Ekopanel nachází uplatnění zejména v dřevostavbách a jeho hlavní výhodou je difuzní otevřenost neboli prostupnost vodních par. Zkrátka nepřijdou ovšem ani zděné domy, neboť Ekopanel lze využít například v podhledech či k stavbě příček. Mezi jeho hlavní výhody patří akumulační schopnost a mechanická odolnost. Díky pevnosti desky zejména v podhledech snadno a bez předvrtávání do Ekopanelu zavěsíte třeba kuchyňské skřínky, televizi, lustr či jiné zařízení domu.
Opláštění dřevostavby
Pro opláštění dřevostavby z KVH profilů je nutné použít zakládací lištku, před kterou nalepíme bitumenovou pásku překrývající spáru mezi základovou deskou a dřevěnou konstrukcí. Zakládací lištu přichytíme pomocí AL hřebíků přibližně po 40 cm.
Na zakládací lištu položíme a pomocí vrutů přišroubujeme plastový profil, na němž bude ležet Ekopanel. Před osazením desky je třeba konstrukci dostatečně napěňovat a usazený Ekopanel pomocí vrutů s velkou podložkou ke konstrukci ukotvit.
Na ukotvené desky přilepíme pomocí pěny a vrutů měkkou dřevovláknitou desku, dříve známou pod názvem Hobra. Na tuto desku přijde následně vrstva lepidla s armovací mřížkou a finální omítka.
Ekopanel lze dle potřeby krátit (formátovat) a následně řez přelepit. Snadno se také provede vykroužení otvoru pro umístění krabičky na zásuvku nebo vypínač. Drážky pro kabely se v Ekopanelu zpravidla neprovádějí a instalace jsou vedeny v instalačním prostoru mezi dvěma panely tvořícími příčku nebo obvodovou stěnu.
Opláštění vnitřní stěny
Při opláštění vnitřní stěny využijeme obdobný postup jako při opláštění zvenčí. Důležité je, aby Ekopanel neležel na zemi, ale byl minimálně 3 cm nad základovou deskou. Pro tento účel se využívá speciální nožní zvedák, který pro montáž dostanete k zapůjčení.
Stavba příčky
Vnitřní příčky kotvíme pomocí speciálních spon, které se montují ve vzdálenosti maximálně 25 cm od kraje Ekopanelu a následně ve vzdálenosti 50 cm mezi sponami. Spoj s bočním Ekopanelem, zakládací lištou i stropní konstrukcí před osazením příčky napěníme nízkoexpanzní pěnou.
Příčku provádíme vždy minimálně ze dvou Ekopanelů, které můžeme sešroubovat přímo k sobě, nebo s využitím například dřevěných odřezků vytvořit rošt a získat uvnitř příčky instalační mezeru pro elektřinu pro datové rozvody.
Pro vnitřní povrchovou úpravu lze využít lepidla, štuku, sádrových omítek a v koupelnách pochopitelně obkladů.
Závěr
Deska Ekopanelu je velká, takže práce rychle utíká. Díky své velikosti má ovšem vyšší hmotnost a bez pomocníka se na stavbě neobejdete. Díky možnosti zaškolení práce s deskami přímo od výrobce zvládne šikovný stavebník opláštění či stavbu příčky či podhledu svépomocí. Pokud uvažujete o dřevostavbě nebo třeba stavbě dalších příček ve stávajícím domě nebo bytě, může pro Vás být Ekopanel zajímavým řešením.
Další podrobnosti najdete na stránce výrobce www.Ekopanely.cz