Jestliže se rozhodnete izolovat vnější stěny domu, musíte splňovat minimální požadavky ČSN, ta doporučuje hodnotu U 0,25W/m2K. Podle tloušťky a hodnoty U stávající stěny lze dosáhnout této minimální hodnoty za použití izolace 120-140 mm stupně tepelné vodivosti 035.
Kontaktní zateplovací systémy jsou testované a schválené. Jejich komponenty k sobě těsně patří, a to od izolační desky, přes stěrku, omítku až po hmoždinky. Pokud byste se snažili v této fázi ušetřit a volili materiál levnější, v budoucnu byste toho litovali, jelikož by se to projevilo značnými stavebními škodami. Proto je opravdu nejlepším řešením používat pouze systémové komponenty KZS.
Existuje mnoho druhů materiálu vhodných pro izolace od pěnových a z umělých vláken až po izolace z rostlinných a živočišných surovin. V první řadě by měla být rozhodovacím kritériem vhodnost izolace pro dané použití a také její schválení energetickým auditorem nebo stavebním dozorem. Pro souvislé izolační vrstva vnějších stěn se hodí nejvíce tvarově stálé desky s hranami pro drážky nebo péra pro těsné spojení těchto desek.
Pro lepší orientaci nyní uvádíme přehled izolačních materiálů:
- Celulózové desky - vhodné pro izolaci mezi krokve střech, dutých prostor a stěn.
- Dřevovláknité desky – izolace fasád, stěn, stropů a potěru, izolace nekrokevní.
- Expandovaný polystyrén EPS – nad i pod krokevní izolace, KZS, izolace plochých střech i izolace obvodová.
- Extrudovaný polystyren XPS – izolace tepelných mostů – vnější strana, pod podlahové desky, obvodová izolace.
- Minerální vlna – střešní izolace i u plochých střech, izolace, stropů, stěn, fasád a potěru.
- Skelná vlna – na volné prostory ve stěnách i střechách, na fasády (kromě KZS), izolace stropů a potěrů.
- Polyuretan – nadkrokevní a podkrokevní izolace, izolace fasád a stropů.
- Pěnové sklo – obvodová izolace, pod podlahové desky, izolace plochých střech.
- Perlit – k zasypávání dutin ve stropě a stěnách, izolace dvouvrstvého zdiva a vyrovnání pro potěr.
Zateplení zdí z vnější strany vyžaduje v každém případě účinné odvětrávání mezi izolační vrstvou a opláštěním. Kontaktní sendvičové systémy tvoří jedinou výjimku. Provedení těchto sendvičových systémů může být náročné i pro zkušeného pracovníka.
K upevnění pláště se použije nosná konstrukce z dřevěných latí, a to v případě, že se izolační vrstva zavěšuje za obklad ze dřeva, šindele nebo desek. Dřevěné hranoly musí být nejméně o 3 cm silnější než vrstva izolace, aby bylo zajištěno nezbytné odvětrávání. Pokud tedy použijete izolaci o tloušťce 6 cm, budete potřebovat hranoly o síle 9 nebo 10 cm. Pro jejich spolehlivé zajištění je nutné použít pouze hmoždinky a šrouby v odpovídající délce. Volte světlou vzdálenost mezi hranoly o 1 až 2 cm menší, než bude šířka používaných izolačních desek. Ty je pak možné následně vtlačit mezi dřevěné trámky.
Pokud používáte k izolaci minerální vlnu, můžete širší spáry vycpat izolačními pásy. U izolačních desek z tvrdé pěny ještě snadněji zaplníte spáry tak, že do mezer nastříkáte polyuretanovou pěnu.
Kontaktní zateplovací systém (KZS) pod zakládací lištou by měl být doplněn i izolací soklu, a ta by měla dále navazovat na vnější izolaci sklepa a jeho stěny. Pokud se u sklepů, které nejsou vytápěné, neizoluje sklepní stěna ale sklepní strop, musí izolace soklu dosahovat až pod úroveň sklepního stropu.
Zuzana Bohdalová Foto: buildipedia.com, ecobuildersdublin.com, archiproducts.com, concreterepaircontractors.co.uk, retrofit-tunbridge.blogspot.com, savingenergyuk.co.uk.