Omítky

Autor: MirTes (10 příspěvků)
Kategorie: Vnitřní omítky
31. 1. 2017
5 komentářů
Omítky
Příspěvek stavebníka
Rozhodnutí, jaký druh omítky zvolit, nebylo jednoduchý, ale nakonec jsem dal na léty ověřenou klasiku lepidlo, perlinka, štuk. I když bude spousta lidí namítat, že na ytong je nejlepší sádra, mě se do ní nechtělo. Od strojových mě zase odradila cena. Takže nakonec pěkně ručně a v několika vrstvách. 

Všechno začalo, jako vždy navozením materiálu ... přenošení toho kvanta pytlů z dodávky do baráku mi dalo celkem zabrat. Následovalo obroušení všech stěn skřabákem, aby byly co možná nejhladší a po zametení a vysátí jsem ještě všechny stěny napanetroval hloubkovou penetrací. Pak už stačilo předchystat síťky na určitý rozměr a mohlo se tahat lepidlo. Zezačátku jsem se do toho nehrnul, ale když jsem viděl, že to nic není ,tak jsem tahal i já. Já jsem natahal a zedník osadil síťku a dohladil. Nejvíc času zabralo zapucování všech oken, kde se dělalo ostění hrubou omítkou, pak osadit rohy a apu lišty a zase zapucovat. Jakmile byla všude vrstva lepidla se síťkou, začali jsme tahat fajnovou ve dvou vrstvách. První vrstvu nechat zaschnout, druhou natahat a zafilcovat. Vzhledem k zimě a vlhkosti nám to moc neschlo, takže jsme natahali jeden celý pokoj a pak se zase vrátili k tomu prvnímu. Po zavadnutí druhé vrstvy jsem hned začli filcovat. Myslel jsem že to bude šup šup, ale opak byl pravdou. Aby stěna nedělala stíny a byla dokonale rovná, musel si s ní člověk důkladně pohrát a nevynechat žádné místo. Filcování bylo strašně zdlouhavé a nekonečné, ale nakonec jsem rád, že jsme to dělali tak pečlivě.  Komplet omítky jsme ve dvou dělali celých devět dní od rána do večera. Bylo to nekonečný, už hlavně ten pocit, že na každé stěně jsme byli 6x...lepidlo/síťka/lepidlo/štuk/štuk/filcování. Na druhou stranu jsem tím ušetřil spoustu peněz a mám to přesně tak, jak jsem chtěl. 

Náklady

Název položkyCena
lepidlo Weber 700, 48x
5 599 Kč
fajnová Hasit 160, 22x
2 844 Kč
hrubá omítka
672 Kč
perlinka Wertex , 7x
5 083 Kč
AL roh s perlinkou, 22x
547 Kč
APU lišty, 17ks
1 267 Kč
hloubková penetrace, 3x10l
1 889 Kč
hladítka
225 Kč
práce zedník, 127hodin
19 100 Kč
Celkem37 226 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
MirTes
MirTes (10 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Pavel a Monča

Pavel a Monča15. 1. 2019 14:08:17

Mirtes nechtěl bys doplnit články a fotky po omítkách? Jelikož jsem také ve fázi finální, zajímalo by mě jak to udělal někdo jiný :) Můžeme klidně i po emailu pokud nechceš veřejně. Díky za odpověď

MirTes

MirTes5. 11. 2017 17:22:36

Dělal jsem klasický rošt z profilů a přichytával jej na přímy závěsy do pomocného dřevěného roštu. Závěsy jsem přelepoval butilovou páskou aby byl těsný spoj v místě prošroubování parotěsky.

Petr a Terka

Petr a Terka2. 11. 2017 10:52:57

Zdravím. Jak jste chytali sádrokarton? Dělali jste ještě rošt z profilů, nebo přichytávali na rošt co máte udělaný s latí? Díky.

MirTes

MirTes15. 2. 2017 7:15:33

Ahoj,
perlinku jsme dávali úplně všude, včetně rohů - vždy minimálně 15cm přeložili přes vnitřní roh, ale většínou podle toho jak to zrovna vycházelo, někdy to vyjde i na půl. Hlavně si s tím pohrát a natlačit ji úplně do rohu aby nevznikl místo rožku oblouček :-)

Dan a Lucka9. 2. 2017 16:07:58

Ahoj, Míro,

tak koukám, jak ti to frčí. Tak jsem se taky rozhodl pro stejnou skladbu jako ty. Nejdříve se mi do toho nechtělo, ale to jen z důvodu
internetu. Čím víc pročítám, tím víc nevím. Nakonec jsem dal na rady
našeho zedníka a bude taky lepidlo a perlinka. Dával si perlinku všude? Nevím jak to mám udělat v rozích kde je příčka napojená na
obvodovou stěnu pěnou. Dával si ji tam taky? díky Dan