Odpady a část rozvodu vody

Autor: Honza a Gabča (9 příspěvků)
18. 4. 2013
6 komentářů
Odpady a část rozvodu vody
Příspěvek stavebníka
Protože přestavbu děláme za současného provozu domu, je to "malý rozsah", tak nemám ani projekt. Museli jsme práce rozplánovat, aby se v něm stále dalo fungovat a bydlet.

V prosinci jsme začali s vykopáním a natažením odpadu do vlastní jímky, ze které si odpad vozíme na louky a pole. Použili jsme plastové odpadní roury 125mm průměr.

Sice se to zdálo instalaterům, se kterými jsem to konzultoval, málo, ale podle nás to stačí. Dále mi navrhovali udělat větrací rouru vyvedenou na půdu, která bude odvětrávat odpad a současně vyrovnávat podtlak při spláchnutí. Zkušenost s tím sice nemám, ale doptal jsem se kolegů a známých a kromě zápachu, který je kolem odvětrání docela nesnesitelný jsem nezjistil výhodu.

Jeden kamarád má dokonce v domě oba způsoby se stejnými záchody a rozdíl kromě smradu kolem domu z odvětrání prý při splachování taky nepoznal. Takže rozhodnutí bylo jasné. Vzhledem k tomu, že jsme kvůli délce vedení a spádu byli jen 60cm pod zemí, raději jsem roury obložil vatou.

Reklama

Rozvod odpadů po koupelně jsme si taky natáhli sami. Bylo to jako skládačka. Průměr trubek 50mm. Dohady byli trošku kolem kanálku v koupelně. Já jsem ho tam chtěl, přítelkyně nikoliv. Důvodem má být fakt, že podlahové topení ho časem vysuší a může začít páchnout. Prosadil jsem ho, že ho klidně budu zalévat nebo ho zruším.

Na rozvody vody jsem si netroufnul. Přece jen nechci, aby to časem začalo protékat a pak to ve zdech hledat. Takže jsem to svěřil instalatérům i s přípravou a zapojením modulu na závěsný záchod. Zazdění už jsem si udělal sám. Pak už jen vše nafotit, zaměřit a mohl jsem rozvody zaházet maltou.

Záchod jsme nejdříve chtěli klasický kombik, hlavně kvůli dost drahým závěsným. Po konzultaci s instalatéry mně o výhodě investice do závěsného přesvědčili. Chtěl jsem tedy použít český Alca plast, ale i to mi rozmluvili a přesvědčili o investici do německého Geberitu, který je odzkoušený a údajně je špičkou v tomto oboru. Uvidíme za pár let.

Reklama

Myslím si, že pro nás bylo velkou výhodou, že máme vše do koupelny nakoupené a zpracovaný 3D návrh, takže jsme přesně věděli, co kam přijde a kde to má odpad a přívod vody a třeba i roztoče vodovodních baterií, které se údajně mohou lišit. Faktické využití a puštění vody do vedení bude až po přípravě rozvodu v celém domě a odstavení stávajícího vedení.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Honza a Gabča
Honza a Gabča (9 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

karin kašpar23. 11. 2014 10:55:35

dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu... rekonstruujeme byt, v němž je odpad z koupelny (z vany) veden do stupaček na toaletě. bohužel spolubydlící, který onu místnost obýval v době, kdy tam ještě vana nebyla, odřezal odpadovou rouru, která vyčnívala nad zemí (kvůli napojení) a zalil odpad betonem. co s tím?? přítel to chce nějak vysekat, myslím ten beton zevnitř, ale podle mě se beton akorát rozkouskuje a stejně poputuje dál, tzn. že se odpad stejně někde ucpe. co myslíte?

Nikolas14. 5. 2013 8:31:49

Taky se snažím rekonstruovat a taky dělám kompromisy. Ale jsem stavař a tak zřejmě daleko víc přemýšlím. Nezlobte se na mě, ale to co předvádíte, je diletantismus. Skoro všechny detaily vám zadělávají na problémy. No na tomto webu nejste jediný. Většina fotek je studijní materiál k tématu "chyby při provádění staveb". Když to vidím, jímá mě děs.
K tomu odpadu - mám odpad bez odvětrání - mám suterén a všechno je zavěšené u stropu, takže mám možnost odvětrání dodělat, pokud se problémy projeví. Vedení mám 125 rovněž a podtlak ani smrad jsem nezaznamenal. Tím ale rozhodně neříkám, že tam být nemá.
Odpad nemrzne, protože je teplý, takže vata je nesmysl. Naopak musí být v nenamrzavém materiálu - hrubší písek, aby se spoje nehýbaly mrazem (zemina při mrazu bobtná). A za pár zim by to mohlo prasknout.
Vedení odpadu hned u zdi... nešťastný nápad - kam dáte folii, až zjistíte, že vám nová omítka vlhne? Nebo bude v průjezdu hlína navždy? A taky kolena ve zdi, to je fatální chyba... ve zdi raději vždy jen rovné plné kusy a ještě s chráničkou (kus trubky o číslo větší), protože se tím utlumí hluk, zjednoduší opravy a eliminují rizika...

Držím Vám palce, ale buďte ve střehu. I zdánlivě nepodstatné věci dokážou potrápit.

Petr21. 4. 2013 9:30:17

Zdravím stavebníka,izolovat odpad pod zemí je zbytečné a ten ostrý úhel v zemi není zrovna ideální lepší by byly dvě 45st kolena. Jinak ten Geberit je dobrá volba. A odvětravání nad střechu vřele doporučuji. Jinak pevné nervy a hodně zdaru.

Zudenek20. 4. 2013 19:28:59

Zdravím Vás. Bohužel souhlasím s kolegy, že bez odvětrání kanalizace nad střechu budete mít v domě víc zápachu a to i v kuchyni. Podtlak který vznikne za odtékajícím odpadem vysaje vodu ze sifonů a pak zpětně dojde k proudění zápachu potrubím až třeba do kuchyně. A pak bude i v noci v domě "strašit" protože někdo spláchne a v sifonech to bude bublat a syčet.Potom to koleno opravdu způsobí jednou potíže protože se tam jakoby bude vracet voda, zpomalí se rychlost a potrubí se zanese někde dál v té délce odpadu. Preventivně bych tam přidal revizní a čisticí otvor. Vata je také zbatečná a navic v kanalizaci je tepleji takže v té vasí hloubce nezamrzne. Vše co jsem napsal mám vyzkoušené na vlatní kůži. Bouhužel.
Zdeněk

mirek a eva

mirek a eva18. 4. 2013 13:15:02

nevím, zda už dávno bydlíte, nebo jsou to fotky z letošního jara, ale ten pravý úhel na odpadním potrubí do země bych vyměnil za 2x45°. Dávám tomu 15 let a bude zanesený. můj názor a malá zkušenost z domu mých rodičů.

Michal Čermák18. 4. 2013 10:43:10

To nebylo moc rozumné nedělat odvětrání, protože jak píšete o tom smradu okolo odvětrání , tak vy ho budete mít uvnitř, protože při spláchnutí dochází k podtlaku kr¨terý Vám vytahá vodu ze sifonů. Proto se tam to odvětrání nebo přivětrávací hlavice dělají

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama