Otázkou zůstávalo, jaká bude jejich velikost. Zpočátku jsme se přikláněli k velkým blokům, které se umisťují pomocí stavebního jeřábu a zedníka. Krátká doba výstavby je kompenzována cenou a nezkušeností v rámci ČR. Nakonec jsme zvolili cihly z VPC o velikosti 248x248x175 mm (dxvxš) na obvodové zdivo, na stěnu sousedící se svahem 248x248x200 mm a na příčky 498x248x115 mm. Jednali jsme se třemi společnostmi, KM Beta odpadla hned na začátku, jelikož jejich zpracování není moc přesné a cihly se snaží na úkor kvality zbytečně vylehčovat velkými dutinami. V poměru kvalita ku ceně nejlépe vycházel Vapis, a tak po týdnu od objednání dorazily z Drážďan čtyři kamiony.
Na desce bylo vyrovnáno 110 palet zdiva a v budce pár pytlů s lepidlem. Teď už jen najít chlapy, kteří zdivo založí, a mi budeme stavět. Sehnat v srpnu dobré zedníky se ukázalo jako nadlidský výkon. Nakonec se nám podařilo najít dva koumáky, kteří nám pomohli. No, pomohli, spíš prokecali víkend, a co založili, bylo křivé. Jelikož manžel zvládl za dobu jejich „práce“ založit víc, většinu zdí máme rovných.
Problematiku tepelného mostu v patě zdiva jsme vyřešili tak, že jsme založení provedli na Ytong. Jelikož Ytong nevyrábí tvárnice o šířce 175 mm, museli jsme vzít 200 mm a seřezávat. Ale to nebyl problém, máme totiž velice aktivní kamarády ;-) Jelikož tyto tvárnice sají vodu jak houba, tak jsme spodní strany natřeli asfaltovým penetračním nátěrem. Zdění šlo rychle a tvárnice z VPC na sebe skvěle nasedaly. S příležitostnou pomocí přátel a sem tam i zedníků jsme měli za 20 dní hotovo. Práce trvala déle i kvůli dešťům a následné likvidaci jejich následků (stromy ze sousedního pozemku při bouřce strhly svah a část mělčiny jezírka, takže na pár dní bylo více práce než bychom chtěli). Většinu času zdil manžel sám s helfrem, který mu cihly zařezával a připravoval lepidlo. Za to je obdivuji, jelikož já sama jsem zvládla zvednout pouze jednu cihlu a u toho jsem ještě byla hodně sprostá. Tímto vzdávám holt svému muži.
Abych nezapomněla, spolu se zděním, manžel ještě dělal dvojitou hydroizolaci mezi stěnou k sousedům a svahem. U toho byl zase sprostý on :-)
Na fotkách si dále můžete všimnout, že jsme už v létě začali zkrášlovat naši malou hroudu stromky vyplavenými po bouřce od sousedů ;-)
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
obvodové zdivo, příčky, lepidlo, malta, zakládací Ytong, penetrace a vykládka zdiva | 224 000 Kč |
Hydroizolace, drenáž a nopová fólie | 40 000 Kč |
Práce chlapů | 25 000 Kč |
Celkem | 289 000 Kč |
Míša a Radek12. 4. 2016 19:17:53
Zdravím Jirko,
ve své podstatě máš pravdu. VPC je velmi pevný a houževnatý materiál. Založení na Ytongu je především z důvodu odrušení tepelného mostu a snížení nákladů na první šar při zakládání na standardních základových pasech. Pro tento první šar se požívá ytong P4-500 nebo P6 -600. Obdobou je i Porit, který dokonce dělá tvárnice přesně na šířku VPC. Pokud Vám to finance dovolí, můžete použít variantu s VPC tepelnými tvarovkami, které však takové odrušení TM jako Ytong neudělají.
Radek