Jak rekonstruovat eternitovou střechu?

Autor: Tereza Malinová (115 příspěvků)
Kategorie: střešní krytina
23. 8. 2016
3 komentáře
Jak rekonstruovat eternitovou střechu?
Příspěvek stavebníka
Azbestocementové tašky, střešní krytina, které se zlidověle říká eternit, patří mezi lehké střešní krytiny. Proto je vídáme hlavně na domech a chalupách v horských oblastech. Před rokem 1990 to byla jedna z mála lehkých střešních krytin, která byla dostupná a byla nabízena jako vlnité nebo čtvercové eternitové desky. Na střeše se pokládaly  na plné dřevěné bednění, čímž zajistily výbornou odolnost proti velkým nánosům sněhu nebo silným poryvům větru.

Největší boom využívání azbestu u nás nastal před 30 lety, kdy se azbest hojně používal ve stavebním průmyslu – velkou část tvořily právě eternitové krytiny.  Dnes již však mají tyto staré střechy to nejlepší za sebou. Nejen, že neplní stoprocentně svoji funkci, navíc jsou pro svou zdravotní nebezpečnost dokonce zakázány.

Eternitové střechy mají to nejlepší za sebou

Pokud máte i vy takovou starou eternitovou střechu, přečtěte si, jak střechu zrekonstruovat a zároveň zachovat co nejvíce částí z původní střechy. Můžete tak ušetřit docela dost peněz, protože nebudete muset měnit konstrukci střechy. Zároveň si ponecháte všechny výhody střechy s plným bedněním.

Možnosti rekonstrukce staré eternitové střechy

Většina starých eternitových střech neunese velkou zátěž těžkých krytin, jako jsou pálené nebo betonové tašky (jejich hmotnost je 40 kg/m2 nebo i více). Je tedy nutné hledat mezi různými druhy lehkých krytin. Těch je v dnešní době docela široká nabídka. Většina lehkých krytin ovšem vyžaduje dodatečné laťování (velkoformátové plechové tašky, maloformátové plechové tašky, vláknocementové krytiny, apod.), což prodražuje celou rekonstrukci a ztrácí se výhoda plného bednění (střecha s laťováním není pochozí, nemá tak velkou odolnost proti nánosům sněhu, je náchylnější k odfouknutí při vichřicích, apod). O kolik prodraží dodatečné laťování rekonstrukci se dozvíte níže v článku... Možnost využít stávající bednění, a přitom střechu jakkoliv neprodražit, nabízí použití moderních asfaltových šindelů. Není nutné doplácet za dodatečné laťování, protože se šindele položí na stávající bednění a střecha je hotová během několika dnů. Moderní šindele mají navíc dlouhou životnost a záruku třeba 25 nebo 30 let.

Reklama

Demontáž

Rekonstrukce střechy – výměna eternitu za šindel

Šindele patří mezi lehké střešní materiály, jsou tedy vhodnou alternativou k azbestocementové střešní krytině. Navíc ušetříte za konstrukci nového krovu, který je již pod eternitovou střechou připraven. Ve většině případů můžete využít i stávající bednění střechy, na které šindele položíte. Pokládka šindelů je velice jednoduchá a rychlá, a proto je možné mít novou střechu za pár dní. Nejpoužívanější na rekonstrukce eternitových střech jsou moderní šindele z řady Cambridge. Šindele Cambridge Xpress jsou laminové šindele nové generace. Již z výroby se na šindeli střídá jedna a dvě vrstvy materiálu. To způsobuje, že je šindel na pohled plastický a má 3D vzhled. To vše zabraňuje tomu, aby byly vidět případné nerovnosti bednění, které byly tvořeny prkny mnohdy před 40-50 lety. Navíc se díky unikátnímu způsobu výroby použijí při pokládce téměř všechny části šindele, takže nedochází k tvorbě odpadu a není nutné platit za materiál, který se následně vyhodí jako prořez. Díky vysoké kvalitě poskytuje na tento šindel výrobce záruku v délce 25 let. Šindele Cambridge Xtreme 9,5° pohledově odpovídají šindelům Cambridge Xpress, jsou však navíc celoplošně lepící, takže je možné je používat na sklony střech od 9,5° nebo třeba na sklony o 90° a jsou na ně poskytovány belgickou firmou IKO záruky v délce 30 let.

Reklama

Bednění

  1. Demontujte stávající eternitovou krytinu a ekologicky ji zlikvidujte.
  2. Zkontrolujte stav starého krovu a bednění, např. zda nejsou ztrouchnivělé trámy apod.
  3. Zkontrolujte odvětranou mezeru pod bedněním – vzduch musí proudit pod bednění od okapů až do vrcholu střechy. Pokud nasávání, odvětraná mezera pod bednění nebo odvětrání v hřebeni chybí, dodělejte jej. To vše je nutné zajistit především u střech se zatepleným podkrovím.
  4. Oplechujte spodní okapní hranu střechy.
  5. Upravte a očistěte bednění střechy tak, aby bylo maximálně rovné pro pokládku. Instalujte podkladní pásy jako pojistnou hydroizolaci střechy rovnoběžně s okapovou částí střechy.
  6. Instalujte boční závětrné/štítové lišty.
  7. Připravte si startovací řadu šindelů, která se instaluje na okapové plechování.
  8. Pokládejte celé šindele Cambridge Xpress nebo Cambridge Xtreme 9,5° po řadách od spodní části směrem nahoru
  9. Pro hřebeny či nároží použijte výřezy z obdélníkových šindelů, které se přes hřeben čí nároží přehnou.
  10. Pro uchycení šindelů používejte dostatečně dlouhé korozi odolné hřebíky, nejlépe kroužkované po celé délce dříku hřebíku, aby bylo zajištěno dokonalé přichycení a znemožnilo se vylézání hřebíků z bednění. 
Reklama

Odvětraná mezera Video návod instalace šindelů Cambridge Xtreme 9,5° ke shlédnutí >>

Je šindel ta správná varianta na rekonstrukci eternitových střech?

Možná se ptáte, jestli jsou šindele to správnou volbou pro Vaši střechu? Vydrží taková střecha dost dlouho? Jsou šindele nehořlavé? Budou umět šindele položit pokrývači? Nebude rekonstrukce dlouho trvat? Vyplatí se mi použít šindele nebo nějakou jinou střešní krytinu? Šindele jsou vyrobeny z asfaltu (nejlepšího voděodolného materiálu na přírodní bázi), kamene, skelné rohože a dalších látek tak, aby zajistily dokonalou odolnost proti všem přírodním extrémům a zároveň jakkoliv nezatěžovaly střechu. Moderní asfaltové šindele z řady Cambridge nabízejí záruku v délce 25, resp. 30 let. Běžná rekonstrukce trvá 3-5 pracovních dnů. Šindele byly testovány v laboratořích na oheň, ve větrném tunelu a v dalších extrémních podmínkách, podívejte se sami - testy šindelů oheňvítr, kroupy a jsou instalovány ročně na tisíce střech po celém světě.  Moderní šindele Cambridge minimalizují odpad a minimalizují také dodatečné náklady na úpravu konstrukce střechy, takže se ušetří spousta peněz, které by se u jiných střešních krytin "vyhodily" oknem.

Plechování

Kolik stojí dodatečné laťování na rekonstrukci eternitových střech?

Šindele se pokládají na plné dřevěné bednění. Pokud tedy odstraníte staré azbestocementové desky, můžete využít stávající bednění pro instalaci šindelů. Pokud budete chtít položit jinou střešní krytinu, budete muset většinou instalovat dodatečné kontralaťování a laťování. To vede ke zvýšení nákladů na rekonstrukci. Ukázka dodatečných nákladů na laťování a kontralaťování:pro příklad použijeme běžnou sedlovou střechu tvaru A o rozměrech 10x10m, s celkovou plochou 200 m2 . Na takovou střechu bude potřeba instalovat  cca. 240 bm kontralaťování (laťování které vede od okapů k hřebenům s rozestupy cca. 90 cm) a 670 bm laťování, které je instalováno vodorovně na kontralatě a na které se instaluje střešní krytina. Celkem tedy zhruba 900 bm latí. Standardní cena za latě 4x6 cm je 16 Kč za bm latě. Celková cena za 900 bm metrů bude tedy 14.400 Kč. Za instalaci latí zaplatíte pokrývačům zhruba 40 Kč/m2, tedy 8.000 Kč. Celkem tedy "vyhodíte" 22.400 Kč, pokud budete používat jinou krytinu než takovou, kterou nainstalujte přímo na stávající bednění. Potřebujete vědět, kolik Vás bude rekonstrukce střechy stát a jaké materiály budete potřebovat...

Podkladní pásy

Co budete na rekonstrukci eternitové střechy pomocí šindelů potřebovat?

Stáhněte si jednoduchý nástroj pro výpočet materiálu na Vaši střechu. Vložením údajů o Vaší střeše Vám program vypočítá potřebné množství šindelů a veškerého příslušenství. V Katalogu výrobků naleznete bližší popis jednotlivých výrobků a jejich ceny.

Detailní návod na pokládku

Detailní návod na pokládků šindelů ke stažení zde nebo se můžete podívat na video, jak instalovat šindele na vaši střechu. Budete překvapení, jak snadno a rychle může být Vaše střecha předělána. Chcete nakoupit šindele na rekonstrukci? Najděte nejbližšího prodejce šindelů IKO.

Galerie

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová
Tereza Malinová (115 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 9. 2016 16:11:14

Ještě si dovolím poznámku, či případně upřesnění a doplnění. Před týdnem jsem na tohoto článku a problematice lehké krytiny mluvil se svým klempířem, dnes odpoledne s klientem a navíc ještě s jedním obchodním zástupcem. Mnoho různých i podobných zkušeností a pohledů, ostatně se sešly všechny čtyři dílky stavby - investor, projektant, výrobce materiálu, zhotovitel. Všichni jsme se shodli ve velkém úskalí pro většinu laiků, které si dovolím rozčlenit do několika bodů:

1.) je moc velký rozdíl mezi kvalitou různých výrobců. Chválím Eternit, nedám dopustit na původní německé a také ty československé kopie (z hlediska konstrukčního, nikoli bezpečnostního, kdo před sto lety věděl o škodlivosti azbestu), ale je třeba si uvědomit, že je velké množství výrobců cementovláknitých desek a mnoho se k nám toho vozí z méně vyspělého zahraničí, což s originálem z více vyspělého zahraničí nesnese srovnání. Kdo kouká jen po ceně a nezeptá se na kvalitu nezávislých odborníků (většinou klempíři, tesaři, projektanti), pravděpodobně sám těžko rozezná nuance v technologických specifikacích materiálu a spíše se bude klonit k chvále výmluvností opatřených obchodníků.

2.) Pokud vynecháme technologicky podseknuté a jinak šizené výrobky (i na pohled zdařilé kopie budou mít pravděpodobně jiné složení, méně dotovaný vývoj a omezený sortiment doplňků a certifikovaných materiálů pro práci s nimi) v podstatě není špatný materiál, ale špatně použitý materiál. Tady nejde jen o tu zmiňovanou technickou stránku věci, ale také o estetický výraz. Stejně jako do by byla k smíchu asfaltová střecha na náměstí v Třeboni, působila by směšně prejzová krytina na dřevěné roubence v Beskydech. Nechci apelovat na to, že jen kamenná břidlice měděný plech nebo keramická taška jsou tím správným materiálem (to je takový trochu snobismus), ale odpovědností každého stavebníka by mělo být trošku kultivovat veřejný prostor okolo sebe, tedy nevybírat materiál jen s ohledem na cenu a technologickou kvalitu.

3.) Nebojte se, i když jde jen o jednoduchou a levnou rekonstrukci střechy bez potřeby velkého papírování na úřadech, oslovit architekty nebo jiné citem pro práci nadané projektanty, aby si Váš záměr vyslechli a hodinku si s tím v chvilce volna pohráli, vysvětlili možnosti a doporučili materiálové nebo barevné řešení. Dovolím si tvrdit, že většina z těch, kterým ještě neujel vlak a mají stále pořádnou chuť tvořit, si takovou krátkou etudu užije a kdyby to stálo třeba pětistovku, pro Vás je to férová cena za jistotu, že se nedopouštíte nerozumností, které by se mohly v budoucnosti nevyplatit.

olozx6r25. 8. 2016 16:29:08

Před několika lety jsme přesně dle postupu v článku měnili krytinu a maximální spokojenost. Spousty sousedů výsledek chválilo a našlo se i dost těch, kteří po shlédnutí výsledku také nechali eternit vyměnit za IKO šindele. Nyní stavím bungalov kde má střecha plochu cca 310m2 a budu dávat IKO šindel. Nemám rád tašky, nikdy se mi nezdály a už jsem viděl dost zničených vichřicema. To, že se téměř každý nechá k tašce přemluvit, neznamená, že jsou to nejlepší v poměru kvalita vs. cena. Kolega z práce má na střeše falcovaný plech a zvuky, co to vydává při dešti a kroupách bych nikomu nepřál.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber23. 8. 2016 22:04:24

Spousta chvály na úžasný materiál, až na jednu jedinou důležitou věc...

Tzv. asfaltový "šindel" (kdovíproč se tomu říká šindel, což všechny znalé pravého dřevěného šindele nutí vyskočit z kůže, je to jako kdybychom koženku nazývali kůží) platí mezi odborníky za tak exkluzivní materiál, jakým je mezi automobily značka Dacia nebo dříve Wartburg. Ne že by to nejezdilo, ne že by do střechy teklo. Pro někoho je to východisko z nouze. Ale parádu s tím rozhodně neuděláte, pokud se tím budete chlubit, tak je to spíše na skrytý posměch.

Pokud potřebujete střechu rekonstruovat pomocí nějaké velmi lehké krytiny, tak mnohem estetičtějším řešením jsou soudobé šablony ála eternit (používám je na historické památky, stejně jako na novostavby, tvarových i barevných variací je celá řada) a když mám to štěstí na projekt příjemné moderní stavby, tak nedám dopustit na falcovaný plech (vyrábí se i prefabrikovaný, ale poctivé řemeslo se nedá napodobit - a stejně jako eternit jej občas dávám i na stavbu se statutem národní kulturní památky - a památkáři, to jsou nějak rozmlsaní investoři). Cena obou doporučených alternativ je věřte srovnatelná, efekt mnohem solidnější.

Nu a ještě před omezením se pouze na lehké krytiny bych na obhlídku stavby přizval statika, aby provedl posouzení stávajících prvků a případně navrhl možnost posílení krovu tak, abyste chcete-li mohli použít i tradiční keramické nebo betonové tašky. není to tak drahé, aby Vás to mělo na další desetiletí onálepkovat jako "ty co mají divnou střechu" (což, nepopírám, platí v dnešní "době taškové" i pro kov nebo eternit).

Mimochodem, vsadil bych se, že autor článku má na svém domku mainstreamový Bramac :-)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama