Sádrokartonové stropy

Autor: Majkííí a Kačka (52 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
8. 12. 2014
32 komentářů
Sádrokartonové stropy
Příspěvek stavebníka
Na Youtube jsem shlédl videa od firmy Rigips, mrkl na dokumentaci na stránkách knauf, prostudoval technickou dokumentaci firmy JUTA a vzhůru do toho.

Rozměření Výška UD profilu od hrubých podlah bude 252 cm – udělat čárku. Laser 360 stupňů přivázat na provázek, zapnout a zvednout tak, aby se vykreslil na čárce. Po ustálení paprsku obkreslit linku pomocí vodováhy. Laser vypnout a rozžnout světlo. Geniální, jednoduché a rychlé.   UD profily Otvory v UD profilu  jsou připravené na zatloukací hmoždinky, ale tyto hmoždinky v pórobetonu příliš nedrží. Proto jsme každý druhý otvor stupňovitým vrtákem zvětšily, abychom skrz něj mohli protáhnout hmoždinku KEW MUD 8 x 38.  Také jsme na UD profil napatlali těsnící tmel Jutafol Mastic, UD profil přiložili k nakreslené čáře a přišroubovali pomocí turbo vrutů do pórobetonu. Potom následovalo vyvrtání díry, zatlučení hmoždinky a našroubování vrutu s podložkou. Kotvení UD profilů téměř po 40 cm. V rohu místnosti se jeden UD profil vložil do druhého s tím, že bylo potřeba odstřihnout vrchní část profilu.   CD profily To byla taková pěkná stavebnice. Hračka pro dospělý. Pod vazníkem jsem vždy vedl jeden nosný CD profil a na krajích ho položil ze shora na UD profil. Zhruba v prostředku místnosti jsem zavěsil jeden pérový rychlozávěs na drát s okem a následovalo proměření roviny vodováhou přes všechny CD profily. Místnosti jsou menší, takže toto proměření obvykle stačilo pouze uprostřed místnosti. Doplněním dalších rychlozávěsů se CD profil krásně vyrovnal.

Montážní profily se na obou stranách zasunuly do UD profilu a potom pomocí křížové spojky se přicvakly k nosnému profilu. K nastavení CD profilů se používá spojka, která se vsune do obou části CD profilu.

Nezapomeňte si na zdi vyznačit střed montážních CDéček pro pozdější montáž SDK.   Světla Rozhodli jsme se, že pro osvětlení použijeme LED svítidla o výkonu od 10W do 30W. Relaxační místnosti (pokoje, ložnice) osvětlíme teplým světlem (2700K) a technické místnosti (kuchyň, koupelna) osvětlíme světlem neutrálním (4100K). http://www.lepsi-svetlo.cz/typ-svetla/typ-svetla-led-podhledova-svetla

Světla mají kužel 120 stupňů, a proto jsou poměrně vysoká - od 7 do 9 cm. Nelze je montovat do roštu bez potřebných úprav. Naštěstí mně zbylo 1.5 tabule plechu, ze které klempířka vyrobila montážní boxy pro světla.   Fólie To byla docela pakárna. Po prvním snažení vyšlo najevo, že fólie se nejlépe natahuje přímo z role. Tudíž zvednout celou roli nad hlavu, odmotávat a nalepovat. Na konci oříznout. Rošt má rozteč 50 cm a fólie šířku 150 cm. Spoje vyšli na CD profil, což bylo fajn, protože se to výborně přelepovalo hliníkovou páskou.  Ale, to trochu předbíhám.

Reklama

Nejprve přišlo na řadu lepení pásky Jutafol SP1 na obvodová UDéčka. Potom páska Jutafol Proof nalepená na montážní CDéčka. Potom už zmíněná fólie Jutafol Reflex N150. Spoje fólie jsou přelepeny páskou Jutafol SP AL. Když byla celá místnost za foliovaná, došla řada na další lepení a to konkrétně pásku TPK Super, která se lepí na montážní CDéčka a má omezit průnik páry v místě průniku šroubu CDéčkem. Pásku Jutafol SP AL jsem dále použil pro spojení fólie a plechového boxu na světla a také pro napojení rozvodu vzduchotechniky. Celá tahle sranda okolo pásek a fólie nebyla vůbec levná a doba montáže poměrně náročná.  Fólii a pásky jsem objednal přes eshop www.stawebniny.com   Sádrokarton Odlamovací nůž, hoblík, přípravek na stržení hran, vykružovák a samozřejmě AKU vrtačka. To je asi vše, co je potřeba k montáži sádrokartonů. Tchán ještě vypůjčil elektrický šroubovák s páskou na 50 kusů šroubů. To hodně pomohlo, protože celkem se našroubovalo 2 600 kusů šroubů. Do kuchyně a technické místnosti se montovali desky impregnované a zároveň protipožární. Koupelny a wc jsou pouze impregnované. Jedinou požární desku máme namontovanou zhruba v místě, kde bude krbíček na biolíh. Montáž desek probíhala dva víkendy. Vydatně pomohl tchán, taťka, ale i kamarádi Tomáš s Lukášem, čímž jim všem patří velký dík.

Po zaklopení jsem na půdě mezi vazníky napojoval ventily pro vzduchotechniku. Když se v místnosti svítilo a na půdě ne, tak nahoře bylo krásně vidět šrouby, které se nepovedlo navrtat do CDéček. Všechny dírky se dodatečně z vrchu zalepily hliníkovou páskou. Sice jsem z toho proplétání mezi vazníky byl pořádně bolavý, ale zase si můžu říct, že pro parotěsnost jsem udělal dost.

Nejlepší cenu profilů a sádrokartonových desek jsem dostal ve stavebninách DSK Holice.   Izolace Původní plán položit izolaci v rolích jsem odpískal. Důvodem je špatný přístup mezi vazníky a už vůbec je to tragédie u obvodových zdí. Navíc mám určitou averzi ke skelným a čedičovým vatám, protože práce s nimi je nepříjemná! Takže to vyhrála foukaná izolace. Ono se řekne foukaná, ale jaká foukaná?

Reklama

Pěnu nechci, protože strop uzavře a já potřebuji izolovat i vzduchotechnické potrubí, což znamená výšku izolace 40 cm a to bych se nedoplatil. Navíc pěna nemá příliš dobré akustické vlastnosti. Celulózu jsem zavrhl, protože má špatné požární vlastnosti a také menší útlum hluku. Hodně se mně líbila bílá foukaná vata od Knaufu Supafil loft, ale má horší tepelněizolační vlastnosti než jiné vaty.  Takže nakonec to vyhrála čedičová vata Climastone. Cenově se nabídky pohybovaly od 50 do 67 tisíc Kč. Za vatu v rolích bych zaplatil cca 30 tisíc Kč.

Tmelení sádrokartonů odložím, až si celá konstrukce sedne a bude hotová podlaha na půdě. Hlavně, že už můžeme temperovat dům a po novém roce se pustíme do obkladů.

Náklady

Název položkyCena
Fólie a pásky JUTA
12 100 Kč
UD a CD profily
11 000 Kč
Hmoždinky a šrouby
1 000 Kč
Půdní schody+dekl
3 000 Kč
Sádrokartony
7 400 Kč
Šrouby + půjčení šroubováku
1 000 Kč
Boxy na světla
1 000 Kč
Odtah digestoře
800 Kč
Nářadí na profily a SDK
800 Kč
Foukaná izolace 40 cm/ 57 m3
55 000 Kč
Celkem93 100 Kč
Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Majkííí a Kačka
Majkííí a Kačka (52 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Ráďa a Léňa

Ráďa a Léňa27. 12. 2017 19:55:48

Zdravím, mohl by ses mně prosím ozvat do emailu radekzap@gmail.com, kde bych chtěl s tebou prosím probrat detaily stavby ( sádrokarton, světla ). Popřípadě, jestli by byla možnost stavit se osobně v Holicích? Děkuji, Radek Zapletal

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka25. 10. 2017 12:40:37

Ahoj.

S foukanou jsme spokojeni.
Protopíme málo (ale to nezáleží jen na izolaci stropu).
Níže zmiňovaná firma byla velmi solidní.
Celkově nelituji a jsem rád, že jsem si práci s vatou v rolích ušetřil.

Drťoš25. 10. 2017 12:33:09

Ahoj Majkííí a Kačko,
Po dlouhém a dosti překážkovém běhu jsem se dostal do stádia izolací a sádrokartonů. Můžu se zeptat zda již došlo k realizaci foukané izolace a jak jste spokojeni s realizací a zateplením? Realizaci prováděla zmiňovaná firma?

Moc děkuji za odpověď

Ať se dílo daří Drťoš

MeridiusZN5. 9. 2017 9:27:17

Díky. Ještě se chci zeptat kam až se zafoukávalo? Jestli i přes věnec nebo jste to nějak z boku zaklopil? Stropy mne nejspíš půstí jen asi 20 cm pod vazníky, zbytek tedy bude mezi nimi. Nemám zatím z venku zatepleno a přesah střechy jsem jen provizorně podbouchal střešní fólií, ať mi tam nelítaj ptáci. Z fotek vidím, že zatepleno máte, čili zafoukával jste i nad věnec nebo jen po věnec?

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka5. 9. 2017 7:28:27

S foukanou vatou jsem spokojen.
Šel bych zase do čedičové nebo skelné vaty.

Bohužel jiné stavebníky z okolí neznám.
Všichni používají klasické role skelné vaty.

MeridiusZN5. 9. 2017 6:18:08

Zdravím, řeším teď foukanou izolaci, zda a jakou vzít. Rozhodl byste se teď stejně nebo použil někdo z okolí něco jiného a zhodnotil to i cenově lépe? Stavba bude na jihu Moravy, v posledních letech tomu nikdy zima moc nedala, takže nevím, pro co se rozhodnout.

Sádrokartonáři mi nabídli izolaci isocell, ale jde v podstatě o papír, sice s příměsí všeho možného proti plísni atd. Ale nevím.....ani cenově to nevyšlo moc extra, 120 m2, 30 cm a 62000 mi přijde jako ústřel.

luky26. 4. 2017 11:49:33

aaa sorry , nevšiml jsem si . Ta cena byla kompletní za těch 57 m3 i s dph ? nebo se snima dá domluvit? Dík.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka26. 4. 2017 11:43:13

Ahoj.

Odkaz na firmu je o pár komentářů níže.

luky26. 4. 2017 11:31:24

Ahoj , kdo ti nabídl Climastone za 50 tisíc ? Můžeš mi napsat bližší info. Dík

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka30. 9. 2016 19:19:49

Ahoj.

Nejprve jsem v sádrokartonu vyvrtal/vyřízl kruhový otvor pro zděr.
Potom jsem na rantl zděře nanesl mamuta a prostrčil skrz sádrokarton. Mamut to dostatečně přilepil. Nehtělo se mně vrtat skrz zděř nějaké malé šroubky, protože by stejně v sádrokartonu nedržely.

Druhá den jsem ze shora proříznul parozábranu v místě zděře. Udělal jsem takové trojúhelníky směřující vrcholem do středu zděře. Parozábranu jsem potom spojil s fólií pomocí hliníkové pásky.

Jenže já jsem měl parozábranu přímo na sádrokartonu a ne 10 cm vysoko. To budeš muset nějak vymyslet. Třeba dodatečnou konstrukcí CDéček.

Honza a Simča

Honza a Simča30. 9. 2016 16:22:56

Ahoj majki, mel bych na tebe jeden konkretni dotaz. Jaky postup jsi zvolil pro montaz zďeře pro vzduchotechniku pres vatu a hlavne parozabranu.
Zďeř ma rantlik, takze se musi davat po sadrokartonu, ale kdyz to tak udelam, bud se k tomu mistu pres sadros uz nedostanu nebo se mi to bude hodne blbe oblepovat k parozabrane tak, aby to bylo neprodysne. Dlouho uz nad tim premyslim, jestli tam neni nejaky figl ale nemuzu nic vymyslet. Zďeř je navic cca 15-20 cm vysoka a ja mam mezeru mei parorabranou a sadrosem cca 10cm. Jak jsi to vlastne delal ty?
Moc diky

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka19. 2. 2016 13:34:54

Ahoj.

1600 Kč je docela dost. Zkus tyhle stránky:

http://www.izolace-izotrade.cz/

Píďa19. 2. 2016 9:18:25

ahoj Majkííí, od koho jste prosím měli foukanou izolaci? Řeším to teď taky a zatím máme nabídku vycházející na cca 1600/m3 :-o Díky

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka20. 1. 2016 6:08:40

Ahoj.

Na UDéčka jsem skutečně dával jenom tmel. Ta pěnová páska, o které píšeš, neslouží k těsnění.

Tisíce děr:

Když byla celá místnost za foliovaná, došla řada na další lepení a to konkrétně pásku TPK Super, která se lepí na montážní CDéčka a má omezit průnik páry v místě průniku šroubu CDéčkem.

Pavel19. 1. 2016 21:56:48

Ahoj Majkííí, chci se Tě zeptat, jestli si na UD použil pěnovou lepící pásku? Z textu, co píšeš, tak jsem tam našel, že jsi použil těsnící tmel. Výrobce doporučuje použít pěnovou pásku na UD, ale setkal jsem se i s názorem, že na bungalov to není potřeba, že ta pěnovka má pouze akustickou funkci.
Ještě se chci zeptat ohledně parotěsný folie, jestli si nějak řešil, že parotěsná folie je sice perfektně zalepená hliníkovou páskou, ale při montáži sádrokartonu se do ní udělá tisíce děr od šroubů na sadrokarton.
Díky moc

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka24. 6. 2015 9:47:27

Ahoj.

Základní tmel jsme pěkně roztáhli, aby se nemusel moc brousit.
Brousil jsem ručně mřížkou.
Finiška je měkčí, ta se brousí pěkně.

Vychytávku nemám :-(

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka24. 6. 2015 9:19:38

Ahoj, máš prosím nějakou vychytávku jak přebrousit tmel na SDK? Ruční bruska je děs!! a v půjčovně jsou dlouhé čekací lhůty na elektrické s vysavačem :-( Díky. Ž

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka24. 6. 2015 5:40:13

Jo a plocha stropu je cca 120 m2.

Příčky mají délku 62 bm - a z obou stran je to 124 bm.
Obvodové zdivo má 60 bm. To se počítá jednostranně.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka24. 6. 2015 5:38:05

Ahoj.

Spotřeba pásek závisí nejen na ploše, ale také na délce příček. Seznam je jenom orientační.

HPI Jutafol N 150 parotěsná Reflex, Al metalizovaná, 75m2/role 150 m2

HPI Jutafol Páska SP 1, 45bm/role, butylkaučuk
225 bm

HPI Jutafol Tmel spojovací MASTIC 310ml
8 ks

HPI Páska hliníková - SP Al, 50bm/role
300 bm

HPI Páska Jutafol PROOF (pro kovové prvky), 50m/role
400 bm

HPI Páska pod kontralatě TPK Super, 15m/role
270 bm

TPK Super mně jedna role chyběla. Naopak SP1 jedna role zbyla.

PetrJ23. 6. 2015 16:44:59

ahoj, chtěl bych tě poprosit, zda by jsi mohl napsat kolik jsi spotřeboval tmelu Jutafol Mastic a dalších zmiňovaných pásek k poměru realizované plochy stropu. díky

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka15. 12. 2014 8:54:23

Ahoj.

Zvažoval, zvažoval, ale nakonec jsem zvolil tuto variantu.

Zjistil jsem, že funkce reflexe nahradí cca 1.5 cm izolace. Výška CD profilu je tuším 2.7 cm, takže se mně spíše vyplatí zafoukat i výšku profilu. Dále foukaná izolace neleží na CD profilech, jako izolace v rolích. Měl jsem obavy, že by váha foukané vaty mohla fólii napnout a časem protrhnout. V neposlední řadě je tato montáž fólie nejjednodušší a nejméně riziková s ohledem na případné chyby.

Hliníková fólie má i jiné přednosti než reflexní efekt. Vysoký difúzní odpor, pevnost. Takže ani nelituji toho, že je fólie s AL dražší než bez.

Arnošt

Arnošt15. 12. 2014 7:48:26

Ahoj,
chtěl bych se zeptat zda jsi nezohledňoval reflexní vzduchodou mezeru mezi sádrokartonem a parozávranou?
Zvažuji, zda tuto mezeru dělat, či ne.
Děkuji!
Přeji hodně zdaru při práci ;-)

Pavel

Pavel11. 12. 2014 7:36:04

Mohu potvrdit, ze s tim deklem se to takto dela. Mel by byt idealne zatepleny podobne jako strop. Pokud ale nelozite do prostoru nahore a potrebujete mit jenom reviyni otvor, udelal bych krabici z 20cm EPS a dekl z EPS prilepil PU penou. V pripade revize odriznout a pote zase nalepit. Pripadne udelat na deklu falc a nemusi se lepit.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka11. 12. 2014 6:31:55

Jsou to obyčejné schody TRIANT 130 x 70 cm. Zateplení dvířek je jen 3 cm.

Sehnal jsem je od kamaráda, který je musel vyměnit za protipožární. Cena tomu odpovídá.

K tomu jsem dokoupil dvě MFD desky o síle 15 mm. Nejdříve se udělal průlez a potom dekl. Dekl má v sobě 8 cm EPS. Dekl je na normální pantech.

Schody mají těsnění, ale stejně tam kondenzuje voda u deklu. Doplním ještě těsnění deklu a snad se to zlepší.

Kdyby tam bylo místo, tak bych ještě průlez obložil pomocí EPS, ale jsou tam vazníky nebo schody.

Je to prostě slabé místo v tepelné izolaci.

Dělal to celé tchán (cca 6 hodin práce) zatímco já jsem lezl po vazníkách a napojoval vzduchotechniku.

Dan

Dan10. 12. 2014 14:59:56

Paráda Majkíí,
ještě mně zaujaly ty tvý půdní schody. Jelikož nebudu mít zateplenou půdu, jako ty, chtělo by to nějaký pořádně izolovaný a né obyč. Uvažoval jsem o schodech Aristo od JAPU, ale stojej cca 12 000,-. http://www.jap-pouzdro.cz/pudni-schody-jap/pudni-schody-jap-aristo/
Koukám, ale že ty máš něco podobnýho, ale zřejmně samodomo dělaný z těch obyčejnějších a tedy i cenově dostupnějších :-). Můžeš k nim prosím napsat trochu více?

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka8. 12. 2014 19:39:28

Honzo:

Používal jsem tmel Jutafol Mastic, který jsem dal pod UD profil ještě před jeho montáží. Tudíž spára u zdi je utěsněná tímto tmelem.

Na UD profil jsem potom ze spodu nalepil oboustrannou pásku Jutafol SP1, na kterou jsem lepil fólii.

Dle technického předpisu JUTA už není potřeba fólii znovu lepit na zeď pomocí tmelu.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka8. 12. 2014 19:36:06

Jirko H.:

Rozvaděč jsme zapojili dříve než jsme se rozhodli pro LED světla.

Když jsem porovnával cenu svítidel, tak ty s trafem vychází levněji než bez trafa, což moc nechápu, asi jsem hledal špatně.

V každém případě, až odejdou trafa (doufám za dlouho), tak se to dá celé přehodit do rozvodu 12/24 V. Trafa budou v rozvaděči. Nějaké místo tam ještě je.

Na netu jsem na 12/24V vs 230V nenašel jednoznačný názor.

Honza a Simča

Honza a Simča8. 12. 2014 15:05:34

Majkií klobouček před tvým popisem ale chtěl bych se tě zeptat, pišeš že jsi lepil pasku na obvodove U-decka na ktere jsi potom nalepil parozabranu ale chci se te zeptat nalepoval jsi tu parozabranu u na stenu pomoci nejakeho lepidla nebo pasky nebo ne? Dival jsem se na montazni postupy a vsude to jeste prilepuji
Diky za upresneni

Jirka

Jirka8. 12. 2014 14:30:44

Napadla mne možná blbá otázka, ale přeci:

Led osvětlení, trafa, nebylo by lepší natáhnout rovnou 12/24V rozvod na světla a vyhnout se tak trafům u každého světla?

Jsem v elektrice laik, takže omluvte pokud se ptám hloupě

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka8. 12. 2014 11:17:23

Díky moc!

Doufám, že ty články pomůžou podobným nadšencům, jako jsme my :-)

Boxy mají zhruba tyto rozměry:
pro menší LED 10W: 25x25x7 cm
pro střední LED 20W: 25x30x8 cm
pro největší LED 30W: 25x35x9 cm

Každý box vypadá jako krabice bez víka, obrácená tím prázdným "víkem" dolů. Dole má krabice lem 1 cm, aby si sedla na sádrokartonovou desku. Box má svařené svislé hrany. Pro jistotu jsem je ještě přelepil páskou. Ostatní hrany jsou ohýbané. Podobně jako papírová krabice.

Montáž boxu probíhá dost různě. Záleží na tom, zda se může box umístit do volného místa mezi profily, či nikoliv.

Pokud je tam volné místo, tak stačí použít nějaké odřezky CD a pomocí křížových spojek vytvořit montážní otvor. Vložit do něj box. Ukotvit pomocí LB šroubů do CD profilu a šroub přelepit páskou.

Pokud vyjde box do místa , kde je montážní/nosný CD profil, tak se musí profil vystříhnout. Vhodně přesunout kotvy. Doplnit náhradní profily okolo boxu tak, aby nosnost roštu byla, co nejméně narušena. Opět jsem použil zbytky CD profilů, křížové spojky a šrouby LB. Ve výsledku se rošt okolo boxu opět zpevní, protože box samotný se stává součástí roštu.

Spodní stranu boxu (víko) tvoří sádrokartonová deska, ve které je vykroužen otvor 125 mm pro 10W LED světla. Ty větší světla 20 a 30W mají otvory 175 a 225 mm, které je potřeba vyříznout ručně pilkou.

Montáž světla bude probíhat tak, že se kabel připojí k trafu a trafo s kabelem se vsune do otvoru - v boxu je dost místa. Výstupní kabel z trafa se zapojí do světla a světlo se také zasune do otvoru. Na světle jsou "pružinové packy", které se musí při vsunutí do otvoru přitlačit k tělu světla. Po uvolnění tlaku se packy otevřou (nad sádrokartonem) a drží světlo v otvoru.

Pro demontáž světla je potřeba překonat odpor těchto pružin = silně zabrat a světlo z otvoru vysunout. Mají to celkem dobře vymyšlené.

Zkoušel jsem boxy montovat současně s roštem, ale bylo to jako stavět domeček z karet - nic pořádně nedrží. Tak jsem použil osvědčený systém "POSTAV, VYBOUREJ A OPRAV" :-)

Jirka

Jirka8. 12. 2014 8:11:23

Dobrý den,

musím říct že je radost číst Vaše články a k tomu sledovat i fotodokumentaci, tomu se říká stavba svépomocí, klobouk dolů!:)

Fandím

Jirka

zvirek8. 12. 2014 8:11:18

Krása, krása.
Můžete podrobněji popsat montáž těch ledek ? Jak ty kastlíky z toho plechu vypadají a celkové rozměry ?

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama