Návštěva bungalovu postaveného z cihel Heluz Family 44 2in1

Autor: Tereza Malinová (115 příspěvků)
15. 1. 2017
15 komentářů
Příspěvek stavebníka
Svépomocný stavebník Lukáš Čapek nás pozval na návštěvu do svého domu. Zděný bungalov o úctyhodné velikosti 320 m2 začal stavět v roce 2015. S Lukášem jsem si povídal nejen o tom, jak stavba probíhá a jaké zvolil materiály, ale také o tom, co by dnes udělal jinak. Vše podstatné vám přináším v našem rozhovoru.

Začátky a výběr materiálu

Na začátku jsem se Lukáše samozřejmě zeptal, co ho vedlo ke stavbě domu svépomocí. Dozvěděli jsme se, že jej budování baví, díky tomu, že si většinu dělá sám, nejlépe si jednotlivé etapy stavby pohlídá a také si odpočine od sedavého zaměstnání. Na dotaz, proč zvolil typ stavby bungalov má jednoduché vysvětlení, a sice, že nerad chodí do schodů. Lukáš také přiznal, že na počátku trochu zanedbal přípravu projektu, když se zaměřil spíše na stavební povolení a nejnutnější dokumentaci. Nevěnoval ale příliš příprav elektro a vodo instalacím nebo vizualizacím v přesvědčení, že se to vyřeší později v průběhu stavby.  To mu ale přineslo jisté komplikace.

Důležitou volbou představuje výběr materiálu, ze kterého se dům postaví. Protože Lukáš příliš nedůvěřuje dřevostavbám, dal přednost zděnému domu. Konečný výběr padl na cihly firmy Heluz Family 2in1 o tloušťce 44 cm.

Reklama

Základy a zateplení

Základy bungalovu Lukáš realizoval se svým švagrem, tchánem a kamarády. Půjčili si bagr a vykopali, základy, vylili je betonem a upevnili kari sítě. Firmu si vzhledem velikosti zastavěné plochy pozvali na stažení desky.

Jak Lukáš vyřešil zateplení domu? Nechtěl dávat z venku polystyren, do kterého se udělá hned díra a nechtěl také dům uzavřít, jako když ho strčíte do igelitu. Také chtěl ušetřit čas a finance navíc. Volil tedy plněnou cihlu a rozhodnutí padlo na již zmiňované cihly Heluz plněné polystyrenem o tloušťce 44 cm, se kterými si Lukáš pochvaloval snadnou práci. Cihly skládal prý jako puzzle. Energetický štítek ale dostal nakonec v kategorii C, zejména kvůli elektrickému podlahovému topení. Překlady Lukáš použil také od společnosti Heluz, někde jsou roletové a někde klasické překlady. Venkovní omítka bude pravděpodobně termoizolační o tloušťce kolem tří centimetrů.

Reklama

Sádrokartonový versus keramobetonový strop

Vyzdění celého bungalovu trvalo asi měsíc práce o víkendech ve třech lidech. Materiál pro stropy váhal mezi sádrokartonem a keramobetonovým stropem od Heluzu. Lukáš nakonec zvolil klasiku v podobě sádrokartonu, nicméně se mi v rozhovoru přiznal, že by si jej znovu nevybral.

V té době mu připadala investice do keramobetonového stropu zbytečná. Po pokládce sádrokartonu ale zjistil, že cenově se velmi přiblížil druhé variantě, navíc byla pokládka sádrokartonu poměrně pracná a přidaly se problémy s parotěsnou folií. Rovněž nad plochu 150 m2 musíte získat certifikát, a tak je nutné si nechat strop položit specializovanou firmou.

Reklama

Střecha a rozpočet

Pro střešní konstrukci si Lukáš vybral vazníkovou konstrukci a nad garáž trámový krov, aby získal půdní prostor na odkládání věcí. Tuto etapu jako většina stavebníků svěřil profesionálům. Okna vybral hliníková, protože se méně kroutí než plast a déle podle Lukáše vydrží.

Lukášův obrovský bungalov je téměř před dokončením, stačí položit podlahu. Stavět začal minulý rok v létě, přes zimu nechal dům vymrznout, protože není zastáncem rychlých staveb. Jeho rozpočet před stavbou činil tři miliony Korun, v současné době zatím prostavěl 2,1 milionu. Lukášova představa je, že se celkově vejde do 3,5 milionů bez vnějších úprav, jako je venkovní fasáda či zahrada.

Co by udělal jinak?

A čeho by se Lukáš vyvaroval, kdyby stavěl znovu? Podle jeho slov by si lépe připravil projekt. Více by se zaměřil nejen na stavební povolení ale rovněž na kompletní projekt včetně vizualizací a elektroinstalací. Jak poznal, komplexní projekt nakonec nevyjde o tolik dráž a ušetří dost času a námahy v průběhu stavby. Poučil se také u stropů. Příště by volil keramobetonové těžké stropy, které nejsou tak pracné. Díky sádrokartonovým stropům Lukáš nemohl zatím udělat izolaci stropu, protože ještě bude dělat kastlíky na světla a rozvádět rozvody vzduchu a v domě je tedy zima. Naopak je Lukáš spokojen s plněnými cihlami, se kterými šla stavba rychle od ruky. Lukášovi děkujeme, že nás pozval k sobě domů. Pokud se chcete pochlubit na kameru se svou stavbou, napište mi na email pavel@svepomoci.cz, rádi se přijedeme podívat. 

Galerie

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová
Tereza Malinová (115 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Rosta13. 2. 2017 17:35:40

ŽÁDNÁ ODPOVĚĎ, ASI FALEŠNÁ REKLAMA.

Rosta30. 1. 2017 7:55:37

Dobrý den, ještě jednou prosím o komentář k dotazu ceny stropů. Dám sem email, na který mi můžete poslat telefon a já zavolám. dornica.r@seznam.cz Děkuji

Rosta25. 1. 2017 16:43:26

Ahoj všem, Lukáši prosím, vysvětli mi, jak je možné, že cena sádrokartonového stropu je skoro stejná jako cena betonového. Stojím právě před rozhodnutím, co tam dát. Když jsem poptával ceny, tak Sádrokarton - 35 000 Kč , Ytong Ekonom – 170 000 Kč. Užitná plocha bungalovu bude - 170 m2.
P.S. Příspěvek byl super

Pavel

Pavel24. 1. 2017 21:32:53

Nejlepe akumuluji bile cihly, tj vapenopisek. Proste material s co nejvetsi hustotou. A taktez kamen a beton jsou dobre akumulanty.
A proc akumulovat i v dnesni dobe supr trupr regulace topeni? Je to stejne jako u "dychacu" a "nedychacu" fasady. Casto je to o pocitu, ale jsouo i prakticke veci. jako treba ze kdyz v zime posviti do okna slunce, tak vam neni horko jako ve skleniku.

Pavel

Pavel24. 1. 2017 21:32:51

Nejlepe akumuluji bile cihly, tj vapenopisek. Proste material s co nejvetsi hustotou. A taktez kamen a beton jsou dobre akumulanty.
A proc akumulovat i v dnesni dobe supr trupr regulace topeni? Je to stejne jako u "dychacu" a "nedychacu" fasady. Casto je to o pocitu, ale jsouo i prakticke veci. jako treba ze kdyz v zime posviti do okna slunce, tak vam neni horko jako ve skleniku.

Speeder24. 1. 2017 16:33:35

Ona je taky otázka, jaká ta akumulace u voštinové cihly je. Berme v potaz to, že je nežádoucí, aby se energie přenášela z jedné strany cihly na druhou a že cihla je stejná po celé šířce, je tedy jedno, jak ji otočíte. Čím lépe tedy cihla izoluje, tím méně také akumuluje. U cihly 2in1 se snad ani o žádné akumulaci mluvit nedá. Nejlépe bude akumulovat asi klasická plná cihla zakrytá izolací. Jenže stavte z toho v dnešní době. Další věc je, jestli je vůbec potřeba akumulovat, když dnes lze vytápění dost snadno regulovat dle potřeb poměrně snadno i v nepřítomnosti.

mates24. 1. 2017 16:23:29

To víte, já jsem stará škola - věřím na akumulační vlastnosti zdiva, možnost bez obav zasekat do obvodové zdi i třeba 70ku odpad horizontálně (kdyby na to došlo) a taky nějaké ty akustické vlastnosti. Ale jo, při této skladbě bych šel nejspíš do cihla 30 + 15 (nebo 20) EPS šedý. Tu 38 jsem zkusil proto, abych měl minimální rozdíl na cihlách a mohl to porovnat proti EPS.
Potom je tu možná ještě další aspekt, a sice trochu jiné difuzní vlastnosti mezi 2in1 a plným opláštěním polystyrenem.

Speeder24. 1. 2017 6:48:14

38cm je v případě zateplení imho zbytečně moc. Pokud už se do toho má člověk pouštět, tak bych šel do tenké zdi, která by se postavila ještě levněji a rychleji.

mates24. 1. 2017 0:09:20

Záleží na tom, na jakou částku by se dostal s EPS/m2. Pokud by si ETICS dělal sám (tj. pouze cena materiálu), potom je HF442in1 samozřejmě dražší řešení, než např. HF38 + 12 cm EPS (podobný tepelný odpor skladby). S firmou na ETICS by se mu to ale naopak prodražilo - pak je výhodnější ta 442in1. Samozřejmě časová úspora, akční nabídka a cena vlastního času s tím mohou zamávat.

Speeder23. 1. 2017 15:43:52

V článku je zmíněno, že Lukáš zvolil Family 2in1 také z důvodu úspory peněz oproti zateplování. Zajímalo by mě, jestli to má nějak vyčísleno, jaký by byl rozdíl, kdyby zvolil takové řešení zdiva + EPS, které by hodilo stejné hodnoty prostupu, které má teď. Já si totiž myslím, že v cihle 2in1 žádná fin. úspora není, jen časová.

Marek23. 1. 2017 9:02:53

Dobry den,
oficialne vam staci papier s razitkom, prohlaseni stavebniho podnikatele o provedeni stavby. Nie je to nieco, co by urady nejak aktivne kontrolovali...

Trip23. 1. 2017 8:28:28

Ahoj, muzete mi nekdo vysvetlit, jak postavit bungalov na 150m2 svepomoci? Novela stavebniho zakona se tahne, a vypada to az na leden 2018. Jsme ve fazi pripravy projektu a snazime se nacpat prave do onech 150m2 za kazdou cenu, ale co tu ctu, tak to asi nebude az tak velky problem.

Diky! Tomas

Jarda_Evca23. 1. 2017 6:35:16

Díky za skvělý rozhovor!
Právě se chystáme stavět o trochu menší bungalow-řešíme hypotéku, takže moc díky za uvedení rozpočtu. Také jsem váhal nad stropy, jestli je dělat ze sádroše, teď mám jasno :-)

Suprový článek, ať se ti Lukáši daří ;-)

olozx6r22. 1. 2017 17:07:17

Mám postavený dům podobného typu, jen menší, cca 210m. Zrovna dělám strop a to tak, že dávám tři vrstvy 15cm izolační vaty. Finální podhled bude podvěsen cca 7cm pod vatu, aby reflexní folie dávala vůbec smysl. Vzduchotechniku povedu nad vazníkama pod jednou vrstvou izolace a bodovky včetně rozvodu kabelů se do tý mezery už vejdou. Pak ztrácí smysl betonový strop a cenově to vychází také dobře. Protipožární sádrokarton na celou stavbu cca 12kKč+konstrukce. Mě takto hotový dům stál cca 1.000.000,-. Téměř vše svépomocí kromě vazníků, ty dodala firma. Jinak mám 30 heluz broušenou na lepidlo a na to přijde 20cm grafitového polystyrenu. Nemám rád rosný bod ve zdivu a při použití rekuperace bude uvnitř dobře :-)

hajdik

hajdik19. 1. 2017 9:49:48

Ahoj,

chtěl bych se zeptat Lukáše jestli by mohl ukázat pudorys domu.
Planujeme stavbu domu a řešíme jestli stavět patro nebo bungalov.
Popřípadě se přijet podívat.

děkuji

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama