Pavel Dvořák ze společnosti HILTI mi přinesl ukázat jádrovou vrtačkou. Předtím, než jsme se pustil do práce, jsme si nejprve obecně řekli, co je to jádrové vrtání. Jádrové vrtání znamená, že když se odvrtá vrt, materiál zůstane vevnitř v korunce. U těžkých litých betonových stropů si musíme dát pozor, aby jádro nepropadlo dolů a nepoškodilo například rozvody.
Jádrové vrtání se používá také často u komerčních staveb, kdy se může během realizace změnit projekt a předem udělané otvory by se musely zazdít. Tento druh vrtání je tedy v tomto směru výhodnější.
Práce s jádrovou vrtačkou
Dále mě zajímalo, zda práci s touto vrtačkou zvládne svépomocný stavebník sám. Od Pavla jsem se dozvěděl, že vrtačka je vybavena mechanickou spojkou, takže v případě, že se korunka ve vrtu zasekne, stroj začne přeskakovat. Z hlediska bezpečnosti tedy práci zvládne každý.
Pozor na vrtání s mokrým chlazením
Vrtání do cihlového zdiva za sucha není nikterak složité a žádné speciální školení není nutné. Situace se mění v případě vrtání za mokra, které je nutné při vrtání do betonu. Při tomto druhu vrtání se používá jiný druh segmentu a vrt se chladí vodou. To znamená, že do stroje jde voda, která prochází skrz korunku, voda pak odplavuje navrtaný materiál pryč. U mokrého vrtání se musí dodržet správný přítlak a poměr vody, abychom zaručili životnost korunky a rychlost vrtání. Při mokrém vrtání je typravidla nutné použít stojan, z ruky se převážně vrtá jen do cihelných materiálů.
Strop z keramiky
Jádrové vrtání jsme zkusili na stropě od Porothermu s MIAKO vložkou bez nadbetonávky. Tato nosná MIAKO vložka je z keramiky a my tudíž nepotřebujeme vrtání s vodním chlazením. Pokud by šlo o klasický strop z betonu, musíme použít vodu na chlazení. Jak ale vyřešit situaci, když na stavbě není voda? Pavel mě informoval, že existuje 10 litrová nádrž, která se natlakuje a je pak schopna zásobovat vrtačku vodou. Z projektové dokumentace jsme si připravili výkresy rozvodů rekuperace a podle uvedených kvót zakreslili pozice pro vrtání otvorů. V případě potřeby jsme pozice otvorů přesunuli tak, abychom vždy vrtali do keramiky - tedy do cihlové vložky MIAKO BN a vyhnuli se tak betonu, pro který bychom potřebovali jiný typ vrtacího modulu korunky s vhodnou maticí segmentu. Matrice určená na vrtání do betonu je měkčí.
Vrtání s vysavačem
Jaké průměry lze s jádrovou vrtačkou dělat? Při suchém vrtání se menší průměry vrtají klasickou vrtačkou. U větších průměrů lze použít jádrové vrtání za sucha od 50 do 162 mm, vrtání do betonu za mokra do 202 mm, stroje, které vrtají otvory nad 202 mm. Při vrtání je vhodné použít vysavač, protože zvyšuje životnost matrice. Lze do něj i zapnout samotnou vrtačku, což umožňuje synchronizované sání a vrtání. Do jádrové vrtačky je nutné nasadit navrtávací přípravek který pomůže ke snadnému navrtání matrice do cihlové stropu.
Zhodnocení jádrového vrtání
Na otázku, zda je lepší si stropy nejprve vyšalovat nebo si je vyvrtat dodatečně muhu odpovědět, že druhá varianta je určitě lepší. Dodatečné vrtání otvorů bylo mnohem jednodušší a rychlejší než příprava otvorů a šalováním před betonáží. Práci usnadnilo určitě také vrtání do keramických vložek, které je jednodušší než vrtání do betonu.
Pavel15. 2. 2017 21:42:24
plně souhlasím s vaším komentářem, půjčovny jsou na tohle dobré...když se to použije jen chvíli....něco se neoplatí kupovat a není to ani v možnostech stavebníka...jinak nakupuju nářadí hodně z Lidlu, jsou cenově dostupné a je na ně záruka 3 roky....míchadlo udělalo nejvíce práce a pořád jeden....
....jediné sekací kladivo začalo po pár měsících těžké práce zlobit, vypadával sekáč a kabel vynechával....reklamace....dali mě bez váhání nové a ještě lepší...větší.
jinak nevím čím je nejlepší řezat velkoformátovou 45x90 dlažbu a obklad o síle 10mm do koupelny....napadá mě půjčit Clipper, tzn. velký diamantový kotouč s chlazením pod vodou...řezali jsme s tím velkoformátovou betonovou dlažbu 80mm....nařezal velké množství dlažby a na kotouči to nebylo znát. asi lepší než klasická řezačka s tím jakoby kolečkem, ta ruční, ne?