Projekt a přípravy pozemku

Autor: Ondřej a Lucka (23 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
7. 11. 2015
11 komentářů
Projekt a přípravy pozemku
Příspěvek stavebníka
Zdravíme všechny stavebníky a čtenáře, po dlouhé době přidáváme příspěvěk, který je trochu obsáhlejší ale snad Vás neunudí. Budeme rádi za Vaše náměty a rady, neboť naše zkušenosti s výstavbou jsou téměř nulové.

Protože územní studie naší lokality, která byla podmínkou pro vydání stavebního povolení je již v procesu registrace na krajském magistrátu (dnes je to již 26 měsíců od podání žádosti o její zpracování) pomalu chystáme vše potřebné pro uskutečnění našeho snu. Jak jsme si zjišťovali víc a víc informací o stavbě svépomocí a přemýšleli nad budoucností, vyprofiloval se nám obrázek našeho bydlení a plány na nízkoenergetický dům vzaly za své. Rozhodli jsme se pro výstavbu domu pasivního s využitím zisků z fotovoltaiky pro ohřev TUV a následně díky nové legislativě od 1.1.2016 i použití vyrobené energie pro domácí spotřebiče. Jedná se o patentovanou technologii BIOSUNTEC na kterou jsme se byli již podívat v domě moc hodných lidí, kteří nám umožnili nahlédnout do jejich soukromí a seznámili nás s funkcí systému a zkušenostmi z praxe. Na doporučení bratra jsme oslovili architekta, který s námi aktuálně prochází celým procesem zrodu projektu našeho domku. Naše představa je nepodsklepený bungalow obdélník s valbovou střechou s rekuperací vzduchu, dispozice 5+1. Vytápění/chlazení bude řešeno tepelným čerpadlem vzduch/vzduch + pro pokrytí při extrémních mrazech položíme na nejobývanější místa do podlahy rohože pro zvýšení komfortu. Museli jsme zvolit užší a zároveň delší dům kvůli pozemku, který je vpodstatě jedna dlouhá nudle, cca 20x90 metrů. Stavět budeme ze systému sendwix 175+20cm EPS, do podlahy přijde 20cm polystyrenu a do stropu cca 38cm minerální vaty. Komín nebude, spižírna ani půda také ne. Střecha bude ze sbíjených vazníků a zřejmě pálené tašky. Mezitím nám geodet vytyčil hranice pozemku a vytvořil gemoterický plán zaprvé pro projektanta a zadruhé kvůli rekonstrukci stávajících plotů, do té jsme se již pustili viz. foto. Následně se měřením zjistilo, že máme připloceno o víc jak 6 metrů, tudíž z důvodů majetkového vypořádání jsme rozjeli proces odkoupení louky pod naší zahradou. Majitelka nám nabídla cenu více než lidovou, tudíž se nám pozemek rozroste o dalších cca 1000m2 nádherné přírody a zajistíme si tak klid v našem okolí. Zatím jsme bez elektřiny, jelikož žádost o připojení od čezu ztroskotala na absenci územní studie. To se snad podaří již dořešit, protože mezitím byla studie dokončena. Nyní tedy čekáme na finální verzi projektu a rozpočtu a zatím obnovujeme staré ploty, vykáceli jsme zatím cca 15 stromů, které musely ustoupit jak plotu tak budoucímu domu. Snad tedy na jaře začnou stavební práce :) V příloze přidávám naše dispozice a přibližný vzhled. Jakmile pokročíme, přidám další informace a rozpočet na oplocení a projekt.

Náklady

Název položkyCena
Pletivo 150cm 50m + sloupky 14ks, příslušenství
8 349 Kč
písek 10t
1 400 Kč
cement 1,25t
3 150 Kč
stavební míchačka
4 499 Kč
ztracené bednění 490x250x150 140ks
3 558 Kč
doprava písku, ZB a bagru
1 700 Kč
zemní práce, odstranění pařezů 4hod.
2 200 Kč
benzín do elektrocentrály 15l
435 Kč
nářadí (provázek, značkovač, ochranné pomůcky,...)
350 Kč
Celkem25 641 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Ondřej a Lucka
Ondřej a Lucka (23 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Ondřej a Lucka

Ondřej a Lucka9. 11. 2015 21:03:09

Marek-tomas: Ono právě do pasivu musí být komín speciální, ten UNI ADVANCE třeba pro PD určen není. Jde o to, že kdybychom v PD zatopili v krbu, tak se za velmi krátkou dobu dům přetopí. Nehledě na to, že krbová vložka v PD by měla mít automatickou regulaci hoření, tudíž by vpodstatě vypadl můj argument pro opodstatnění komínu. Jelikož jsem chtěl komín hlavně pro případ zálohy, kdyby v budoucnu došlo k nějakému armageddonu a došlo např. k výpadku elektrické energie. Toto by se dalo zřejmě řešit napojením na fotovoltaiku ale to už je další komplikace.

