Jak to bylo u nás s rohodnutím stavět

Autor: Jirka a Katka (6 příspěvků)
Kategorie: Pozemek
8. 2. 2014
3 komentáře
Jak to bylo u nás s rohodnutím stavět
Příspěvek stavebníka
Zdravím všechny, zřejmě je na čase se trochu uvést prvním článkem, kde bych "dle požadavků serveru" :) měl popsat, proč jsme se také rozhodli jít do toho.

Všechno začalo minulý rok. V dubnu se nám narodila dcera Alexandra. V létě byla ještě moc malinká na to, abychom si troufli vyrazit někam daleko na dovolenou. I přesto jsme nechtěli v těch největších vedrech sedět ve městě v bytě. Naštěstí zůstala ještě jedna volba - vyrazit k našim na vesnici cca 22 kilometrů od našeho městského bydlení. Vše pořád v dosahu v rozumném čase (dětský doktor atp.), i tak klid, bazén, řeka se pstruhy, sestřina zmrzlinárna (s točeným pivem), gril a spousta dalších lákadel.

Už tam jsem si říkal, jak by bylo fajn se opět vrátit na vesnici. Dostupnost do práce stále solidní, úplně jiný styl života. Město má sice svoje klady a nabízí spoustu možností, ale kolik jich člověk s malým dítětem stihne využít? Když jsem tak brouzdal řekou, snil jsem o rekonstrukci starého domu po babičce. S tímto snem jsem se svěřil ženě. Občas jsme si o tom povídali a život běžel. O rekonstrukcích jsem ale slyšel své a nenašel jsem nikoho v okolí, kdo by netvrdil "lepší od základů, než rekonstruovat".

Vše se dalo do pohybu, tuším, v září, kdy přijeli na návštěvu rodiče. Prý byli na návštěvě u známe v novostavbě realizované ze slámových lisovaných ekopanelů. Hrozně se jim tam líbilo, dům byl realizován v krátkém čase, v super kvalitě a za velmi slušné peníze. Jako náhodou se také potkali se starostou, který potvrdil, že jsou v obci ještě dvě volné parcely v řadě devíti nově připravených. Na zbylých už jsou domy v různých fázích výroby a zrovna se dodělalo komplet zasíťování. A opět bylo o čem přemýšelt.

Reklama

V říjnu jsme na obec podali žádost o odkup krajní parcely o velikosti 828m2 a ta byla následně schválena. Mezitím jsme začali procházet různé katalogové domy a dělat si obrázek o našem budoucím hnízdě. Na fotografii je vidět, že pozemek je dost v kopci. Bereme to jako výzvu, ne překážku.

V listopadu jsme pak kontaktovali paní projektantku. Vybírání vcelku odpadlo. Podle reference od známé našich a také vzhledem ke specifičnosti materiálu jsem kontaktoval přímo firmu dodávající panely. Spolupráce na přípravě projektu probíhá naprosto výborně. V listopadu a prosinci jsme doladili půdorys a připravili první pohledy. Na začátku ledna jsem pohled zaslal na CHKO a projednali jsme vyžadované úpravy. Naštěstí jich nebylo moc a už je máme také zanesené v projektu a předschválené. Doma mám první dokumentaci, která bude sloužit pro vyjádření obce, souhlasy sousedů a další náležitosti pro ohlášení stavby.

Pohledy domu zatím nepřidám. Musím probrat, co si podle smlouvy o dílo mohu a nemohu dovolit. Snad je přihodím k článku o přípravě základové desky. I tam se budou hodit. Díky svažitosti pozemku jsme vymysleli pomocné opatření, kdy spodní patro našeho patrového Ačka bude ještě půleno a jeho přední část (chodba, garáž, dolní koupelna...) o 40cm níž, než zadní část s kuchyní a obývacím pokojem.

Reklama

Tím mám za sebou vlastně i druhý článek, který by měl být o výběru pozemku a dokumentových přípravách na stavbu. Jako asi každý doufám, že se nám podaří povolení ke stavbě vyřešit co nejdříve, abychom mohli brzy začít.

Ať se Vám (i nám) daří. :) Jiří Křepelka

Náklady

Název položkyCena
Pozemek
124 200 Kč
Projekt
54 000 Kč
Celkem178 200 Kč
Reklama

Galerie

Jak to bylo u nás s rohodnutím stavět
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Jirka a Katka
Jirka a Katka (6 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Jirka a Katka

Jirka a Katka13. 9. 2016 17:49:23

Ahoj. Z fotky to není patrné. O jeden sloup níž je ještě sloupová trafačka. Je tam ochranné pásmo 15m od hranice pozemku. Dům je ještě umístěn blíž k pravé straně pozemku. Odhadem do bude něco v rozmezí 25-27m.

Sintom

Sintom12. 9. 2016 9:50:12

Ahoj, na fotkách vidím vedení 22 KV jak ho máte daleko od stavby ?
Tom

Jirka a Katka

Jirka a Katka16. 2. 2014 19:01:04

Ahoj Katko,
přímé porovnání našeho domu z ekopanelů vs. standardní zdící systém jsem nepočítal. Líbila se nám dřevostavba, líbily se nám vlastnosti panelů. Dům bude v nízkoenergetickém standardu a sláma je k tomu jako stvořená. (Na pasiv se nedostaneme - nemožnost změny orientace domu vůči sousedním nám to bohužel značně komplikuje, takže jsme to vzdali). Projekt ještě není komplet, takže nemám celkový rozpočet. Odhadujeme to ale na +- stejnou cenu u hrubé jako sousední domy na Porotherm a Heluz systémech.
Čím chceš ekologičtější, tím bohužel dražší. Ekopanely se např. spojují PUR pěnou. Dá se sehnat i eko verze, ale je cca 3x dražší než standardní. A že se jí něco spotřebuje. Podobné je to s hliněnými omítkami atp.
Obecně si nemyslím, že je na dnešním trhu možné snažit se prodat něco, co je výrazně dražší než konkurenční systémy ať už se bavíme o zděném domě nebo dřevostavbě. Taková firma by se na trhu neudržela. A Ekopanely už se docela dlouhou dobu drží. ;)
Mrkni sem:
http://www.ekopanely.cz/drevostavbasvepomocion-line.html
a stáhni si přiložené dokumenty. Je to proti našemu domu trošku "prcek", takže budeme cenově trošku jinde, ale celé to dali v roce 2011 za 1mil. ;)
Podobně na tom byla ta známá, o které píšu. Podobné to měla ta známá, o které píšu v článku. Stavěla v roce 2012.
Přeju hodně štěstí v rozhodování.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama