Věnec

Autor: Majkííí a Kačka (52 příspěvků)
14. 5. 2013
7 komentářů
Věnec
Příspěvek stavebníka
Armokoše jsme připravovali s Kačkou v pěkných dnech od února až do konce března. Pěkných dnů v tomto období moc nebylo. Nechal jsem si strojově udělat obdélníkové třmínky z R6, protože jsem si moc nevěřil, že je dokážu vyrobit dostatečně přesně.

Pomocí ohýbačky jsme připravili 6 rohů. Každý roh je složený ze 4 drátů R12. Následně jsme na tyto rohy z R12 nasunuli třmínky z R6 a pomocí pytlových úvazků jsme vyrobili požadovaný tvar. Ještě bylo potřeba připravit 6 kusů rovných armokošů. Plánek armokošů v CADu přikládám do fotogalerie. Takto připravené díly byly schovány před deštěm ve stodole.

Po dokončení 11. šáru zdiva jsme armokoše na vozíčku přesunuli na stavbu. Šířka zdiva je 25 cm. Šalování věnce jsme prováděli z pórobetonu síly 5 cm. To znamená, že uprostřed zdiva vznikl otvor 15 x 25 cm pro vložení armokošů a vylití betonem. V případě plochého překladu byl prostor větší o 12.5 cm, tedy 15 x 37.5 cm. U těchto plochých překladů jsem do spodní řady přidal 3 roxory R12 provázané třmínky R6 s armokošem.

Postupovali jsme tak, že jsme šalovali venkovní tvárnice na lepidlo. Potom jsme zvedli připravený dílec armokoše a nasunuli ho do předchozího armokoše. Na spojení prutů jsem nechal přesah 50 cm. Spoje prutů R12 jsme svářeli. Pro vymezení armokoše uvnitř věnce jsem použil plastová distanční kolečka. Nakonec se šalovala vnitřní tvárnice a tím byl připraven prostor pro beton. Přesunuli jsme lešení a práce se opakovala.

Reklama

Pro zajištění větší tuhosti domu mám v projektu tři stropní nosníky, které zpevní protilehlé stěny domu. Tyto nosníky jsem doplnil o 3 x R12 svázané pomocí třmínků do tvaru „U“ z roxorů R6. Opět jsme pruty provařili s věncem. Na šalování stropních nosníků jsem použil OSB desky síly 12 mm.

Příprava na betonování věnce trvala tři dny. Kdybych použil věncové tvárnice, tak bych čas zkrátil na polovinu, ale cena těchto „věncovek“ je přes 250 Kč za jeden kus. Cena dvou tvárnic, nalepených proti sobě, vyšla zhruba na 30 Kč. Celkem bych potřeboval 100 kusů věncových tvárnic, takže úspora byla značná!

Na Den Vítězství jsme začali betonovat. Do betonu jsme dávali prané kamenivo frakce 8 až 16 mm (4 lopaty), písek (12 lopat) a pytel cementu. Jako plastifikátor jsme na jednu míchačku použili jednu polévkovou lžíci obyčejného jaru. Na pohled se beton hodně podobal betonu z betonárky.

Reklama

Táta se staral, aby míchačka měla „co do huby“. Já jsem vozil beton v kolečku a „fankoval“ ho na lešení. Tchán ukládal beton do věnce. Začali jsme ráno v 8:00 a v 18:00 hod bylo vybetonováno. Dřina hrozná, ale beton-pumpu jsem nemohl použít, protože tlak betonu by šalovací tvárnice pravděpodobně vylomil. No hlavně, že to máme za sebou.

Ještě jedna poznámka. Na základové desce jsem nechal položenou krycí fólii a musím říct, že jsem udělal dobře, protože při zdění a betonování věnce na zem spadlo hodně lepidla a betonu.  Ušetří to čas před položením hydroizolace.

Náklady

Název položkyCena
Roxory R12, 60 ks
6 500 Kč
Třmínky 85 x 180mm R6 - 200 ks
3 000 Kč
Distanční kolečko R35 - 150 ks
225 Kč
Kamenivo 3 x vozík
360 Kč
OSB desky 12 mm 6 ks
720 Kč
Cement 25 Kg 33 pytlů
1 980 Kč
Cement 25 Kg 33 pytlů
45 Kč
Tvárnice 50 mm Porfix 80 Ks
1 220 Kč
Písek (zbytek ze základů)
1 Kč
Pytlové úvazky (ze základů)
1 Kč
Tvárnice 50 mm 156 ks(započteno ve zdivu)
1 Kč
Stropní nosníky (započteno ve zdivu)
1 Kč
Celkem14 054 Kč
Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Majkííí a Kačka
Majkííí a Kačka (52 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Honza2. 1. 2015 16:44:07

Ahoj,

díky za odpověď. My máme v projektu 13 řad tzn. 3,25 m. Vzduchotechniku neplánujeme a izolaci bych klidně dal mezi vazníky a nad vazníky. Takže mi ta výška stavby přijde opravdu zbytečná. Takže asi postavíme 11 řad a před stavbou věnce zkusím oslovit firmy na vazníky s dotazem, kam přesně máme ty nosníky umístit, aby nepřekážely. To zní jako dobrý plán :-)

Ještě jednou díky,

H.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka2. 1. 2015 10:27:05

Ahoj.

V technickém listu ytongu se doporučuje obvodové stěny delší než 6 m vyztužit. Buďto se musí připojit vnitřní nosná příčka nebo se musí vyztužení provést v úrovni věnce.

Protože máme pod vazníky 25 cm místo, tak tam vedeme rozvody vzduchu a tento nosník by nám tam překážel. S projektantem jsem to diskutoval dopředu a tak to rovnou spočítal a nakreslil tak, jak je to udělané. Stačí to pořádně provázat s věncem pomocí roxorů. Máme tam 6xR12.

Polohu těch ztužujících nosníků jsem dopředu konzultoval s firmou, která bude dělat vazníky. Poslali mně upravený návrh s tím, že jeden ten nosník se musí posunout o cca 25 cm oproti projektu. Tak jsme ho posunuly a při montáži všechno krásně klaplo.

Jinak máme 12 řad zdiva (výška 3 m). První řadu zabere EPS a podlahy. Poslední řadu máme vyplněnou tepelnou izolací. Pak vyjde světlá výška místností 2.5 metru.

Honza31. 12. 2014 14:54:06

Ahoj, chtěl bych se zeptat - ty střešní nosníky takto položené na věnci máte v projektu? My budeme stavět taky větší bungalov a nosníky (v našem případě ocelové nosníky U 240 svařené do krabice) máme v projektu taky, nicméně jsou v úrovni věnce. Kvůli tomu máme celý dům vyšší o jednu řadu, než jsem původně chtěl. Pokud je možné nosník umístit na věnec, pak bychom mohli postavit dům o jednu řadu nižší. Nebyl třeba problém s vazníky? Nevadilo, že věnec není v jedné rovině? Předem díky moc a šťastný Nový rok :-)

Honza

lorenc26. 6. 2013 19:23:46

šířka věnce záleží na mnoha kriteriích. především na střeše -typ,rozpětí,váha.
dále na množství vnitřních stěn které věnec svazuje, velikosti oken atd.

šířka se dá taky nahradit železem.
staré domy bez věncu které se rozpadají se svážou zasekáním pod omítku roxory nebo lešenářskými trubkami a v rozích se svaří. nebo original tyčemi se závitem.
a voala dům drží.

tento věnec se mi líbí, poctivě převázány roxory, v rozích ohýbány a malé rozpětí třminků...a pouzití svářečky, no krása.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka15. 5. 2013 6:17:54

V projektu mám šalování z jedné strany 7.5 cm ytong a z druhé strany durisolovou desku 3.5 cm. Obě jako ztracené bednění.

Takže podle projektu vychází šířka věnce ještě o 1 cm užší - tj. 14 cm.

Statice nerozumím, takže věřím projektantovi :-)

Lucka a Jirka

Lucka a Jirka15. 5. 2013 5:56:16

není ten věnec nějak moc úzkej? my máme nosný zdi šířky 24cm a jak projektant tak výrobce cihel nám velmi důrazně říkali že věnec se musí šalovat z prken jinak by byl moc úzkej

Jožka a Verča

Jožka a Verča14. 5. 2013 19:51:15

Ahoj, tak věnec hotový. Vzhůru na příčky a střechu. At se dílo daří dál.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama