Základová deska

Autor: Myšáčik a Pájinka (15 příspěvků)
11. 7. 2015
4 komentáře
Základová deska
Příspěvek stavebníka
V předchozím našem článku už jsme psali o položení ztraceného bednění a nyní nás čekala výplň desky, šalování polystyrenem, kari sítě a opět naše oblíbené betonování. :-)

Jelikož jsme měla zkouškové na výšce a přítel měl hodně práce, pokračovali jsme až 3. června s kanalizací. Nejdříve jsme, zase pod dohledem archeologů, vybagrovali přípojky vody a kanalizace. Hodně času nám zabralo i provrtání bednění do desky. Sice jsme polystyreny dávali, ale nějak nám nevycházel úhel pro položení trubek a tak jsme se rozčilovali zase. :-) Nakonec se to povedlo a začal hlavolam skládání. Jak jsme mysleli, že to máme jednoduché, tak nám to trvalo dost dlouho. Dvě odpoledne jsme to dávali dohromady.  V neděli 7. černa, přijel opět náš oblíbený bagr a začala zavážka. Kanalizaci jsme zavalili především pískem a zbytek desky nejdříve betonovým recyklátem, na který jsme dostali doporučení, že je levnější a lepší než štěrk, a navrh přišel písek. Žábou se vše udusalo a bylo hotovo.  Na úterý 9. černa jsme si dali hodně velký úkol - položit kari sítě, svázat je a udělat šalování, aby ve středu mohl přijet mix na betonování. Během dopoledne jsme dovezli sítě, polystyren a zvládli jsme sítě položit. Po obědě jsme se vrhli na šalování. Vybrali jsme extrudovaný polystyren tloušťky 100 mm a lepili jsme pěnou. Ze začátku nám to moc nešlo, ale pak jsme přišli na systém a šlo to vskutku rychle, ještě že nám zbylo bednění a bylo si čím pomáhat. Asi kolem 7 hodiny večer bylo hotovo a zbývalo jen svázat sítě, což jsme viděli, taky asi moc růžově. Ještě, že jsme koupili halogen, protože jsme opouštěli pozemek o půlnoci. Hodně nám při práci s polystyrenem tentokrát pomohl stavební laser, který jsme měli půjčený od jednoho známého. Opravdu skvělá věc, doporučuji všem. Měří s rozdílem milimetru a je to rychlejší než vodováha. A druhý den ráno jsme si opět museli přivstat, aby se stihlo zajet pro vibrační lať a koupit ještě nějaké načiní. V 8 hod. byl mix na místě a začal boj s časem. Jelikož bylo dost teplo a svítilo sluníčko, beton nám dá se říct schnul pod rukama, než se latí přejela první půlka, druhá už byla suchá. Beton nám pro tentokrát chyběl, měli jsme objednáno 12 m3 C 16/20, ovšem díky milimetrovému vyrovnání polystyrenů, nám někde deska vycházelo na 10 cm a někde až na 14 cm. Tudíž se musel vracet pro 2 kubíky. Ale do oběda byla deska hotová. Sice je trochu vlnitá, ale je naše :-) V dalším článku už budeme popisovat stavění. Cihly obejdnané, Ytong mistři taktéž. Už jen nabrat síly a jdeme do další fáze! :-)

Náklady

Název položkyCena
Betonový recyklát
7 000 Kč
XPS polystyren Synthos 100
8 800 Kč
Kari sítě (průměr 6, 15x15, 20ks
8 100 Kč
Kanalizace
7 000 Kč
Beton C 16/20 S3, 14 m3 + čerpadlo
28 000 Kč
Celkem58 900 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Myšáčik a Pájinka
Myšáčik a Pájinka (15 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Myšáčik a Pájinka

Myšáčik a Pájinka11. 7. 2015 20:36:06

Pavel: Nevím jakým přístrojem jste pracoval, ale my jsme tedy pracovali za běžného slunečného dne, řídili jsme se detektorem laserového paprsku a šlo to velmi rychle. Určitě rychleji než s provázkem, který na dlouhou plochu těžko vypnete do stále roviny a to nemluvě o větru. Měří opravdu s rozdílem milimetrů o čemže jsme se přesvědčili i teď, když se nám zakládaly rohy Ytong mistrem, který mimo jiné pracoval též s laserem.
Pavel a Monča: Písek jsme dávali hlavně kvůli kanalizaci a poté i z důvodu betonového recyklatů, který byl hrubší a bylo potřeba zaplnit zbylé mezery.
L.- mezi bytovým a venkovním asi rozdíl bude, třeba v odolnosti vůči vodě, nebo asi i vzdáleností, na který dokáže měřit. Pokud k tomu bude laserový detektor, tak vůbec nehlídáte paprsek, ale řídíte se podle "pípání" na tyči, kterou měříte. Je o tom spousta videí, zkuste na něco mrknout. My jsme konkrétně měli půjčený tenhle typ "Rotační laser KAPRO 899 kompletní sada v kufru".

Pavel

Pavel11. 7. 2015 20:06:12

Co jsem pracoval s laserovou vodovahou a laserovym meridlem, tak prace za slunecneho dne je naproste utrpeni. Lepsi sluzbu udela provazek a slauchovice.
Jinak tvrdit, ze polustyren je vyrovnan na milimetr presne chce velkou davku odvahy. Podle provazku by to bylo obdobne rychle a ve stejne presnosti.

Pavel a Monča

Pavel a Monča11. 7. 2015 10:59:02

Koukal jsem že jste použili písek pod desku. Mohu vedět proč?

L. a I.

L. a I.11. 7. 2015 7:14:24

Můžu se zeptat na ten stavební laser, jak typ a výrobce jste měli?

Také jsme na stavbu přemýšleli nějaký koupit (nejspíš Bosh PLC20), ale prodejce nás vystrašil, že prý je jen do vnitřních prostor a venku přes den nepůjde laser vůbec vidět.

Díky
L.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama