Dokončení základové desky

Autor: Žaneta a Jirka (35 příspěvků)
18. 5. 2014
12 komentářů
Dokončení základové desky
Příspěvek stavebníka
Týden po vylití ZB jsme se vrhli na dokončení  základové desky. Původně jsme měli v plánu zavést desku betonovým recyklátem za cca 100Kč/t, ale zdejší firma nestihla beton nadrtit, a nás tlačil čas, tak jsme nakonec použili kamenivo s hlínou z nedalekého lomu. 

Kamenivo opět vozil otec a nakonec se musela objednat i tatra z lomu, aby se vše stihlo za den navozit kvůli objednanému bagru. Celkem pod desku padlo 16 tater.  Vše se zhutnilo žábou a vibračním pěchem. Na kamenivo s hlínou přišly ještě 4 tatry štěrku, který se také zhutnil.

Další dny se začalo kazit počasí, a i když foukal studený vítr, bylo zapotřebí položit odpady, které budou svedeny dolů pod vchodem spojeným s terasou. S pokládkou a zadrátkováním kari sítí nám pomohl brácha. Jelikož počasí znovu přitvrdilo a chvílema i pršelo, vyfasovali chlapci čepice a pokračovalo se v dalších pracích. Den před vylitím desky se udělal šalunk kolem ZB. Ten jsme udělali z durelis desek nařezaných na 20cm široké prkna. Desky se přišroubovaly k ZB šrouby určenými pro beton, cca 8 cm nad ZB, výška desky 15cm. Zvolili jsme tuto alternativu, protože jsme nesehnali žádné stavební řezivo vhodné na šalunk a „doma“ jsme nic neměli. Desky se použijí ještě na dodělání překladů nad okny a na další věci.

Na 17.3.2014 jsme měli v plánu objednat beton z betonárky Cemix, ze které jsme vždy objednávali, ale všechny domíchávače byly obsazené. Toho 17tého byl jediný den, kdy nám mohli kamarádi přijít pomoct se zalitím desky, a tak jsme se poohlédli po jiné betonárce. Naštěstí se nám podařilo sehnat beton z jiné betonárky a za stejnou cenu. Na desku jsme použili kvalitnější beton – C20/25. Vrchní část desky jsme po okrajích ještě zpevnili kari sítí. Také jsme si zapůjčili hladítko betonu.

Reklama

Realizace základové desky nám trvala přesně měsíc :-) Přítel, rodina i kamarádi odvedli výbornou práci a tímto bych jim chtěla moc poděkovat. Ušetřili jsme hodně peněz a bez nich bychom desku dělali ještě dnes :-)

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Žaneta a Jirka
Žaneta a Jirka (35 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka20. 5. 2014 19:14:34

Ahoj Marťo, díky, my jsme samozřejmě hutnili i tou těžkou potvorou, co pomalu skáče sama...žábou. Na jedné fotce jde v dálce trošku vidět. Ta deska byla navíc, aby se chlapy nenudili a něco dělali :-)

Martin a Ivča

Martin a Ivča20. 5. 2014 17:33:24

Ahoooojky Stavebnici moc hezká práceee. Akorád jestly vám mužu něco vytknout. Jsem od zemních praci dělam s bagrem a docela se motam hodně let o kolo hutnění výkopu atd. Moc se mě nelíby ta deska kterou jste to hutnily. Ta je tak na chodiky chtělo to o hodně těžšší. Ktera zhutní větší vrstvu zeminy či štěrku čehokoliv. Jinak co dá do desky ? ja daval drcenej betonovej recikl. Hutnil jsem po malych vrstvách a uklidním vas že jsem ještě jako zednik neviděl důůůůům který by neměl prasklynu v rohu v koupelně nebo na zachodě kde je obklad na stěně i na zemy. Rok nebo dva a praskne to zakonitě každemu. Jinak čím lepší hutnění tím menší prasklyna. Byl jsem u jedních v koupekně a tam maji v rohach prasklynu snad pul cm :(

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka19. 5. 2014 8:43:12

Ahojte,

Honzo: to máte super, že můžete mezitím dělat plot, vjezd atd. My jsme nemohli na pozemek ani chytnout, dokud nebyl uzemní souhlas a ohláška. Takže jsme se na náš pozemek chodili 9 měsíců jen dívat :-(

Majkíí: Kdyby jsme tam dávali tu betonovou drť, tak jsme o 20tis.Kč chudší. Máme v okolí jeden kamenolom a druhý lom, tam se těží vápenec, a od nich máme ten matroš. je to vlastně nadrcená skála s hlínou. Dovezli jsme si i na terasu a vyšlo nás to i s dopravou na cca 5000Kč.

Na tomto webu se v různých diskuzích píše, že nejlepší pod desku je kamenivo, po něm hned právě betonový recyklát, ale stejně si tam potom každý dá, to co sežene :-) :-)

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka19. 5. 2014 6:44:27

Myslím, že objemově nejvíce pracuje jíl, takže ten do desky určitě ne.

Štěrkopísku bych se nebál.

Na tohle téma už nějaká diskuze proběhla ... tak zkuste zapátrat tam.

Lucka a Jirka

Lucka a Jirka19. 5. 2014 6:39:24

a proč tam dávat ten nejdražší kámen, dá se použít větší - levnější frakce, nebo odval a nebo nestandart

Honza a Simča

Honza a Simča19. 5. 2014 6:22:29

to je mi jasné, ale z doslechu jsou s těmito materiály tyto problémy, což nemám ověřené:
- hutněné kamenivo/struska: prý nasákne vodu a boptná? ale moc se mi toho nechce věřit
- betonová drť: natahuje vodu
- kamenivo: nejlepší varianta ale strašně drahá
- štěrkopísek: nejlevnější varianta ale taky nejhorší
a teď babo raď

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka19. 5. 2014 6:02:36

Štěrkopísek je třeba skrývka před těžením písku. Pro písák je to odpad. Cena je cca 50 Kč za tunu.

Cena odpovídá kvalitě, takže si to seřaďte podle ceny za tunu + dopravy.

Honza a Simča

Honza a Simča19. 5. 2014 5:25:56

ještě jedna věc mě napadla a lámu si nad ní hlavu, která se týká dosypání vnitřku základové desky a následného hutnění. Co jste Vy všeobecně dávali do desky na hutnění?
- umělé hutněné kamenino z vysokopecní strusky 16/32 cena i s dopravou 145,-/t
- betonová drť 0/90 cena 120,-/t
- přírodní těžené kamenivo 8/16 nebo 16/22 cena 454,-/t
- nebo dle projektu štěrkopísek frakce 4, ale nevím co si mám pod tím představit:)
Pro co by jste se rozhodli vy?

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka19. 5. 2014 5:05:16

Ahoj.

Tou hlínou s kamenem jste určitě ušetřili. Výhodou je, že kamenolom nemáte daleko.

Pěkná práce, ať se daří.

Honza a Simča

Honza a Simča18. 5. 2014 19:44:37

Ještě ne :( Projekt máme skoro hotový, teď je to na vyjadřovačkách a všude běží hlůty tak snad někdy na průlomu června/července to budeme mít už oficiálně takže zatím máme ještě hodně času než začnem. Zatím se tak dívám, sbírám postřehy a fígly, které určitě použiju a děláme přípravné práce na pozemku (stavíme plot, sadíme tůje, děláme příjezdovou cestu, překládáme původní elektřinu, která jde nelogicky středem pozemku) a jak to tak vypadá, budem trochu unikát, budeme mít postavený dříve zděný plot s bránou než základovou desku :-D je mi prostě líto teď ty dva měsíce na pozemku nic nedělat

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka18. 5. 2014 18:13:49

ahoj Honzo, díky :-)Teď jsme se teda zasekli před střechou, kvůli financím, ale i tak si to stavění domečku moc užíváme. Budeme mít přízemní dům 4+1, asi něco jako vy, viz. projekt. Nebudeme tam mít žádnou nosnou zeď a přítel říká, že deska je základ, tak jsme zvolili kvalitnější beton a dali těch 15cm, protože jsme se potřebovali dostat na určitou výšku.Sice to bylo trošku dražší, ale zase se hodně ušetřilo díky stavbě svépomocí :-)Vy jste už začali stavět?

Honza a Simča

Honza a Simča18. 5. 2014 15:35:20

Musim rict, ze vam to jde pekne od ruky. A budete mit dvoupatrovy dum? My budeme mit v projektu desku o siri 10cm z betonu C 15/20, pry to staci ale na mou vlastni zadost jsme to zmenili na C 20/25 a chtel jsem jeste sirku 15 cm ale to je dle slov projektantu uz fakt vyhozene penize kdyz jsme zvysili kvalitu betonu. U bungalowu to pry staci.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama