Při výstavbě experimentálního domu v Českých Budějovicích jsme se zaměřili na řešení detailů tepelných mostů v konstrukcích objektu. Jedná se hlavně o správné napojení různých materiálů v obálce budovy. V tomto bodě se věnuji správnému založení stavby. Pro založení první vrstvy zdiva se běžně používá zakládací malta, která má pevnost v tlaku 10 MPa a součinitel tepelné vodivosti λ = 0,79 W/mK.
Vzhledem ke skutečnosti, že cihelné bloky vyplněné izolantem mají λ = 0,16 až 0,11 W/mK, založili jsme pasivní cihlový dům, konkrétně zdivo v přízemí a 1.NP, na tepelněizolační maltu u níž λ = 0,15 W/mK. Tepelněizolační malta má pevnost v tlaku 8 MPa, což pro založení rodinného domu postačuje a nemusíme se bát ani navýšení ceny oproti běžné zakládací maltě, spíše naopak, neboť tepelněizolační malta má výrazně vyšší vydatnost.
Pro volbu správné výšky vrstvy zakládací malty pro obvodové a vnitřní nosné stěny jsme nejdříve výškově zaměřili železobetonovou základovou desku. Pomocí nivelačního přístroje a latě jsme zjistili nejvyšší místo pod budoucími stěnami. K tomuto bodu jsme připočetli 10 mm a to byla výšková kóta, na kterou jsme vyrovnávali výšku zakládací malty. To znamená, že tloušťka zakládací malty byla min. 10 mm.
Práci s nanášením zakládací malty nám usnadnila vyrovnávací souprava. První vrstvu cihel jsme ukládali na dokonale rovnou a souvislou vrstvu zakládací malty. V našem případě jsme použili na první vrstvu cihly FAMILY 38 2in1. Pro budoucí ostění dveřních otvorů bylo použito doplňkového sortimentu cihel.
Zdění bylo započato založením rohu dle pravidel skladby rohu. Cihelné bloky na koncích stěny jsme spojili z vnější strany zdiva napnutou zednickou šňůrou a podél ní byly ukládány cihelné bloky do zavadlého maltového lože shora zasunutím do per a drážek. Správné uložení cihelných bloků jsme kontrolovali podle vodováhy a srovnávali za pomocí gumové paličky. Pokud nešlo vyzdít stěny v násobku délkových modulů celých cihel, tak byly cihly upravovány řezem.
Snadné řezání se dá provádět na stolních okružních pilách nebo s ručními elektrickými pilami řetězovými či s protiběžnými listy. My jsme používali ruční elektrickou pilu s protiběžnými listy. Menší mezery vzniklé mezi cihelnými bloky ve zdivu jsme vyplňovali tepelněizolační maltou.
Příště více o zdění obvodových stěn.
Vzorový cihlový pasivní dům v Českých Budějovicích, více na www.heluz.cz