Projekt domu

Autor: Tom (4 příspěvky)
Kategorie: Projekt domu
15. 8. 2015
5 komentářů
Projekt domu
Příspěvek stavebníka
Tak po delší odmlce tu mám další článek. Víceméně se bude jednat o stejný článek, jako mají ostatní, nicméně podle mě je to zajímavé k inspiraci.

Celý projekt jsem si vymyslel a nakreslil sám, projektant to akorát urovnal do správné formy a orazítkoval. Na to minimum práce co měl, mi cena příjde až přehnaná, nicméně v našem okolí se mi nepodařilo sehnat nic levnějšího. Základní myšlenka byla taková, abychom na stáří nemuseli každý den chodit do schodů a měli vše potřebné v jedné rovině. Navíc jsme nechtěli bungalov ani žádný kulturák, takže jsme udělali kompromis. Dům jsem plánoval ještě o něco větší, ale chtěl jsem mít pohodlnou dvojgaráž a vejít se celkem do 150 m2. Dům má základovou desku 149,85m2 a 166m2 je obytná plocha. V přízemí se nachází to nejdůležitější, garáž, vstup, technická místnost, sprcha, toaleta, ložnice a obyvák s kuchyní. V patře jsou dva prostorné dětské pokoje a koupelna s toaletou. Z obyváku máme ještě francouzké dveře na zastřešenou pergolu. Aby dům nějak vypadal, musel jsem zvolit nízký sklon střechy, takže i na to krytinu. Krytina bude falcovaná plechová, asi Lindab nebo KJG. Vytápění domu bude elektrické, kde v každé místnosti budou topné rohože a v technické místnosti bude hlavní řídící jednotka s diplejem na nastavení teploty (již se toto vytápění velmi osvědčilo u rodičů). Nechci na stará kolena chodit pro dřevo nebo topit uhlím, chci to mít pohodlné. V domě bude i rekuperační jednotka pro větrání. Zdivo bude klasické Heluz 30cm s 20cm zateplením, stropy a schodiště bude stropsystem (narazil jsem na to tady na svépomocí, moc děkuji inzertovi). Okna dám trojskla a ještě si pohrávám s myšlenkou přípravy pro venkovní žaluzie. Krb bude obyčejný bez výměníku, nasávání z venku, krásně nám ohřeje obývací pokoj, chodbu, koupelnu dole i nahoře a jeden dětský pokoj. Dům už máme zaměřený, takže jak se trochu umoudří počasí, tak skočím do bagru a vrhneme se na to!

Náklady

Název položkyCena
Projekt
37 000 Kč
Celkem37 000 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Tom18. 8. 2015 5:26:10

Pane Vebere máte pravdu, vím o tom, že vodní podlahovka je na věky a neskutečně variabilní, ale rozhodli jsme se takto.
Kdyby došlo na na nejhorší, tak po obvodu natáhnu tu trubku jak říkáte, ovšem počítám stále s krbem a rekuperací, která také dokáže dost.
Největší problém bude asi v tom, že jsem elektrikář a k těm kabelům mě to prostě táhne :D
Ne, opravdu to mám vyzkoušené už na jednom RD a vím, že se dá topit levně. Jaké budou ceny nebo co bude a nebude za 20 let nikdo neví, těžko něco předvídat.
Děkuji všem za připomínky

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber17. 8. 2015 19:09:19

Dobrý den Tome. Opravdu bych rád důrazně varoval před představou, že elektrické podlahové topení je z dlouhodobého hlediska něco chytrého. Aby tomu tak bylo, musel by Váš dům mít velmi nízké ztráty (což nemá) a malé akumulační hmoty ve stěnách (což nemá). Jsou tady jakési docela úspěšné cesty vývoje tzv. off-grid systémů výroby a kdyby Vám nevadilo být závislý na ČEZu, elektrická energie se dá vyrobit téměř z jakéhokoli jiného energetického média, což například u plynu nejde, takže bych vytápění za použití elektrické energie do vzdálenější budoucnosti rozhodně nezavrhoval. Ale stejně dobře, jak ostatně píše Pavel, lze elektrickou energii bezztrátově přeměnit na teplo ve vodě a tu pak trubkami prohnat domem. Její obří výhodou je bezesporu možnost multivalence (v případě krachu se dá vždycky napojit nějaký zbastlený kotlík, což v případě topných rohoží nejde), pak je zde také úžasná schopnost akumulace a dlouhodobé skladovatelnosti (za předpokladu dostatečně velkých a dobře izolovaných nádrží) a v neposlední řadě téměř nekonečná životnost oproti zabetonovaným drátkům.

Na rozdíl od Pavla si nemyslím, že Váš důchod bude poznamenán tragickými náklady na financování rohoží. Jsem skálopevně přesvědčený, že si nataháte trubky po obvodu místností, stejně jak se před půlstoletím zavádělo potrubí do starých domů - a panelové domy to mají tuším také tak :-) Hezké to není, ale vytápí pak i ta trubka a ne jen ten radiátor.

Pavel

Pavel17. 8. 2015 18:31:44

Je to veci nazoru, to bezesporu. Kombinace elektrokotel + vodni podlahovka ma ucinnost stejnou, neb veskere, byt ztratove, teplo zustava v dome. Dobre, navic jsou naklady na cerpadlo. Tato nezavislost na zdroji, bktery lze v budoucnu kdykoliv zmenit je ale vykoupena vyssimi porizovacimi naklady.

Tom17. 8. 2015 8:44:49

No já to beru právěže naopak :D Topení topnými kabely nebo rohožemi je nejefektivnější vytápění co existuje. Nehledě na to, že má nejlevnější pořizovací náklady, nemusí se dělat revize a pokud je to kvalitně, vydrží to věky. Nemá to žádné ztráty, protože neohřívám žádnou vodu a nic mi nevyletí komínem. Nehledě na to, budu mít levněší elektřinu na všechno ostatní.
Ve chvíli, kdy bude elektřina drahá, budu topit krbem, který bude mít dostatečný výkon. Místnosti, kde není komín nebo výdechy, ohřeje vzduch z rekuperace nebo to mírně přihřeju elektrikou.
Co vím, tak bungalov o 180m2 se dá komfortně ohřát i s vařením a svícením do 2tis/měsíc :) a to mám vyzkoušené

Samozřejmě je to věc názoru, každý preferuje něco jiného ;)

Pavel

Pavel17. 8. 2015 6:49:34

Preju at se to podari. Jen si nneodpustim poznamku. Sice delate dun tak, aby se na stari nemuselo do schodu, ale hned si zazdite cestu pro zmenu konfortniho topeni instalaci topnych rohozi. Aby bylo na duchod z ceho to topeni rohozema financovat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama