Projekt a stavební řízení

Autor: Jakub a Kateřina (8 příspěvků)
Kategorie: Příprava
20. 11. 2014
7 komentářů
Projekt a stavební řízení
Příspěvek stavebníka
Když jsme přemýšleli nad naším budoucím domem, listovali jsme v katalozích typových domů. Některé vzorové domy jsme také navštívili osobně. Chtěli jsme si vzít nějaký typový dům a jen ho případně mírně poupravit. Bohužel jsme si žádný nedovadli na našem pozemku představit.

Rozhodli jsme se, že si necháme nakreslit úplně nový projekt. Obrátili jsme se nejdříve na známého, který sice není přímo projektant, ale má stavební a zámečnickou firmu a několik domů už postavil včetně svého. Spoléhali jsme na to, že nám pomůže vytvořit hrubý nákres našeho domu, který by skloubil naše laické představy s praktickými názory zkušeného stavebníka.   Tento hrubý návrh jsme pak jen chtěli předhodit jeho známé, která byla tou dobou na mateřské dovolené, a která by nám zhotovila plnohodnotnou projektovou dokumentaci s platným razítkem za cca 15 000. Bohužel známý žije 200km od nás a s frekvencí 2 schůzek za měsíc jsme po 3 měsících neměli ani rozhodnuto, jaký tvar bude mít půdorys našeho domu. Známý měl navíc nakonec dost své práce a komunikace už ke konci začala váznout.   Rozhodli jsme se nakonec pro externího placeného projektanta. Od různých známých jsme posbírali kontakty a doporučení na 2 projektanty a 1 architekta. Architekt se svou cenou 150 000 byl daleko za naším finančním limitem a tak jsme si vybrali jednoho ze dvou projektantů, který nám byl sympatičtější a sdílel podobné názory. Projektant na základě našich požadavků přišel s dvěma základními variantami, ze kterých jsme si jednu vybrali a dále ji postupně ladili podle našich snů a představ.   Nakonec z toho vzešel jednoduchý bungalov 4+kk s valbovou střechou, dvěma koupelnami, technickou místností, garáží, a několika šatnami. Největším oříškem pro nás byla orientace pozemku na severovýchod. Chtěli jsme mít všechny pokoje včetně obývacích dost prosvětlené přírodním světlem, ale zároveň jsme nechtěli vycházet na terasu směrem k cestě. Našli jsme řešení. Obývák jsme nechali směrem do zahrady (tj. na severo-východ), ale protáhli jsme jej až do střechy do které jsme usadili dvě střešní okna.   S projektantem jsme byli velmi spokojeni a domluvili jsme se s ním i na inženýrské činnosti. Původně jsme si sice všechny úřady a instituce chtěli obíhat sami, ale nakonec jsme rádi, že jsme si za to zaplatili. Bylo to nakonec tolik papírů a obstrukcí, že kdybychom to řešili sami, nemáme stavební povolení ani za rok. Největším oříškem byl náš stavební úřad. Původně jsme si mysleli, že je jeden daný stavební zákon, kterého se všechny pevně úřady drží.   Po našich zkušenostech můžeme jen potvrdit, že stavební zákon sice je jeden, ale záleží na každém úřadu a úředníkovi, jak si tento zákon vyloží a kde poleví či naopak přitvrdí v podmínkách pro vydání stavebního povolení. První žádosti o vyjadřovačky jsme začli rozesílat v únoru a v říjnu jsme se dočkali stavebního povolení (tj. po cca 8 měsícíh). Mysleli jsme že to bude mnohem dříve, ale hlavně že je to za námi a můžeme začít stavět.

Náklady

Název položkyCena
Projekt pro stavební povolení
20 000 Kč
Dokumentace - požárně bezpečnostní řešení stavby
3 000 Kč
Průkaz energetické náročnosti budovy
5 000 Kč
Radonový průzkum
2 000 Kč
Popočet stavby pro banku
2 000 Kč
Odnětí ze ZPF
1 000 Kč
Vyřízení povolení sjezdu na místní komunikaci
2 000 Kč
Projekt přípojky vody a kanlizace
3 500 Kč
Dopracování projektu pro účely stavby
13 000 Kč
Inženýrská činnost
9 000 Kč
Celkem60 500 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Jakub a Kateřina
Jakub a Kateřina (8 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

P a V4. 12. 2014 11:03:44

S terasou na sever nevidím žádný problém. V létě, když jsou pařáky, tak je to velká výhoda.
Při pozemku 5500m2 si mohou udělat v zahradě krásnou jižní terasu s výhledem na dům a zahradu, ale to už nenapadlo ani Pana Michal, ten by rači jen tu do silnice a na trafo.
To Michal: Usazení domu do situace, se také odvíjí od ceny, při takto velkém pozemku postavit dům na druhé straně, může stavbu neúměrně prodražit a to nemluvím ani o tom, zda by to tam úřad povolil. Nemůžete se držet pouze nabiflovaných pouček, každé chce svoje! A nikdo nemá neomezené prostředky.

Jana a Pavel SS28. 11. 2014 16:22:51

Já vidím tu terasu na severovýchod, nebo už neumím ani koukat do mapy? Není to zrovna nejlepší řešení, ale momentálně mě taky nenapadá jiný způsob řešení. Zrovna kupujeme pozemek a je pravda, že už ve fázi koupě koukáme hodně na to, jak je orientovaný a jak může být orientovaný dům. Viděli jsme krásný pozemek, ale dům by mohl být terasou právě jedině na sever nebo západ, proto jsme ho nekoupili.
Ale jestli má pozemek 5500 m2, tak tam je asi hodně možností, jak dům orientovat nebo ne?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber27. 11. 2014 21:18:46

Tak ono jde víceméně o to, jestli toto řešení je nejlepší možné, nebo je to nutný kompromis. Pokud jste přesvědčen a nenapadá Vás jediný negativní aspekt, pak gratuluji k výběru a věřím, že se nepletete :-) Mojí oblíbenou a úspěšnou praxí je "nabourat" každé zdánlivě dobré řešení podobně, jako korundem zkoušíte pravost diamantu, pokud neobstojí, nejsou použitelné, protože jednou jejich chyby převáží a pak už to nezměníte.

Nicméně, abych teď psal k tématu: Není pravda, že dobrou orientací KAŽDÉ terasy je jih, a není pravda, že ŽÁDNÁ terasa orientovaná na sever nebude fungovat, jen je jasné, že vše by mělo být dobře zváženo a argumentováno. Sebelepší architekt musí Váš argument přijmout a respektovat, ale také by Vám měl ukázat, že to jde možná ještě jinak a nechat Vás, abyste se popral i s alternativními přístupy.

Jakub a Kateřina

Jakub a Kateřina27. 11. 2014 20:08:06

to Michal a p. Ing. arch. Martin Veber

Váš názor respektuji, ale nesouhlasím. Upřednostnili jsme orientaci terasy směrem do zahrady k lesu před výhledem na hlavní cestu s trafostanicí. A tento náš požadavek by musel respektovat i sebelepší architekt.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka27. 11. 2014 13:39:00

to Michal:

Ještě jednou si přečti článek, stavebníci jasně píší, že nechtějí vycházet na terasu směrem do ulice, takže asi jinou možnost nemají. A hodně domů má terasu na sever, takže bych to tak nehrotila :-)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber27. 11. 2014 12:49:22

Špatně umístěná terasa, orientace pokojů a klikatící se temná chodba, to jsou problémy, za který nemohou až tak stavebníci, ale projektanti jako takoví.

Ukazuje se zde hlavní nevýhoda levného projektu, který je okopírovaný z nějakého jiného typového domu a jen "lehce uzpůsobený" stávající situaci. Stavebník jako laik to nevyčte a pozná to až při stavbě, projektantovi je to většinou jedno od chvíle, kdy dostane zaplaceno, což je mnohem dříve, než se chyby provalí.

Když jste ušetřili peníze za práci architekta tím, že jste tutéž práci svěřili projektantovi, tak jste mu tím svěřili i kompetence, ke kterým projektant nemá patřičné vzdělání a zkušenosti. Nutno říci jedním dechem, že mnoho projektantů zkušenosti na to, aby mohli dům kvalitně osadit má, a také mnoho architektů podléhá rčení "komu není shůry dáno..."

Faktem je, že projekt vyšel o 20 až 100 tisíc levněji (podle kvality a náročnosti zpracování roste nebo klesá jeho cena, tak je tomu u projektanta i architekta v naprosté shodě), ale bude-li beze změn realizován, chyby s usazením na pozemek a zmatená dispozice nad prvními finančními úsporami časem převáží.

michal27. 11. 2014 10:37:23

naprosto tragicky osazený RD do sitauce, terasu na sever jsem dlouho neviděl.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama