Tento způsob založení je doporučovaný pro stavby pasivních domů. V našem případě jsme se snažili prověřit, zda je tento způsob založení vhodný i pro masivní cihelnou stavbu a o kolik je tento nový způsob založení nákladnější oproti založení objektu na klasické základové pasy s podkladovou železobetonovou deskou.
Na vyspádované a oddrenážované dno vany s přípojkami jsme položili geotextilii (200 g/m2) s přesahem přes kraje výkopu min. 50 cm. Pěnové sklo jsme do vany na geotextilní folii naváželi v několika vrstvách v tloušťce do cca 200 mm. Vrstvy pěnového skla jsme poté hutnili lehkou vibrační deskou o váze 120 – 200 kg.
Pěnové sklo se při hutnění nesmí drtit na prach! Tento způsob byl aplikován až do konečné fáze přípravy pěnového skla pod základovou desku.
V našem případě jsme skončili s navážením a hutněním pěnového skla po dosažení průměrné tloušťky vrstvy pěnového skla 40 cm. Při této mocnosti vrstvy je dosaženo těchto tepelněizolačních vlastností zhutněného pěnového skla: součinitel tepelné vodivosti U = 0,18 W/m2K tzn. tepelný odpor R = 5,33m2K/W. Textilii uloženou v úrovni terénu jsme přeložili přes hotový zásyp.
Po zhutněném povrchu izolačního pěnového skla je možno jezdit i nákladními automobily, neboť únosnost tohoto materiálu po zhutnění je 0,64 - 1,3 MPa. Hmotnost 1m3 pěnového skla je 150 – 180 kg a cena je cca 800 – 1000 Kč za m3 bez DPH.
Nyní je vše připraveno pro zhotovení armované betonové základové desky.
Vzorový cihlový pasivní dům v Českých Budějovicích, více na www.heluz.cz