslední listopadový víkend 2008. Počasí? Klasika – 0 °C, 5 cm sněhu, ideální podmínky na lyžovačku, ne na betonování. Naštěstí jsem objednal beton B 25 se zimní přídehřátou směsí a pumpu. Za dvě hodiny bylo hotovo. Strop i s balkonem vyšel na cca 90 tis. Kč.

Pokračujeme na jaře

V březnu 2009 jsem sundal podpěry stropu a pustil se do zdění horního patra stejnĝm stylem jako přízemí. Po dozdění jsem vybetonoval železobetonové věnce pro pozednice a pustil se do zdění štítů.

Přístavba byla od stávajícího zahradního domku oddělena polystyrenem, aby mohly stavby dilatovat. Projektant měl jiný názor, ale po zkušenostech stavebníků v okolí jsem si raději prosadil svou.

Na krov jsem měl domluvené tesaře, takže jsem musel makat i v ne ideálním počasí a s nataženými vazy na noze – příjemná připomínka, že skákat na lyžích není můj talent. Nakonec se ale povedlo, a tak jsem si mohl koncem března 2009 konečně oddechnout.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Luboš Dolejš
Luboš Dolejš (24 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Luboš Dolejš

Luboš Dolejš18. 4. 2011 21:57:44

Ahoj já měl taky strach. Navíc jsem na věncovky použil jen pórobetonové příčkovky 50 a vydrželo to a to jsem to tam hrnul betonovou pumpou a hutnil vybrátorem na beton. Vzal jsem pozink přímé závěsy na sádroš, které se hodně používají ke kotvení ytongových příček a jednotlivé věncovky jsem přes spoje k sobě ještě přišrouboval pro jistotu. Jestli si to dobře přilepil, tak bych se toho nebál. Mě to drželo dobře ahoj L.

Filip a Monika15. 4. 2011 21:45:53

Ahoj, prosimtě, chystám se teď betonovat strop (taky BS Kt). Věncovky jsem dělal z Yotongu 75mm, jinak zdi jsou taky Lambdy 375. Moc tomu ale nevěřim, aby se mi to někde nevyvalilo. Jak u tebe, drželo ti to?

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš18. 2. 2010 0:00:00

Tak jsem se rozhodl,že budu kupovat fasádní polystyren než půjde cena nahoru. Zdivo které je z Ytongu Lambda 375 budu zateplovat fasádním EPS tl. 5 cm - celkem tep.odpor 4,99 m2K/W. Smíšené zdivo klasika tl.45 cm s vnitřní přizdívkou ytong tl. 5 cm a vzduchovou mezerou budu zateplovat fasádním polystyrenem tl. 14 cm, takže by měl být tepelný odpor 4,90 m2K/W a severní stěnu, kde jsem nemohl už udělat vnitřní přizdívku z ytongem zateplim fasádním EPS 16 cm-tep. odpor stěny by měl být 4,91 m2K/W.Dýchání stěn neřešim, protože to stejně ucpe fasádní omítka, když člověk nekoupí nějakou extra drahou silikátovou. Radši budu větrat okny jako každej.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš18. 1. 2010 0:00:00

Jedna mě vyšla na 133,- s DPH v 9/2008. Asi to vyjde finančně nastejno ale myslím si, že je lepší dvouvrstvé zdivo zateplené minerální vatou, než jednovrstvé.

Tomáš a Bára

Tomáš a Bára17. 1. 2010 0:00:00

A kolik tě ta 375 stala jedna cihla? Jsem si prave rikal,ze to dodatecne zateplovat je dost prace navic.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš17. 1. 2010 0:00:00

Co jsem slyšel, tak se 375 Lambda zateplovat nemusí ale abych eliminoval tepelné mosty, tak chci zateplit minerální vatou o tl. 5 cm. Soused přes cestu, na fotce z leteckého pohledu jsou to dva baráky s bazénem , má oba tyto domy postavené ze stejného materiálu bez zateplení. Topí a ohřívá vodu jen plynem, mají kondenzační kotel a údajně platí zálohy 2 tis. Kč měsíčně za barák a vejdou se do toho. Myslím si, že 500 lambda je vynikající, záleží na tom o kolik vyjde dráž na celý barák než 375. Jestli se vyplatí víc než slabší zeď a dodatečné zateplení, protože se s ní moc nestaví a možná se na tento materiál nesežene tak velka sleva.

Tomáš a Bára

Tomáš a Bára16. 1. 2010 0:00:00

Budeš ten Ytong Lambda 375 ještě zateplovat? Budeme stavět také z Ytongu Lambda, ale z 500, protože jsem to totiž nechtěli dodatečně zateplovat.