Opět to nebyl z naší strany ideální postup, ale definitivní požadavek na pasivitu jsme naštěstí stihli potvrdit včas a energetik tak mohl s architektem při optimalizaci domu spolupracovat.
Energetické posouzení domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ prováděl v G SERVISu Ing. Petr Hofman.
Jeho cílem bylo navrhnout ideální opatření, abychom se dostali na největší možnou podporu v programu Nová zelená úsporám. Ing. Hofman doporučil zateplit stěny domu šedým polystyrenem značky ISOVER GREYWALL tloušťky 260mm. Pro základy a sokl domu použít tepelnou izolaci ISOVER EPS PERIMETR tloušťky 240mm a strop nad 2.NP v prostoru půdy zateplit izolací ISOVER UNI o tloušťce 2x200mm.
Ekonomicky nejvýhodnější pro vytápění domu bude tepelné čerpadlo vzduch voda o výkonu 4kW. V porovnání například s plynovým kotlem bude vytápění domu tepelným čerpadlem o 50% výhodnější a roční náklady na vytápění budou kolem 14.000 Kč
Zda tomu bude v praxi stejně jako nyní na papíru, Vám prozradíme, až bude dům dokončen a používán :-)
Petr při počítání domu hodnotil měrnou potřebu energie na vytápění domu, která u pasivního domu musí být menší než 15kWh/m2/rok.
Dále se hodnotí celková primární energie domu, respektive celková primární neobnovitelná energie domu, která dle požadavků programu nová zelená úsporám musí být menší než 50kWh/m2/rok.
V našem domě vychází měrná potřeba tepla na vytápění 14kWh/m2/rok a neobnovitelná primární energie na 48kWh/m2/rok.
V obou případech tedy splňujeme nejvyšší požadavky kladené programem Nová zelená úsporám a budeme tak moci požádat o vyšší dotační podporu na stavbu pasivního domu (i v případě stavby svépomocí). Čáru přes rozpočet nám ovšem udělal Petr s komínem a plánovanou krbovou vložkou. I kdyby byla v domě krbová vložka s cílem zatopit si 1x za rok při rozbalování vánočních dárků, dům se za velmi krátkou chvíli přetopí.
I samotný komín by v domě působil problémy, neboť v něm proudí vzduch a dům by se tak od komínu neustále ochlazoval.
V projektové dokumentaci jsme komín ponechali, abychom v případě nalezení řešení jak komín s krbem v domě zachovat, měli od stavebního úřadu stavbu komínu povolenou.
TIP: V předchozím článku jsme popisovali vznik studie domu a požadavky, které byly pro tento dům kladeny. V příštím videu se podíváme na průběh projektování domu. Prozradíme, kolik práce projektant zvládl za prvních 14 dnů projektování a odhalíme výkresy a řezy domu včetně detailů izolací základů, obálky i stropní konstrukce.
Otázka
Máte zkušenost se stavbou pasivního domu svépomocí? Lze mít pasivní dům s krbem a užít si tak párkrát do roka příjemné chvíle u hořícího ohně a praskajícího dřeva? Pište do komentářů.
michal27. 10. 2014 6:15:16
To cenové zhodnocení je úplně mimo mísu. Tarif D55d již dnes nedostanete, pouze D56 D a v dnešní době stálý měsíční plat 162 Kč.
Toto je srovnání tak před 10 lety.