My jsme úplně na začátku stavby neměli úplně přesnou představu, ale jasno do celé koupelnové problematiky nám vnesly odpovědi na několik zásadních otázek: 1. Kolik osob bude v budoucnu koupelnu využívat? 2. Počítáme s dětmi a se stárnoucími rodiči? 3. Kdo a jak bude koupelnu uklízet? 4. Naplánovali jsme koupelnu dostatečně velkou anebo nám v ní budou časem chybět prostory?
Nenechte si ujít možnost vytvořit si ve svém domě opravdu kvalitní, prostornou a dobře osvětlenou koupelnu. Jednou byste mohli litovat, že neposkytuje potřebný komfort pro každého člena domácnosti. Už samotné umístění koupelny v rámci dispozice je hodně důležité. Ideální je napojení koupelny na ložnici. Praktické je i to, můžete-li vcházet do koupelny přímo z ložnice. A protože máme ještě jednu koupelnu s prádelnou v suterénu, mohli jsme si to dovolit.
Každý dům by měl mít jedno menší pohotovostní WC s malým umyvadlem, někde poblíž vchodu, to může posloužit rovnou jako toaleta pro hosty. Manžel je vášnivý domácí kutil, takže jsme jednu koupelnu s pračkou, kde ze sebe shazuje tu nejhrubší špínu, pořídili ještě v suterénu, blízko jeho dílny. A v patře je dobré mít koupelnu relaxační.
Tam jsem trvala já na prostorné vaně, kde se bude odpočívat po náročném dni. Také jsme si pořídili i sprchový kout. Jsme oba vodomilové a už pouhé osvěžení pod sprchou na nás působí přímo blahodárně. V téhle koupelně máme i pořádná okna, žádné pidi větráčky někde pod stropem.
Na vytápění a na sušení ručníků jsme umístili do koupelny v patře trubkový registr. Klasický radiátor by zabral hodně místa a navíc nám nějak nešel dohromady s moderně koncipovanou koupelnou. Dostatek denního světla nám zajišťují dvě podlouhlá střešní okna a taky na umělém osvětlení jsem si nechala záležet: malé nad zrcadly (máme dvě - nad každým umyvadlem jedno) velké uprostřed na stropě.
Rozhodně jsme se tedy chtěli vyhnout přeplněné koupelně minimálních rozměrů, kde bychom se jednou při ranním shonu setkávali všichni zaráz a určitě by to nebyla rána bezkonfliktní.
Jedno rozměrové doporučení pro vás, kteří se na stavbu vlastní koupelny teprve chystáte: rozměry koupelny se určují podobně jako v případě kuchyní, podle rozměrů zařizovacích předmětů a podle prostoru potřebného k jejich používání. Pro naklonění nad vanu nebo pohodlné umytí v umyvadle potřebujete 65 až 70 cm průchodné šířky. Aby za vámi mohla pohodlně projít další osoba, potřebujete dalších 60 cm k dobru.
A upozornění na závěr: Nezapomeňte, že koupelnové dveře se z bezpečnostních důvodů nikdy nesmějí otevírat dovnitř! S tím jsme měli my trošku problém. Ať se vám s koupelnou daří a nakonec splní vaše očekávání.
Zuzana Bohdalová Foto: ncep.noaa.gov, zimagz.com, downthewell.blogspot.com, paulmeehanbuildingavalon.com.au, greenwin.ca, bethepro.com, katydidandkid.com.
Zuzana Bohdalová19. 8. 2012 18:14:41
Dobrý den,
ke koupelně se vztahuje vyhláška Vyhláška č.137/1998 Sb. čl.(6) a k WC Vyhláška Vyhláška č.137/1998 Sb. §22 čl.(6) pouze DOPORUČUJÍ řešit dveře s otevíráním ven, avšak nenařizují. Výňatek z vyhláška hovoří takto: Čl.5.2.3.13
Nejmenší rozměr záchodu s běžnou záchodovou mísou musí být:
•při otevírání dveří ven 900 x 1100mm (při bočním umístění dveří se doporučuje 1200mm)
•při otevírání dveří dovnitř 900 x 1500mm
Nejmenší rozměr záchodu s kombinovanou nebo speciální záchodovou mísou délky 640-680mm musí být:
•při otevírání dveří ven 900 x 1200mm (při bočním umístění dveří se doporučuje 1300mm)
•při otevírání vdeří dovnitř 900 x 1550mm
Všeobecně se doporučuje navrhovat záchody s dveřmi otevíranými ven. Pro boční provedení jsou vhodné posuvné dveře. Pro možnost úniku pachů a nežádoucího odvětrání do ostatních částí bytu (zejména obytných) jsou méně vhodnými dveře shrnovací a z tohoto typu zejména značně rozšířené lamelové.
Čl.61
Vzdálenost mezi okrajem záchodové mísy a dovnitř otevíraným křídlem dveří v kterékoliv poloze...min. 300mm
Vzdálenost mezi předním okrajem záchodové mísy a protilehlou stěnou…...min. 500mm
Vzdálenost mezi stěnou a osou záchodové mísy...min. 450mm