Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?

Autor: Zuzana Bohdalová (66 příspěvků)
15. 1. 2013
24 komentářů
Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?
Příspěvek stavebníka
Každý způsob vytápění má své výhody i nevýhody.  V souhrnu se však dá říci, že podlahové vytápění má těch výhod přece jen více.

Mezi zásadní výhody teplovodního podlahového vytápění lze zařadit velmi dobré rozložení teploty vzduchu v místnosti. Ze všech variant jak a kde umístit otopná tělesa, je z hlediska rozložení teploty vzduchu nejlepší právě podlahové vytápění

U plošného vytápění podlahové krytiny jako je například lamino, keramika nebo dřevěná podlaha se teplo po místnosti rozptyluje rovnoměrně. Teplo sálavé, které je vyzařováno podlahovým vytápěním, je příjemnější než teplo vyzařované topnými tělesy. Rozdíly teplot ve výšce nohou a hlavy jsou takřka minimální, pro nás v podstatě nepostřehnutelné. Proto vnímáme pocit tepla celkově jako útulnější a příjemnější.

Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?
Reklama

Z hlediska úspory energií hovoří pro podlahové vytápění výrazně nižší teplota na přívodu, což se samozřejmě projeví na úspoře energie. U klasických topných těles je nutné vyhřát vodu  až na 70°C na vstupu, zatímco podlahovému topení při zajištění stejného komfortu postačuje teplota pouhých 35°C.

Z toho vyplývá úspora až 20 % primární energie. Abychom si udělali snadnější představu, uveďme jako příklad následující situaci: pokud snížíme teplotu v místnosti o pouhé 2°C, docílíme úspory energie až o 12 % za rok.  Snížením teploty o pouhý 1 °C se dá ušetřit kolem 6 % paliva, z čehož vyplývá, že při použití podlahového vytápění ve srovnání s radiátorovým se dá ušetřit až 15 % paliva.Z hlediska celoroční spotřeby je to již opravdu velká úspora.  

Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?
Reklama

Nižší potřebná teplota vody pro podlahové vytápění je zároveň další výhodou, v důsledku to znamená menší tepelné namáhání materiálu i menší délkovou roztažnost trubek v důsledku  změny teplot. Navíc nižší teplota vody v podlahovém vytápění je naprosto postačující pro vytápění i v případě nízké venkovní teploty.

Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?

Nenahraditelná je možnost vytápění pomocí teplovodního vytápění nebo vytápění elektrickými rohožemi v tom, že tyto druhy lze použít i do místností o rozdílném půdorysném tvaru. Trubky lze různě ohýbat, aniž by se snížila jejich životnost anebo to mělo vliv na jejich  kvalitu.  Navíc je možné je použít na vyhřívání i některých venkovních prostor jako například na příchozí chodník k domu nebo garážové prostory.  

Reklama
Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?

Další vhodnou možností je kombinace podlahového vytápění s konvekčním. V současnosti to není nikterak nemožné a při dobře navrženém projektu a použití kvalitních materiálů je to technicky snadno proveditelné.

Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?

Jednoznačnou nevýhodu lze u podlahového vytápění vidět snad pouze v jedné věci, a to  v nemožnosti provádět jakékoli dodatečné úpravy a opravy v zabetonovaném podlahovém vytápění. Rozbitím betonu by došlo k poškození jak trubek, tak rohoží a navíc by se mohla narušit i nosnost celé stavební konstrukce. Proto se musí podlahové vytápění od samého začátku pokládky dostatečně kontrolovat a provádění instalace se nesmí uspěchat. Každá část pracovního postupu musí být nutně velmi dobře kontrolována ihned po provedení.   

Článek "Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?" vznikl na základě přání stavebníka Tomáše Šrahůlka, který požádal naši redaktorku Zuzku, aby napsala, která varianta vytápění je lepší. Pokud chcete i Vy dát Zuzce TIP na téma článku, které Vás zajímá, vyplňte formulář na této stránce.

Zuzana Bohdalová Foto: plumbers.co.uk, thedurhamplumer.co.uk, blueskyenergy.net, chiswellheating.co.uk, archiexpo.com, ambient-ufh.co.u.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Zuzana Bohdalová (66 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

SImRel28. 6. 2018 8:40:16

My máme obojí, v kuchyni obyváku a koupelnách podlahové topení, zbytek místností klasika radiátory :-) Nechali jsme se inspirovat tady : https://pruvodce-realitami.cz/podlahove-topeni-a-jeho-vyhody/

lenkas8. 11. 2017 14:45:06

Ja jsem spokojena s timto http://www.dipro-koupelny.cz/vytapene-podlahy/t1028

David Kloc2. 5. 2014 10:55:11

Já jsem pro elektrické podlahové vytápění hlavně z důvodu komfortu a bezúdržbovosti. Elektrické vytápění nepotřebuje žádnou údržbu. U topných kabelů se nemá moc co pokazit. Pravděpodobnost, že dojde k přerušení kabelu je stejná jako u teplovodního systému. Ne-li menší. Kotel jak plynový, tak elektrický Vám vydrží maximálně 15 let a to už jej budete občas opravovat. Termostaty jsou jednoduchá zařízení s velkou životností. Navíc když Vám odejde jeden termostat, tak topíte v celém domě krom tohoto pokoje. Pokud Vám ale odejde cokoli na plynovém kotli, tak netopíte vůbec.

Ondřej Heidenreich22. 4. 2014 8:50:01

Pavel L.: Souhlasím s Vámi, že teplovodní vytápění vychází do cca 5kW ztráty domu cenově stejně při použití plynového kotle a elektrického kotle. Vyšší pořizovací náklady u plynového kotle se během provozu vrátí v nižších provozních nákladech.

Ale pokud použijete elektrické podlahové vytápění, tak se Vám pořizovací cena oproti teplovodnímu systému s plynovým kotlem razantně sníží. Tím pádem se rentabilita elektrického vytápění posune někam k těm cca 8-10kW.

Navíc máte jako bonus ovládání vytápěcích okruhů termostatem v každé místnosti, ne centrálně jako u většiny teplovodních zdrojů.

Toť moje zkušenost.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka16. 4. 2014 20:15:40

Nejsem takový odborník, abych mohl tvrdit, že teplovodní trubky vydrží méně než topné kabely ...

Stejně to budeme předělávat, ať už je to prasklé a teče to, nebo se to přepálilo a netopí to :-)

Kamila a Vašek15. 4. 2014 16:24:41

Zdroj-nezdroj, ani ty trubky v podlaze nevydrží věčně, takže budeme hůlkama rozbíjet anhydrit (beton) všichni :-). A myslím, že trubky vydrží podstatně míň a případné havárie jsou hůře detekovatelné, než u kabelu. A teď vypadám jako nepřesvědčitelný odpůrce teplovodky a to tak vůbec nenííí :-).

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka15. 4. 2014 16:08:24

Nic nevydrží věčně, ani ty topné kabely, takže stejně se to bude muset řešit(koulenekoule).

Nejhorší je, že to nebude jen výměna zdroje, či radiátoru, ale celé podlahy :-)

Já pevně věřím, že se cena zdrojů tepla postupně vyrovná. Tepelná čerpadla padají jako hrušky.

Momentálně jsou náklady na vytápění po dobu funkce jakéhokoliv zdroje podstatně vyšší než pořizovací cena zdroje tepla (kromě megadrahých TČ).

Kamila a Vašek15. 4. 2014 14:13:23

... anebo je nejspíš možný, že žádný zdroj nebude o moc levnější, i kdyby mohl být, protože proč by byl?! A že bude zavedená nějaká "rekuperační" daň, protože stát asi moc nebude potřebovat "nezávislé" domácnosti. P.S. neberte mě moc vážně, sice to vážně myslím, ale napsané na webu to vypadá docela hrůzostrašně :-D

Pavel

Pavel15. 4. 2014 14:00:28

Kamilo ja to nepopiram. Ale prijde mi lepsi mit tu moznost na zmenu za 30 let, nez byt odkazany jenom na jeden zdroj tepla. Ale je mozne, ze tou dobou bude natolik levna EE nebo bude mit kazdy barak vlastni elektrarny, ze je tato investice nyni zbytecna.

Kamila a Vašek15. 4. 2014 13:41:36

Mno, ale výměna zdroje tepla za vhodnější (výhodnější) v případě teplovodní podlahovky vyžaduje nejen nějakou vstupní investici, ale taky přehled co trh bude nabízet a schopnost si to spočítat a čas si případné úspory užít a "koule" na to, se do toho pustit... A to je možná všechno to, co nám v důchodu bude chybět stejně jako peníze.

Filip14. 4. 2014 9:45:17

za mě jednoznačně podlahové topení http://www.inspirace-interiery.cz/jak-vybrat-podlahove-topeni/

Pavel

Pavel13. 4. 2014 15:13:30

Zastavam nazor, ze tooeni elektrinou (je jedno jestli kabely nebo teplovodni podlahovka+elektrokotel) je rentabilni do celkove tepelne ztraty domu 5kW. Pote jiz lepe vychazi tepelne cerpadlo, plyn, automat nebo kotel na drevo. Ale myslim, ze je dulezite udelat teplovodni podlahovku. Zdroj tepla se da relativne levne vymenit.

Ono si moc lidi neuvedomuje, ze sice ted protopi za sezonu 20 000, ale az budou v duchodu, tak ty naklady budou patrne o dost vyssi (v porovnani s prijmem). Proto je vhodne to mit nachzstane tak, abz sel ydroj tepla vymenit za vhodnejsi.

David Kloc13. 4. 2014 13:11:36

Jiří Hajdůch: Pokud se pozorně podíváte na ten web, tak z grafů je patrné, že elektrické topné kabely jsou v kombinaci s bojlerem vhodné do tepelné ztráty max. 8kW a v kombinaci s bojlerem s vestavěným TČ do ztráty max. 10kW. Výhodnost elerktrických topných kabelů jsem si počítal na svůj dům i sám a vyšlo mi to obdobně.

Ondřej Heidenreich11. 4. 2014 13:22:26

Dušan: Mám dům čtvercového tvaru 9,5x9,5m. Skladba stěn je 30 cm ytong a 20 cm polystyren. Ze severní strany mám v cca 1/3 domu nevytápěnou garáž, takže ztráty jsou o něco nižší. V podlaze mám cca 20 cm polystyrenu(teď si nejsem jist jestli jsem tam nedal nakonec víc). Strop v patře je sádrokarton se 40 cm čedičové vaty. Okna mám k=0,9.

Dušan11. 4. 2014 12:35:50

Ondřej Heidenreich: Dobrý den, mohl byste mi říct, jen pro představu, z čeho máte dům postaven, čím zateplen (podlaha, strop, stěny) a jestli je to bungalov nebo na patro..? Děkuji.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka11. 4. 2014 11:22:50

Já se jen obávám doby, kdy si ČEZ řekne, že sazbu D02d nahradí sazbou novou - určitě "výhodnější" :-)

Ale to nikdo neovlivníme, stejně tak zdraží plyn, uhlí, dřevo, prostě všechno.

Ondřej Heidenreich11. 4. 2014 10:17:19

Dobrý den, dovolil bych si s Vámi nesouhlasit. Těch 55 000 Kč co uvádíte je nějak moc. Pokud má ale Vaše známá velký dům, tak je to možné, protože nízkoenergetický dům je v rozmezí 15-50KWh/m2*rok. Jedná se tedy o hodnotu na m2.

Já mám RD s tepelnými ztrátami 4,8kW a podlahovou plochu 144m2. Po zimě 2012/2013 jsem se trošku bál kolik budu platit za elektřinu. Nakonec jsem platil 39 786 Kč, což se mi zdálo hodně. Ale když jsem odečetl kolik bych dal za elektriku na provoz domu, tak jsem si oddech. Spotřeba elektřiny u RD je jak jsem si našel na internetu cca 4500 kW. Bez elektrického podlahového vytápění bych měl sazbu D02d, tedy cca 4,3Kč/kWh. Za elektřinu na provoz domu bych tedy platil 19 350 Kč. Takže z toho mi vyplývá, že za topení a ohřev TUV jsem dal 20 436 Kč. Což není zase tak moc. To je moje osobní zkušenost.

Jirka a Martina10. 4. 2014 20:07:15

Zdravim, dle meho je elektrická podlahovka levná na porizeni nejpohodlnejsi na obsluhu, ale nejdrazsi na provoz! Docela mne dostaly tabulky na zminenem webu tomur.cz, kde elektricka podlahovka vysla u vsech scenaru tepelnych ztrat nejvyhodneji. Jak taky jinak, kdyz se firma zabyva instalaci jen elektrickych topidel..

Moje znama ma krasnou novostavbu (o domecku vysel clanek i v casopise dum a bydleni) v kategorii nizkoenergetickeho domku vcetne rekuperace a ma take elektrickou podlahovku. A je velmi zklamana, ze na zalohach za elektrinu rocne zaplati 55 tisic! To je podle meho strasne mooooc na zateplenej domek !

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka10. 4. 2014 7:04:10

Elektrické topné kabely/rohože mají jednu velkou nevýhodu a to, že už nikdy nelze topit ničím jiným, než elektrikou!

Je to v podstatě přímotop a postupem času může být roční cena za topení neúnosná.

Z toho důvodu jsem se rozhodnul pro klasické podlahové topení. Zdroj tepla mohu kdykoliv vyměnit za cokoliv.

Jinak rozhodně upřednostňuji podlahové topení proti radiátorům.

Ondřej Heidenreich10. 4. 2014 6:13:30

Já mám také elektrické podlahové vytápění a za ty 2 roky provozu jsem spokojen. Mám teda vinyl a ne laminátovou podlahu. Také jsem uvažoval o topné fólii, ale nakonec jsem se rozhodl pro topné kabely. Přijde mi to takové trvalejší řešení.

David Kloc10. 3. 2014 18:33:23

Zdravím všechny stavebníky. Já mám barák s tepelnejma ztrátama 5,6kW a plochou 103,5m2. Pořídil jsem si elektrické podlahové vytápění a jsem s ním moc spokojenej. Na ohřev TUV mám bojler s vestavěným TČ. Topný kabely mě stály i s termostatama 53 000 Kč, tepelný čerpadlo 30 000 Kč. Za vatápění dám ročně cca 20 000 - 25 000 Kč.
Pokud máte tepelné ztráty menší než cca 8 kW, tak je to podle mýho názoru nejlepší způsob vytápění. Super je, že máte v každým pokoji samostatnej termostat. Dlouho jsem se rozhodovat jakej zdroj vytápění zvolit, ale nakonec jsem se rozhodl podle tohodle porovnání: www.tomur.cz/provozni_naklady.html.

Karel Veselý25. 9. 2013 6:30:06

A pokud by si někdo nedovedl představit a spočítat možnou úsporu tak jsem našel i případové studie. Zajisté mnohým pomohou při rozhodování

http://www.fv-therm.cz/topeni-do-prizemniho-domku-75m2

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka25. 1. 2013 7:03:22

Podlahové topení má nejlepší "účinnost" s dlažbou, následuje linoleum/PVC a s větším odstupem plovoucí podlaha.

Tady jsou tabulky - výborný!

http://vytapeni.tzb-info.cz/podlahove-vytapeni/7599-vykon-podlahoveho-vytapeni-s-ohledem-na-skladbu-naslapne-vrstvy

Lukaso & Market

Lukaso & Market21. 1. 2013 21:03:11

Máte zkušenost s laminátovýma plovoucíma podlahami jaká je výhřevnost? Je to stejné jak dřevěná podlaha? známi říkali že to tak dobře netopí. Jaké jsou vaše zkušenosti.
Na podlahové topení můžu topit pecem na tuhá paliva? Dík

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama