Jelikož momentálně bydlíme v prvním patře a často chodíme až ze suterénu po schodech nahoru, tak jsme od začátku chtěli dům přízemní. Bungalov je sice dražší, co se týče základové desky a střechy, ale zhruba stejná částka se dá ušetřit, protože nepotřebujete nosné zdi, schodiště, lešení a můžete zvolit montovaný strop ze sádrokartonu, který je podstatně levnější než monolitický betonový strop.
Asi jako většina stavebníků, tak i my jsme začali výběrem typového domu na internetu. Bungalov Miami (10 x 15m) od GServisu byl, po menších úpravách, naším favoritem. Vyhovoval nám počet místností, plocha a jednoduchost. Jenže se nám stále nedařilo zvolit vhodné umístění bungalovu na pozemku. Shodou okolností jsem navštívil kamaráda, který vystudoval architekturu. Po hodinové konzultaci mně typový dům rozmluvil. Navrhl mně dům (6 x 25 m) se šikmou střechou umístěný u severní hranice pozemku. Tento návrh mně ovšem přišel moc futuristický. Vzal jsem si z toho to nejlepší a pustil se do vlastního návrhu bungalovu.
Rozměr 6 x 25 m jsem zachoval, ale „zlomil“ jsem dům do tvaru L. Soukromí budoucích obyvatel je pro nás důležité, a tak jsme navrhli raději menší pokoje. Dispozice domu je 6+1. Dům je navržený tak, aby vhodně využíval světové strany. Líbí se mně oddělení ložnice od dětských pokojů. Mezi obývacím pokojem a jídelnou je pouze nízká oddělovací zídka, o kterou bude z jedné strany opřený gauč a z druhé strany lavice. Obývací pokoj, tak bude vypadat větší.
Nejprve jsem kreslil všechno na papír a později na počítači v malování windows. Návrh jsme konzultovali i s přáteli. Kamarád mně potom napsal, že tenhle „Hotel“ je rozhodně hezčí než ta původní typová stodola :-)
Zbývalo dořešit stavební konstrukce a materiál. Jelikož jsme u rodičů stavěli dílnu s pergolou z Porfixu, tak jsem se rozhodl pro pórobeton. Také mám už zkušenosti se stavěním příček z Ytongu. Je to materiál příjemný na opracování, relativně lehký. Stavba rychle roste a výborně se do pórobetonu provádějí instalace. U obvodových stěn dávám přednost dodatečnému zateplení před 50 cm zdí, a proto budou obvodové stěny z pórobetonu třídy P4 a šířce 250 mm. Zateplení provedeme šedým polystyrénem tloušťky 150 mm. Šíře stěny bude 40 cm, což je na obvodu domu 60 m úspora 6 m2 plochy oproti 50 cm zdi!
Konstrukce střechy bude ze sbíjených vazníků. Krytinu jsme zvolili pálenou tašku Tondach (Samba 11 černá glazura). Strop bude montovaný ze sádrokartonů. K pozemku se budovaly přípojky plynu a z toho důvodu bude topení zajišťovat plynový kondenzační kotel a podlahové topení. Plánuji plastová okna s trojskly, řízené větrání s rekuperací a časem možná i ohřev TUV/bazénu pomocí solárních panelů.
Projektanta jsme sehnali na doporučení známých. Spolupráce probíhala většinou pomocí emailů. Po vypracování konečné studie jsem si za 4 týdny vyzvedl projekt (5 pare) včetně požární zprávy, stanoviska hasičů a průkazu PENB. Projekt je jednoduchý, ale za výbornou cenu 18 tis. Kč. Poptával jsem více projektantů. Další nabídky jsem měl 33, 45, 50, 60 a 80 tis. Kč. Nastal čas lovu razítek a podpisů ....
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
Projekt domu + PENB | 18 000 Kč |
Projekt stání pro 2 auta | 1 190 Kč |
Celkem | 19 190 Kč |
ing. arch. Martin Veber20. 8. 2013 11:34:03
Zdravím, děkuji za článek, který leccos ukazuje z pozice druhé strany (dobrý projektant samozřejmě musí vnímat pozici stavařskou i klientskou).
To, co jste si mnozí všimli, je skutečnost, že se sice výrazně ušetřilo na ceně projektu pro stavební povolení (a snad se podaří i prováděcí dokumentaci vyřešit levně nebo obejít), ale druhou stranou vah je nedomyšlenost řešení. Mnozí nadávají na cenu projektu, ale měli bychom si uvědomit, že neplatíte za čáry a razítka, ale právě za domyšlenost řešení. To je těch 80% ceny, těch 80% pracovně stráveného času dobrého architekta, že promyslí denní a noční zóny, špinavé a čisté provozy, energetické a ekologické principy domu a mnohé a mnohé další. Věřte, že to v životě té stavby ušetří násobně více, než laciný projekt a věřte, že to je ten důvod, proč lpět na kvalitním zpracovateli dokumentace, na kvalitním vedení stavby a vůbec veškerých přípravách.
Asi sem začnu také přidávat nějaké články se svými zkušenostmi ze staveb, abychom si všichni objasnili, že jsou projektanti dobří i líní, architekti prozíraví i arogantní a klienti otevření, ale také lakomí a naivní. To co je konstantou, která nemá alternativu, je neschopnost úřednic na stavebním úřadě :)