Problém měl dvě hlediska. Jednak se vodovodům a kanalizacím nelíbilo, že by jedna přípojka do hlavního řadu byla společná pro dva domy, stavební úřad zase chtěl mít zaručenu ochranu stability sousedovy přípojky, protože ta, jak jsme se původně domnívali (neexistovala k ní dokumentace), měla vést pod naším domem. Vše nakonec bylo trochu jinak, ale to se dozvíte až v některém z dalších dílů.
Co se týče vody, plynu a elektriky, využili jsme situace, kdy se na protější straně komunikace, ke které přiléhá náš pozemek, budoval hlavní řad všech sítí pro domy, které naproti nám buduje developerská firma. Zároveň jsme ale museli spěchat, protože po dokončení prací na sítích se zde měla budovat nová silnice a chodníky a potom už by přivedení sítí na náš pozemek představovalo problém. Od původního majitele jsme dostali projektovou dokumentaci k vodě a plynu, od developera pak potřebné kontakty.
Na stavebním úřadě jsme se dozvěděli, že musíme zažádat o územní souhlas. Po první návštěvě jsme byli trochu vyděšení, jaká všechna vyjádření jsou k udělení souhlasu potřeba: O2, VaK, RWE, ČEZ, obec, developer odnaproti… Při tom všem shánění potřebných vyjádření jsme si připadali jako blbci, kteří ani neumí vysvětlit, co chtějí. Každý totiž onen papír nazývá jinak. Někdo vyjádření k existenci sítí, někdo stanovisko k projektové dokumentaci. Zároveň jsme taky museli sepisovat žádosti o budoucí připojení, kromě O2, protože pevnou linku neplánujeme.
Utvrdilo nás to v tom, že vlastní stavební povolení si necháme vyřídit někým, kdo se v této oblasti pohybuje. My jsme předtím žádné zkušenosti s jednáním na stavebním úřadě neměli. A na běhání po všech možných místech je taky samozřejmě potřeba čas, kterého má člověk chodící do zaměstnání málo.
Nakonec jsme se kýženého souhlasu dočkali, i když jsme pracovnici na stavebním úřadě museli popohnat, protože ani po 30denní lhůtě nám žádné vyjádření nepřišlo. Mezitím nám stihli vybudovat přípojku k elektrice, u které formality de facto zařizoval ČEZ. My jsme si akorát vybrali pilíř. Nechali jsme si ho udělat z bílých cihel a jako sdružený pro přípojku plynu. Původně jsme si ho chtěli kvůli úsporám vybudovat sami, ale beton se bez elektriky a vody těžko míchá, takže jsme to nechali lidem od fochu.
Na plynovou a vodovodní přípojku jsme potom dlouho čekali, jelikož jsme ale měli v úmyslu začít stavět až na jaře, nepředstavovalo to pro nás nějaký problém. Nejdůležitější bylo, že se vše stihlo před stavbou nové silnice a chodníků. V dalším díle se rozepíšeme o vytváření projektu.
Lucka a Jirka14. 1. 2014 10:38:33
záleží na tom co vše bude na elektřinu, někde na stránkách čezu je formulář ve kterém zaškrtáte co vše bude na elektřinu a ono to vyhodí velikost jističe ale je dobré to ještě probrat s elektrikářem, jinak si myslím že standart je 3x25