Železobetonový věnec snadno a rychle díky věncovkám

Autor: Liapor (44 příspěvků)
15. 6. 2015
0 komentářů
Železobetonový věnec snadno a rychle díky věncovkám
Příspěvek stavebníka
Pokud stavíte rodinný dům svépomocí, máme pro vás tip na usnadnění a urychlení stavby železobetonového věnce. Stačí místo klasického bednění použít speciální tvarovky – věncovky. Toto řešení je navíc i ekonomicky výhodné.

Co je věnec a k čemu slouží

Věnec je nezbytnou součástí každé stavby nejen rodinného domu. Je nutné jej realizovat v obvodových nosných stěnách v každém podlaží stavby. Spojuje se se stropem nebo navazuje na překlady stavebních otvorů. Věnec má hned několik funkcí. Slouží ke zvýšení tuhosti zdiva. To by jinak po dosažení určité výšky mělo tendenci vychylovat se ze svislé osy. Pomáhá také zachytit a rozložit vodorovné namáhání zdiva, které vzniká třeba působením větru, otřesů apod. Jeho funkce je nenahraditelná a proto by se měla jeho realizaci věnovat patřičná pečlivost.

Tradiční způsob bednění věnce

Při tradičním postupu je nutné připravit bednění z dřevěných prken po obvodu celé stavby. To nemusí být snadné dostat na požadované místo, ani ho tam upevnit tak, aby udrželo váhu betonu. Do hotového bednění se pak ukládá výztuž, která se izoluje a následně zalévá betonem. Po vytvrdnutí betonu se bednění musí odstranit a zlikvidovat, protože prkna bývají betonem nenávratně znehodnocena. Pokud si chcete ušetřit spoustu práce a zkrátit dobu realizace, použijte  věncovky - Liaporbetonové tvarovky Liapor U, vyráběné v tloušťkách 240, 300 a 365 mm, které lze použít v kombinaci s jakýmkoliv typem zdiva.

Manipulace s věncovkami je na rozdíl od realizace klasického bednění velice snadná. Hmotnost jedné věncovky Liapor odpovídá dle typu cca 6-7,5 kg. Jednoduchá a rychlá je také montáž – zvládne ji i naprostý laik. Jednotlivé tvarovky se kladou ve vodorovném směru po obvodové nosné stěně vedle sebe na suchu do plného maltového lože, případně na lepidlo. Do jednoho běžného metru se použijí 4 ks věncovek. Do věncovek se poté vkládá výztuž a pro zajištění tepelné ochrany také přídavná tepelná izolace. Na závěr se provádí betonáž, před níž je vhodné povrch tvarovek mírně navlhčit vodou pro lepší přilnavost betonu. K zalévání věnců se nejčastěji používá beton třídy C 16/20. Tímto práce končí a stačí jen počkat, až beton vytvrdne. S věncovkami odpadají další práce jako sundavání a likvidace bednění apod.

Reklama

Kde koupit věncovky

Pokud vás zaujala nabídka věncovek Liapor, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného typu věncovek a jejich objednávkou, poskytneme všechny potřebné technické informace, dodáme individuální cenové nabídky apod.

Jan Štefánik Obchodně technický poradce pro projektanty a zdivo Liapor mob.: +420 721 056 107 tel.: +420 352 324 462 fax: +420 352 324 499 e-mail: stefanik@liapor.cz web: www.liapor.cz/cz/zdivo-liapor 

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Liapor (44 příspěvků)
Další články autora:
Kontakty na autora
https://www.liapor.cz/352 324 401
Č.p. 176, 357 35 Vintířov
Poslat poptávku
LIAS VINTÍŘOV, LEHKÝ STAVEBNÍ MATERIÁL K.S.

LIAS VINTÍŘOV, LEHKÝ STAVEBNÍ MATERIÁL K.S.

352 324 401

Poslat poptávku
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama