Po obvodu domu se na zhutněný násyp z tepelněizolačního pěnového skla REFAGLASS postavilo systémové bednění a po obvodě byla do bednění vložena tepelná izolace z polystyrénových desek typu PERIMETR tloušťky 60 mm. Jednotlivé desky tepelné izolace byly vzájemně stykovány na polodrážku.
Z betonu třídy C12/15 byl vybetonován podkladní beton v tl. 50 mm, který zajistil rovný a pevný podklad pro další práce. Tento podkladní beton byl vybetonován na ochrannou geotextili položenou na zhutněný násyp, aby do vlastního násypu z pěnového skla neprotekly jemnozrnné složky betonu a nedošlo tak ke znehodnocení tepelněizolačních vlastností provedeného podloží.
Přestože dodavatel pěnového skla (Recifa a.s.) disponuje typovým statickým výpočtem návrhu tloušťky základové desky a výztuže pro různé objekty podle jejich konstrukce, geometrie objektu a podloží, provedli jsme na tento náš dům statický návrh na konkrétní zatížení, aby byl návrh výztuže a tloušťky desky optimální také z ekonomického hlediska.
Základová deska byla navržena tloušťky 265 mm z betonu třídy C20/25 – XC2. Při jejím spodním i vrchním povrchu byla použita síť KARI AQ 60, což je svařovaná sít Ø6 s oky 100/100 mm, která byla stykována přesahem v délce min. 300 mm a rozmístěna tak, aby se v jednom místě stykovaly max. 3 ks.
Po obvodě základové desky byla vložena konstrukční vázaná lemovací výztuž ze skob z výztuže Ø 8 po 150 mm, do nichž byla vložena hlavní výztuží 2 Ø 10 při spodním a horním povrchu. Pod oběma středními zdmi pak byla přidána výztuž ztužujícího žebra z hlavní výztuže rovněž 2+2 Ø 10 a třmínků Ø 8 po 300 mm.
Všechny rozvody (pro vodu, kanalizaci) byly umístěny v PVC chráničkách. Protože hydroizolace byla navržena až nad základovou deskou a spodní voda se nachází relativně vysoko, byl pro utěsnění PVC chrániček použit bentonitový bobtnající těsnící pásek, přilepený k povrchu chráničky epoxidovým tmelem.
Pro mechanickou ochranu všech elektrických, telekomunikačních rozvodů a sond od budoucích měřících systémů byly tyto vloženy do dvouplášťové ohebné trubky.
Vybetonováním základové desky však stavební práce na desce ještě nekončily. Bylo nutné zajistit ošetřování čerstvého betonu podle zvyklostí anormových požadavků.
Povrch betonu bylo třeba alespoň první týden po betonáži udržovat vlhký (ale zároveň chránit před deštěm), aby se zabránilo vzniku smršťovacích trhlin vyvolaných zráním betonu.
Celkem bylo do základové desky uloženo 1620 kg oceli, z toho 1220 kg vážily sítě. Spotřeba betonu byla 22,9 m3, což představuje vyztužení cca 70 kg/m3 betonu.
V typovém statickém výpočtu desky pro dvoupodlažní zděný objekt s rozpětím stropů do 4,0 m byla navržena tloušťka desky 300 mm a výztuž při horním i spodním povrchu z KARI sítě Ø8/150 + přidaná výztuž Ø8/150.
Z logiky věci, by měl být konkrétní statický návrh základové desky pro stavebníka zajímavější. Jedná se o konkrétní řešení dané stavby, které by mělo být levnější (i po zaplacení statika), než výstavba dle typového řešení.
Příště se již budeme připravovat na zdění.
Vzorový cihlový pasivní dům v Českých Budějovicích, více na www.heluz.cz