Věnce a dřevěný strop

Autor: Michal a Markéta (11 příspěvků)
Kategorie: Strop
27. 8. 2013
9 komentářů
Věnce a dřevěný strop
Příspěvek stavebníka
Po dozdění obvodového a nosného zdiva přišel na řadu věnec a strop přízemí, chcete-li tak podlaha 1.NP.

Nejprve se musela nachystat armatura do věnce dle navržení projektantem. Vytvořil jsem si ohýbačku na třmínky po domácku, ve fotogalerii je i postup ohýbání, naohýbal a pustil jsem se do svařování armakošů, někdo volí svazování drátkem, ale měl jsem k dispozici svářečku, tak jsem svařoval. Nejdřív tedy celé 6-ti metrové díly, poté jsem jen doměřoval rohové díly a následně jsem vše svázal drátkem. Mimo armaturu jsme ještě museli vyhodit nahoru vazník 25x28cm, který nahradil posunutou nosnou příčku, parchant vážil 300 kg a v šesti lidech jsme měli co dělat.

Následovalo zkompletování dřevěného bednění tzv. šaluňk a vzájemné provázání.

Po zabetonování pomocí pumpomixu (beton B20) jsme nechali beton zrát a odskočili si na hoblování stropních trámů. Po sundání šalunku mi dovezli trámy, povolal jsem jeřáb a nastal zřejmě první problémek. Pán přijel se starou V3S jeřábem, tak  trámy nahodil jen nad garáž a zbytek jsme přenášeli po 30-ti centimetrovém věnci :-). Trámy jsme roznosili na místa, rozměřili rozteče a zadeskovali.

Reklama

Konečně byla hotová pevná podlaha a znova nám přijel jeřáb aby naházel na strop cihly pro nadezdívku a následné štíty. Po dodělání 4 šárů nadezdívky se dělal věnec č.2. Uvažoval jsem, že ho udělám jen pro pozednice a protáhnu metr či dva za roh, nakonec jsem objel celý barák, aspoň mám jistotu, že se mi to nerozjede. Postup byl stejný jako u věnce prvního s přidáním závitových tyčí pro pozednice. nakoupil jsem tedy 18mm závitovky a zvláštním způsobem jsem posadil na cihly (matice je přivařena k ocelovému plátu, do ni našroubována tyč a přivařena k matici, to je položeno na cihlu a je v perfektní rovině) Opět se zalilo betonem B20 z pumpy.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Michal a Markéta
Michal a Markéta (11 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Michal a Markéta

Michal a Markéta12. 2. 2018 13:59:49

Nejdelší otvor 2700 cm (garážové vrata) a 2500cm francouzské okno na terasu.

Red9. 1. 2018 9:08:57

Dobrý den,
tento článek je sice starší, ale snad jste ještě aktivní.
Mám v plánu stejné řešení překladů spojených s věncem jako máte vy. A zajímalo by mě jaký je nejdelší otvor který jste takto překlenul?

Díky za vstřícnou odpověď.

Michal a Markéta

Michal a Markéta30. 8. 2013 19:05:01

To Limbus :

také se omlouvám za označení "rádoby odborník" nenašel jsem na tvém profilu žádný článek a považoval jsem tě za diskutéra, kteří se tu rozmnožili.

To Lev :

Dohledal jsem faktury a na celou stavbu padlo celkem :

Ocel žeberková
průměr 6mm - 108kg
průměr 10mm - 702 metrů
průměr 12mm - 750kg

U průměru 10mm je opravdu 702 metrů, bylo to od jiného dodavatele a ten účtoval v metrech.

Limbus29. 8. 2013 19:39:04

Neměla to být z mojí strany kritika, pokud to tak vyznělo, omlouvám se. Vycházím z vlastní zkušenosti: než jsem začal stavět, pročítal jsem zdejší články. A právě díky komentářům teď při stavbě vím, na co si dávat pozor a co by mě v zápalu boje třeba ani nenapadlo (konkrétně chyby při provedení ZD, převazby cihel při zdění apod.) Proto to prosím neber jako kritiku (nejsem odborník a třeba nemám pravdu), ale jako upozornění pro ostatní, že na tu či onu věc je potřeba dávat při stavbě pozor ;-)

Michal a Markéta

Michal a Markéta29. 8. 2013 16:10:04

Nezbývá mi než reagovat. Majkíí díky za podporu...
Armaturu jsem dělal jak umím. Svařování jsem zvolil, protože pro mě to bylo rychlejší a snadnější než drátkování. Třmínky jsou ve spojích také svařené dvěma svary. Co se týče rohů, tam jsem ohýbal celé 6-ti metrové pruty, takže roh je 3x3 metry a zmého pohledu je to lepší než jen v rohu provázat.
Jinak díky zdejším "pouze diskutérům" za komentáře,ale pokud jste (Tom a Limbus) profíci v oboru tak napište články jak se to má dělat a ne jen komenty. Když pročítám komentáře jiných stavebníků už se mi to začíná jevit jako tlachání na diskuzích TZB info, kde radí samý rádoby odborník. Neříkám, že to dělám přesně podle norem, že je vše správně a kritiku dokážu snášet.

Limbus29. 8. 2013 6:20:15

Tom:
a) omlouvám se, přesnou terminologii neznám, velká chyba ;-)
b) statik nám říkal přesný opak. A tak je asi dobré zdůraznit: soustřeďte se, jak to kdo má v projektu (od kterého statika), abyste to nepopletli :-)
c) právě že ohnutý prut z vnitřní strany má jít až na vnější stranu. Takže na vnitřním rohu se budou roxory pouze křižovat a na vnější straně budou všechny ohnuté.
d) no vidíte, já to říkal :-)
e) statický význam třmínků uznávám, já psal o statickém významu toho zavrhovaného svařování :-) Proto třmínky ano a nahusto :-)

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka29. 8. 2013 4:41:28

Zdravím.

Třmínky mají mít ještě o jeden záhyb navíc, jak píše kolega.

Já bych ty pruty uložil více do betonu. Což znamená věnec podložit a třmínky udělat o několik cm menší.

Nicméně na svépomocnou práci je to super. Tím, že jste udělali celý věnec pod krovem, tak je to tutovka.

Věnec je mocný :-) Nemáte se čeho bát. Jen tak dál.

Tom Meinlschmidt28. 8. 2013 22:07:17

ad Limbus

a) nejsou to roxory, ale zebirkova ocel
b) pruty maji lozene spravne - 3 a 3 nad sebou. na bocni strane by moc efektu nemely
c) rohy nemaji provazovane, ale pruty ohnute, tudiz je nemaji jak krizovat
d) svarovat trminky se nedoporucuje - meni se tim kvalita oceli
e) staticky vyznam trminku je v eliminaci smykovych sil, tudiz vyznam pomerne velky, a bohuzel diky takovym interpretacim naprosto opomijeny

jedinou vadu vidim v tvaru trminku - konce se maji ohybat pres prut - takhle jde trminek rozevrit a svoji funkci neplni na 100%

Limbus28. 8. 2013 4:58:42

Máme podobný věnec (300/250, armování 3+3 R14) a statik nás důrazně upozorňoval, že ty 3+3 roxory musí být nad sebou - ne vedle sebe, jak je na fotkách. Taky u vazby rohů-vnitřní výztuž má být dotažená až k vnější straně, takže se ve vnitřním rohu pouze křižuje. Nespadne to, ale kdyby se chtěl někdo těmi fotkami inspirovat, tak takle ne...
K vaření třmínků - stačí drátkovat, protože jde hlavně o to aby to udrželo výztuž na místě při betonování - ze statickýho hlediska to žádný význam nemá.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama