Dobrý den,
řeším postup prací u novostavby bungalovu s vazníkovým krovem a sádrokartonovým stropem.
Plánuji SDK strop snížený cca o 20 cm, aby vznikla instalační mezera. Parozábrana by byla na spodní straně vazníků a elektroinstalace by se vedla pod ní v instalační mezeře. Nad parozábranou by potom byla minerální vata, celkem cca 400 mm, pokládaná shora z půdy.
Představa skladby stropu od interiéru nahoru:
sádrokartonový podhled,
instalační mezera cca 20 cm,
elektroinstalace vedená v této mezeře,
parozábrana,
minerální vata cca 400 mm,
půda / vazníkový prostor.
Chtěl bych se zeptat, kudy je lepší v takovém případě vést elektroinstalaci. Jestli je vhodnější tahat většinu kabelů stropem v instalační mezeře a potom svisle dolů ve zdech k vypínačům, zásuvkám a spotřebičům, nebo jestli je běžnější tahat větší část rozvodů podlahou.
Zároveň řeším, kdy správně dělat celoplošné asfaltové pásy na základové desce. V podlaze bude izolace EPS, podlahové topení a anhydrit. Nerad bych udělal asfaltové pásy moc brzy a potom je poškodil při dalších pracích, ale zároveň chápu, že pokud by se nějaké rozvody vedly podlahou, měly by být až nad hydroizolací.
Chtěl bych se zeptat:
Je v mém případě lepší vést elektro hlavně stropem v instalační mezeře a podlahou jen nezbytné věci?
Je správné vést kabely stropem a potom dělat svislé drážky ve zdech k zásuvkám a vypínačům?
Kdy je ideální dělat celoplošné asfaltové pásy na základové desce?
Mají se asfaltové pásy dělat až po omítkách, aby se nepoškodily, nebo dříve kvůli rozvodům v podlaze?
Jaký je správný postup prací, pokud chci minimalizovat poškození hydroizolace a zároveň mít dobře provedenou elektroinstalaci?
Jak se potom nejlépe chrání asfaltové pásy při dalších pracích?
Cílem je mít parozábranu ve stropě co nejméně prostupovanou, elektro vést přehledně a zároveň nepoškodit hydroizolaci na základové desce.
Děkuji za rady a zkušenosti.