Jinak my se právě výpadku energie zase tolik bát nebudeme, jelikož budeme mít zapojen střídač, který požene vyrobenou energii z fotovoltaických panelů i do zásuvek. Tak bude alespoň část zálohovaná.

Pavel: to prohození ložnice s pracovnou jsme také uvažovali a uvidíme jestli to do budoucna neprovedeme ale zase nechceme přijít o fr. okno na terasu :)

Kdyby byl dům nafukovací, tak pokoje zvětšíme ale museli jsme zvolit kompromis abychom měli víc místností vzhledem k našemu pohledu na budoucnost :) Nyní máme v bytě obývací pokoj s téměř identickými rozměry tak jsme si řekli, že by to mohlo dětem a na to spaní stačit, přecijen se budeme pohybovat více v denní části domu.

Ještě si ponechávám rezervu v hlavě a přemýšlím, jestli je možné ten komín do projektu dostat dodatečně až během výstavby, že bychom ho provedli ikdyž není v projektu ale udělal bych ho tam a pak to jen dokreslil do dokumentace.

ESO9. 11. 2015 13:21:40

Takže v podstatě je to tak, jak si já myslím - topení v domě je v podstatě loterie, nevíte jak to v budoucnu bude s energiemi (jaká bude cena elektřiny, plynu, uhlí, jestli vykácíme lesy do takového stavu, že v podstatě vláda zakáže téměř i vstoupit do posledních lesů....) dnes je to asi o tom, co je člověku bližší a sympatičtější.

Pavel

Pavel9. 11. 2015 12:39:21

@ESO Mit ci nemit komin je otazka nazoru. Nevite, jaka bude cena energii za nekolik (seditek) let a jaka bude dostupnost plynu/elektriny. Uplne stejne nekteri vidi domy bez kominu jako problemy do budoucna. Nekdo prijde na chut hledeni do plamenu az pozdeji (ale to jde resit biokrbem).
@marek-tomas Komin je v pripade pasivu v podstate zakazane slovo. U pasivu se resi kazdy detail a tudiz i treba prostup komina stropem jako tepelny most. nehlede na mozny unik tepla kominem. K tomuto domu by komin pribastlit sel. K obyvaku z venku. Treba na to za 20 let prijde rada. A treba taky ne.

Muj nazor ej ten, ze oba exremy skodi. jak dum bez kominu, tak mit v obyvaku kotelnu. A nez stavet superizolovany pasiv, radeji dobre izolovany NED.

ESO9. 11. 2015 12:20:59

Rád bych se zeptal, k čemu takový komín vlastně dnes je, když člověk nikdy nehodlá topit tuhýmy palivy? Plyn se například případně vyvede z technické místnosti do boku nerezovým kouřovodem. Klasický komín mi přijde jako spíše připravení si problémů do budoucna...

marek-tomas8. 11. 2015 17:30:08

Ahoj. S rozpočtem uvidíte, kam se dostanete. Pro banku jsme měli odhad na 3,4 mil a doufám, že se vejdeme do 2,2 mil bez udělání zahrady a bez vybavení. Komín bych rozhodně doporučil udělat, až tak finančně náročné to není a dodělat jej v budoucnu je v podstatě nemožné. Máme SCHIEDEL UNI ADVANCED včetně komínové paty a cca 1,5 metru nadstřešního cihlového obkladu a vyšel cca 28 tis, což si myslím, že není až tak finančně náročné.
Tomáš

Pavel

Pavel8. 11. 2015 14:55:53

S temi navrzenymi materialy se na spravne hodnoty dostanete. Ono se jinak stavi pasivni dum v polabi a jinak v krkonosich. U tech vat a EPS sinpak spoctete pomer cena/vykon. Mit cinjemit komin je kazdeho velke premysleni, bydlet tam koneckoncu budete vy. Ja napr. nyni stavim kominy 4(pruduchy). Ale taky si to nejak obhajuji.
Neco bych mel k dispozici. 13m2 pokoje mi prijdou trochu male. Daly bych prohodil loznici rodicu a pracovnu. Dispozicne se ale nic nestane.

Ondřej a Lucka

Ondřej a Lucka8. 11. 2015 13:02:57

Jinak co se týče průkazu energetické náročnosti budovy, ten máme již zpracovaný. Pavle, věřte, že otázka komína nás trápila hodně dlouhou dobu a stále nad tím přemýšlím ale pokud zvládne dům vytopit TČ včetně rohoží v případě velké zimy nám všichni tvrdí, že je to investice, která se nikdy nevrátí a přinese jen problémy. Tak nevím čemu pak už věřit, nehledě na to, že jsem navštívil domy, které bez toho komínu fungují. Je pravda, že každý dům je jiný.

Ondřej a Lucka

Ondřej a Lucka8. 11. 2015 8:10:50

Zdravím,

pokusím se odpovědět na níže položené otázky.

marek-tomas: Tento týden máme obdržet rozpočet materiálu, tak uvidíme, co bude a co nebude reálné ale architekt nám řekl, že katalogová cena takového domu je cca 3,3 až 3,5mio z toho zhruba polovina je cena materiálu. Nyní je zatím těžké odhadnout, kolik ve výsledku prostavíme, každopádně jsem realista a vím, že to může být o dost víc ačkoliv jsme se snažili dům co nejvíc zjednodušit.

Míša a Radek: odvodil Jste správně, máme zakládat na D-thermu ale řešení s ytongem jsem již někde také četl a určitě o tom popřemýšlím, jelikož nechceme zbytečně mrhat finančními prostředky pokud tím nezhoršíme parametry domu. Zdění bude modulové. Sledoval jsem již několik videonávodů a snad to nebude až tak složité. K těm parametrům fasádního zateplení se musím zeptat ještě architekta ale tepelné ztráty jsme někde na horní hranici jak zde výše zmínil Pavel. Jsme na 19,6kWh/m2

Jsme si vědomi, že tvar domu není ideální ale výpočet vyšel tak, jak vyšel, tak věříme, že to vyjde, sílu izolace EPS grey se musím zeptat jestli je dostačující, viděl jsem právě PD zateplené 24 a více ale architekt argumentuje kvalitou zdicího systému pokud jsem při našich konzultacích dostatečně poslouchal. Dům bude postaven v nadmořské výšce 226m, na jižní straně u francouzských oken budeme ještě muset řešit zastínění pergolou nebo markýzou. Do podlahy má přijít ve dvou vrstvách EPS GREY WALL PLUS a do stropu je naprojektována izolace ISOVER UNIROL PROFI 0,033 W/mK

Jan Moták: Ano máme v úmyslu zažádat o zelenou úsporám, nyní jsem četl, že snížili tu dotaci na 310tisíc, tak budeme systém muset dotovat trochu víc ale s tím jsme počítali.

Pavel: Instalaci a správné naladění systému svěříme do rukou firmě, která toto již realizovala na vzorovém dome, kde jsme se byli podívat, tak musíme doufat, že vědí, co dělají.

pokud mě napadne co bych ještě mohl přiblížit, zjistím a dodám sem do diskuze.

Nicméně děkuji za Vaše názory.

Pavel

Pavel7. 11. 2015 21:39:26

Myslim ze jsou na hornich hranicich koeficientu pro pasivni dum. Ted jenom mit zkusenehi tvurce PENB, ktery zada ucinnost rekuperace 90% (realna je nekde kolem 30%) a solary a mate pasiv jak vymalovany. Jenom abyste nekdy v budoucnu nelitovali, ze nemate komin.

Míša a Radek

Míša a Radek7. 11. 2015 18:10:35

Dobrý den,

z řezu jsem je odvodil, že budete zakládat na sendwixu D thermu / nebo řezané tvárnici sendwix. Pokud mohu poradit, raději založte na Ytong tvárnici, která je o něco levnější a hlavně Vám tepelný most v místě napojení zdiva na základovou desku eliminuje úplně oproti systémovému řešení KM bety. Jinak pokud máte zdivo dané do modulu, tak to bude brnkačka i svépomoci. Dále by mě zajímalo, jakým způsobem se vám povedlo dostat fasádní zateplení pouze na 20cm (vzhledem k poloze, orientaci a dalším zateplovaným konstrukcím), abyste splnili požadavky pro pasivní dům?

Radek

marek-tomas7. 11. 2015 17:18:43

Ahoj. Domeček je moc pěkný stavíme něco hodně podobného. Nechtěl bych Vás zklamat, ale s tím co máte naplánováno se do rozpočtu 2,5 mil určitě nedostanete i když si budete většinu dělat svépomocí. Tomáš

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama