Za posledních cca 20 let se z obyčejné cihly vyvinul cihelný blok s úplně jinými tepelněizolačními parametry, jako reakce na požadavky a normy pro snížení spotřeby energie v budovách. V současné době je v prodeji již čtvrtá generace cihelných bloků, které jsou vyplněny polystyrenem a představují vrchol ve stavebních materiálech pro obvodové zdivo. Máme tedy cihelný blok pro obvodové zdivo, ale dá se tento nejoblíbenější a nejžádanější materiál použít pro stavění pasivních domů ve spojení s dalšími materiály a hlavně technologiemi?
Společnost HELUZ reagovala před několika lety na program MŽP s názvem Zelená úsporám, jež mimo jiné podporoval stavbu pasivních domů, vyprojektováním dvou pasivních RD s názvem HELUZ HIT a HELUZ POHODA.
Marketingový manažer společnosti HELUZ Ing. Miroslav Mařík k tématu doplňuje: "Měli jsme domky na papíře, ale zákazníci se nespokojovali pouze s projektem, chtěli vidět , jak pasivní dům vypadá, jaká jsou okna, co je to rekuperace apod. To byl důvod, proč jsme se začali zabývat myšlenkou postavit vlastní cihlový pasivní dům. Běžný domek z cihel umí postavit skoro každý, alespoň si to skoro každý myslí, ale pasivní dům je něco jiného. Naše společnost prodává denně materiál na cca 35 RD a nikdy jsme žádný vzorový dům nepotřebovali. Pasivní dům, však není jenom o volbě vhodného stavebního materiálu na obálku budovy. O čem všem to je, se chceme dozvědět při vlastním stavění cihlového pasivního domu HELUZ."
Vzorový cihlový pasivní dům v Českých Budějovicích více na www.heluz.cz