Pokud přemýšlíte, jestli bude vhodnější zvolit pro vaši stavbu klasický krov nebo vazníky, může vám při rozhodování pomoci malá nápověda. Jestli neplánujte podkroví využívat, bude pro vás levná a rychlá vazníková konstrukce jasnou volbou. Vazníkové konstrukce nacházejí své uplatnění mj. převážně u rodinných domů nebo bytových domů s nízkými sklony střech, bez půdních prostor, se skládanou krytinou z betonových nebo keramických, pálených střešních tašek. Je sice možné využití vazníkových konstrukcí pro objekty s podkrovními prostory, ale v tom případě je zapotřebí doplnit nosnou konstrukci o vnitřní podporu.
Vazníkové konstrukce krovů jsou známy ve dvou druzích. Jednak jsou to klasické vazníky sbíjené hřebíky, které v zásadě umožňují estetičtější řešení konstrukcí. Pak jsou to vazníky příhradové, spojované styčníkovými deskami s prolisovanými trny známými pod názvem Gang-nail. Ty nabízejí modernější řešení a v neposlední řadě i řešení efektivnější.
Je to přibližně 60 let, co byly objeveny vazníkové střechy a od té doby se jejich vývoj výrazně posunul. Statické počítání styčníků ale komplikovalo vývoj technologií styčných desek, a tak se dočkalo svého rozvoje až s vylepšením díky zapojení počítačových softwarů.
Pak následovalo masové rozšíření vazníků. Nyní obvykle vzniká dimenzování vazníků ve speciálním výpočtovém softwaru, který projektantovi pomůže navrhnout optimální konstrukci, včetně kompletní projektové dokumentace a cenového návrhu. Některé firmy nabízejí zákazníkům možnost odebrání vazníkové konstrukce, kterou si poté mohou nechat smontovat externími pracovníky na místě stavby.
Vazníky mají oproti klasickým krovům jisté výhody, které jim nelze upřít. Dokážou zastřešit téměř jakýkoli půdorys, dají se s jejich pomocí vytvořit střešní konstrukce libovolných tvarů, s rozpony až 30m.
Oproti klasické konstrukci docílíte až 40% úspory dřeva. Poskytují rychlejší možnost montáže, a to i v zimních měsících. V praxi mají široké využití, od střešních a stropních vazníků, přes nosné trámy až po bednící prvky pro betonářství. Celkově je tedy u vazníků výhoda v nižších finančních nákladech oproti krovům klasickým.
Vazníkové krovy vytvářejí soustavy vazníků. Ty jsou příčně uloženy ve vzdálenosti 0,9 až 1,2 metry. Podle konstrukce vazníků jsou rozdělovány na příhradové, což mohou být svorníkové a lepené, sbíjené a dále na plnostěnné, tedy sbíjené a lepené.
Současná úroveň technologií výroby vazníkových střech je na tak vysokém stupni, že je možné díky kvalitě programů a zkušenostem statiků s tímto druhem výstavby navrhovat prakticky libovolné tvary konstrukcí.
Článek "Vazníkové střechy" vznikl na základě přání stavebníka Luk
Zuzana Bohdalová Foto: pic9.picturetrail.com, glassford.com.au, chaplinoak.co.uk, howtobuildplans.com, cadtechdrafting.com, timberframehq.commberframehq.com.