Datové a anténní rozvody

Autor: Majkííí a Kačka (52 příspěvků)
2. 4. 2014
16 komentářů
Datové a anténní rozvody
Příspěvek stavebníka
Datové rozvody v dnešní době? Máme přece WiFi! On se snad zbláznil! Možná, ale …… kabel je kabel. Při dnešní ceně Cat5e kabelu 4 Kč za metr nejsou datové rozvody nákladnou investicí.

Když zvážím, že na bezproblémové a vysokorychlostní pokrytí bych potřeboval dva, možná i tři silné moderní WiFi routery, kdy provoz WiFi routeru stojí ročně nějaký ten peníz, přes to je komunikace přes wifi pomalejší, tak ano, budou kabely.

Nicméně nejsem odpůrcem WiFi. Wifi router určitě nainstaluji, především kvůli mobilním zařízením (tablety, smartphony, notebooky), ale bude to jedno zařízení, které pokryje především obývací pokoj a venkovní terasu.

Datové kabely vedu na půdě v páteřním rozvodu. Plastové kastlíky jsou drahé, takže jsem použil nepotřebné stavení latě a plastové spojky na stažení datových kabelů k lati. Odbočky z páteřního rozvodu jsou ke každému počítači, televizi a dále propojují kotel, rekuperaci, rozvaděč, zabezpečovačku, pergolu, bránu a zvonek. Vše je svedeno do jednoho místa, kde bude 24 portový switch + WiFi router.

Reklama

Anténní rozvody Při realizaci anténních rozvodů jsem nezapomněl na kabel pro satelit a TV na budoucí pergole. Pro satelit jsem použil kvalitnější koax. Datový a anténní kabel pro TV vede do jedné krabičky. Předpokládám, že zapojení bude schované za TV, takže kabel osadím jen konektorem a napojím do TV. Nemusím tudíž osazovat zásuvku a kupovat propojovací kabel.

Audio rozvody V obývacím pokoji bude jednou nějaké to domácí kino s rozložením reproduktorů 5+1. Koupil jsem reproduktorový kabel 2 x 1.5 mm2. Sice v diskuzích doporučují i silnější kabely 2.5 nebo dokonce 4 mm2, ale já mám spíše hudební hluch, než sluch, takže ten drobný rozdíl kvality bych určitě nezaznamenal.

Uvedené náklady jsou orientační.

Reklama

Náklady

Název položkyCena
Datový rozvod 350 m
1 600 Kč
Anténní rozvod 130 m
1 300 Kč
Audio rozvod 35 m
500 Kč
Celkem3 400 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Majkííí a Kačka
Majkííí a Kačka (52 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Kosta7. 4. 2017 11:12:10

Moje odpoved bude souhrn z moji IT praxe + osobniho reseni u nas doma.

Pro domaci ucely (televize, jeden NAS datove uloziste, PC stanice, notebooky a wifi technologie), kde se ocekava maximalne datovy tok do 1 Gb/s (125 MiB/s) bude urcite stacit CAT 5e. Ale dal bych si pozor na rozvody UTP, protoze ty jsou nestinene a tim padem rozvod kolem silove elektriny ci napr zarivek muze snizovat datovy tok v siti a zanaset ruchy tzv EMI.

Takze jednoduse. Bud vest vedeni jinudy nebo koupit STP ci FTP kabel. Protoze si dokazu tipnout, ze dalsich cca 20 let se ten kabel menit nebude :)

Doma jsem radeji pouzil CAT 6 kvuli propustnosti max lab. 10 Gb/s, to hlavne vyuziju pri streamovani kamer na NAS (cca 10 kamer), prehravani 4K videi z NAS na televizi, stahovani z netu a monitoring domu smart home.

I v takto preexponovanych casech jsem se dostal maximalne na zatizeni linky cca kolem 1,5 Gb/s - ale z toho plyne ze cat 5e by pro me bylo limitujici. (jinak spis neni limit to cat 5e, ale ty ukoncovaci prvky jako zasuvky a konektory na koncich + aktivni prvky jako switche, NAS, server, kamery atd.)

Suma sumarum si myslim ze cat 5e neni problem, ale dal bych si pozor na to aby byl stineny (STP/FTP) a ukoncovaci prvky (zasuvky, konektory) zadny smecka. Plus moc nesetrit na centralnich prvcich jako je router a switch.

Sorry za tak dlouhej popis :D

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka7. 4. 2017 11:05:40

Ahoj.

Na to asi není jednoznačná odpověď.

Pokud budou kabely v chráničce, tak bych dal klasiku Cat5e.
Na co utrácet více peněz, když nikdo neví, jaké kabely budou za 10 let.

Dal jsem Cat5e rovnou do lepidla a zatím jsem nenarazil ani na jeden kabel, který by se přetrhl nebo poškodil. Vše funguje, jak má.

Drťoš7. 4. 2017 10:51:05

Ahoj přátelé stavebníci,

Našel jsem toto téma, které se soustředí na data rozvody. Jsem ve fázi, kdy dotahám elektroinstalaci a pustím se do utpéčka. Chtěl bych se Vás zeptat zda bude stačit Cat5e- bude taháno v chráničkách, nebo jít už do vyšší sféry.

děkuji za odpověď a radu Radek

Lenoch4. 3. 2015 12:04:16

Ahojky všem - stavíme také, zatím jsem nepsal žádné články a nedával fotky,ale až bude více času,určitě se podělím - jsme ve fázi, řekl bych dost pokročilé. Ale k tématu - my dávali cat6 a husí krky - technologie jde do předu a za 10 let se bude třeba používat něco hodně rozdílného - pak stačí kabel vytáhnout(přivázaný nový kabel)a vyměnit.Kabel je kabel a dycky to tak bude.To samé platí o koaxiálu. Vytrubkovat zas není tak pracné, ani nákladné a třebas oprava po kunách, jak tu někdo píše - může přijít rychleji než nějaká inovace.Jinak ostatní elektro téměř vše do podlahy - tam se kuna nedostane:-))).Práci zdar.

Esc12. 4. 2014 6:37:47

Tak ja zase mohu mluit z obor IT. montuju do domacnosti internet a musim rict, ze oprava zaomitaneho kabelu je temer nemozna. radeji bych to resil nakoupenim levneho dratu (cat5e) a za usetrene penize nakopil krky, ktere se daji sehnat taky za par set. No nezbyva nez vam poprat kvalitni izolaci a malo kun, ktere i alespon v nasem kraji ve foukane vate libuji :-D
Btw. datovy kabel at stineny, nebo nestineny by podle norem nemel vect soubezne se silovym kabelem ve vzdalenosti mensi jak pul metru. ovsem kdo to dodrzuje ze :-D

Kosta4. 4. 2014 13:26:44

Ahoj,

naprosto souhlasim s kolegou IT, ze kabel je kabel a proto bych taky na nej nedal nikdy dopustit. Smozrejme ohledne spotreby elektriny jsme na tom dost podobne, protoze musis mit beztak nejakej aktivni prvek, kterym tech 5-10 zasuvek budes pepojovat + nejakej mini server + datove uloziste + kamerovy system atd... Myslim si ze v dnesni dobe jsou datove rozvody dost podcenovane a malo kdo si na to vzpomene. A resi to potom nejakym 802.11a/n coz bych sousedy asi strelil mezi oci, kdyz by mi tam jeden rodinny dum svitil 4ma WiFi AP...

Resil jsem stejny problem s typem datovych kabelu a nakonec jsem zvolil SFTP cat. 7. Je to podle me naprosta jistota a v praci na tom protlacime aji 8 Gb/s coz je dostacujici do budoucna aji kdyby jsme chteli zachytavat nebo prehravat 4K po siti.

Jen jsem tim chtel rict, ze podle miho nazoru vsechno co se dava pod omitku (a jeste bez husich krku) bych koupil co nejkvalitnejsi a nesetril bych. Bo za par let prijde na prirozeny ubytek prenosoveho materialu a budes vytrhavat kabely ze zdi pokud to budes chtit jeste pouzivat.

Taky se vice a vice lidi zajimaji o datovy tok pres elektricke rozvody... myslim si, ze v tomto smeru taky nemame jeste vsechno vycerpano...

Moc se mi libi, ze myslite aji na datovky...

Preju Vam hodne stesti :)

Tom

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka4. 4. 2014 4:48:50

Koax jsem dostal. Zbylo jim celé klubo z nějaké velké zakázky.

Je to docela tenký drát. Proti tomu starému zelenému koaxu je v průměru asi o 50% slabší a podstatně ohebnější.

Říkal jsem si, že to umožnili asi nové technologie :-)

Tak, alespoň přínosná diskuze pro ostatní stavebníky.

Richard3. 4. 2014 18:36:47

Bohužel převážně novostavby. Dnešní koax. kabely co se shánějí na internetu za cenu kolem 5 korun za metr opravdu nejsou valné kvality. Jednak drát uvnitř není měděný,ale pouze poměděný a stínění je převážně jen hliník . Nejlepší koax. je paradoxně ten starý zelený, jelikož je celý v mědi a 2x stíněný. Jenže dnes stojí kolem 40 kč metr :( .

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka3. 4. 2014 9:36:10

Já bohužel takovou praxi nemám, takže teď už budu doufat, že ty naše kabely vydrží :-)

To jezdíte opravovat novostavby nebo převážně starší domy?

Richard3. 4. 2014 6:08:33

Jestli mohu trochu poradit z oboru, kterým se živím, tak zejména koax. kabely bych rozhodně dal ve zdi do husího krku. Pokud se nejedná o opravdu kvalitní kabel ( což už se dnes skoro nevidí nebo za něj není zákazník ochoten dát peníze ) tak kabely po čase prostě prasknou svoji roztažností a je po signále. Tuto závadu jezdím opravovat velice často. U bungalovu stačí tu chráničku vytáhnout jen ze zásuvky na půdu a pak už může jít volně. U datových kabelů bych doporučil to samé nebo použil kvalitnější Cat6e .

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka3. 4. 2014 5:46:33

Souhlasím s tím, že to moje řešení není super.

Firma by to natáhla pěkně do chrániček a bylo by to super, ale stálo by to 10x tolik.

Silové kabely budou schované ve vatě.

Anténní kabely se do chráničky dávat nemusí a datové kabely snad také ne (je tam 6 nebo 12V).

Chráničky ve zdi jsem nedával, protože před finální omítkou všechny kabely oživím a vyzkouším.

Doufám, že tohle kutilské řešení splní svůj účel.

Lucka a Jirka

Lucka a Jirka3. 4. 2014 5:30:18

kabely k tv a datové je dobré tahat v chráničce, to samé k repro. V případě poškození se kabel snadno vymění, jo a ještě jedna věc, elektrické kabely na půdě, které budou vidět musí být v chráníčce kvůli revizi

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka3. 4. 2014 5:11:51

Pěkný den.

Kabely vedu přímo ve zdi, bez chráničky.

Husí krk jsem zavrhnul, protože bych tolik kabelů težko protahoval. Navíc je tam hodně odboček.

Silové kabely jsem nechtěl táhnout souběžně s daťáky. Sice by to nemělo vadit, ale pro jistotu to chci mít oddělené.

Na půdě bude foukaná vata, takže ty kabely nebudou nijak překážet a budou jako ve vatě :-)

Je to udělané svépomocí.

Pavel

Pavel2. 4. 2014 17:56:25

Kdyby meli jit vsechny kabely splecne (data+230V), tak by podle normy bylo treba stinene kabely cat 6e. A to uz neni za 4kc/m. Ale pokid neni treba certifikovany gigabit, tak je to asi jedno.
Jinak kabely lze dat proko do zdi, nic to nezakazuje.

Petr2. 4. 2014 13:36:40

Jestli vidím na fotkách dobře, tak ty chráničky nejsou ani na půdě. Přitom by stačil jeden silnější husí krk a tím prostrčit všechny kabely na půdě včetně koaxů, el. vedení apod.

Vojtěch2. 4. 2014 13:24:55

Vy jste ty datové kabely dávali přímo do zdi? Bez trubek? To jsem ještě neviděl. To jste si dělali sami nebo Vám to někdo dělal?