Tyto prvky vytváří rovný keramický podhled stropu, který je vhodný pro provádění omítky. Stropy HELUZ Miako mají výbornou akumulaci a schopnost přijímat a uvolňovat vlhkost a vytváří tak v místnostech optimální mikroklima pro zdravé bydlení.
Při montáži stropu na vzorovém objektu HELUZ jsme použili tři délky stropních nosníků (5 m, 4,25 m a 3,25 m). Na některých místech byly nosníky zdvojeny a pod budoucí hmotnou zdí v podkroví ztrojeny. Na konstrukci stropu byly použity keramické vložky výšky 15 cm pro osovou vzdálenost nosníků 625 mm.
Skladba stropu byla navržena tak, aby nebyly nutné dobetonávky. Stropní nosníky se pokládaly na těžký asfaltový pás tl. 3,5 mm, který byl uložen na zdivu v místě budoucího železobetonového věnce (je součástí zmonolitněné stropní konstrukce).
Těžký asfaltový pás:
- brání protékání tekuté betonové směsi do dutin cihel, a proto nedochází ke zhoršení tepelněizolačních vlastností zdiva
- snižuje šíření hluku konstrukcemi, hlavně ve svislém směru
- ze statického hlediska zajišťuje rovnoměrné tlakové namáhání v místě uložení stropu a snižuje smykové napětí.
Délka uložení stropních nosníků na nosném zdivu je min. 115 mm. Osová vzdálenost mezi jednotlivými stropními nosníky se vymezí osazením krajních stropních vložek.
Stropní nosníky se musí ihned po uložení na zdivo podepřít liniovými podpěrami (např. z dřevěných hranolů nebo z trámů systémového bednění). Vzdálenost mezi podpěrami nebo mezi podpěrou a nosnou zdí musí být max. 1 800 mm.
Tyto liniové podpěry musí být podepřeny sloupky ve vzdálenosti max. 1500 mm (viz obrázek Montážního podepření stropních nosníků).
Po uložení a podepření stropních nosníků, u delších nosníků též po jejich montážním nadvýšení se postupně osazují stropní vložky v řadách tak, aby práce byla plynulá (viz obrázek Postup kladení stropních vložek).
Jak se ukládají věncovky, o výztuži a betonáži stropu si popovídáme v příštím díle.
Vzorový cihlový pasivní dům v Českých Budějovicích, více na www.heluz.cz