Jak to vlastně začalo?
Přestože se naše cesta ke stavebnímu pozemku, který je rodinným dědictvím, může jevit jako velmi snadná, nebylo to úplně jednoduché. V době mého dětství zahradu v lokalitě Vřésky v Pozlovicích užívala babička s dědou jako záhumenek. Pozemek byl lemovaný hlubokými žleby, byl zdrojem trávy pro dobytek a ovoce pro rodinu. V rámci dědictví po babičce nabyla v r. 1976 pozemek teta, které hodně s obhospodařováním pomáhali kromě dalších členů rodiny i moji rodiče. Postupně obnovovali sad, pro snazší dostupnost byla zavezena část žlebů. Pozemek má výměru kolem 4 000 m2, protáhlý tvar, je to dost velký východní svah s přístupem od jihu.
Postupně jsme se s manželem Liborem i syny Adamem a Martinem zapojovali do práce na zahradě a v r. 1999 nám pozemek teta darovala. V tomto roce probíhaly v Pozlovicích práce na změně územního plánu a požádali jsme o zařazení části zahrady do ploch bydlení.
Po několika zamítnutích ze strany zastupitelstva však byly pozemky v ul. Řetechovská do ploch bydlení zahrnuty. Neměli jsme v úmyslu stavět rodinný dům, bydleli jsme v dvougeneračním domě s rodiči cca 1,5 km od zahrady, ale potřebovali jsme nezbytné zázemí – přístřešek pro uskladnění nářadí, schování se před přeháňkou, mít si kde uvařit kávu.
Podle stavebního zákona bylo na ohlášení možné řešit jen drobnou stavbu, která tvoří součást stavby hlavní, kterou jsme však neměli, ani v dohledné době ji neplánovali! Čekala nás téměř 15-ti letá jednání se stavebním úřadem, aby v plochách bydlení mohl být umístěn „Přístřešek pro zahradní mechanizaci a nářadí“ s přípojkou NN i bez stavby rodinného domu. Dokonce jsme nechali zpracovat studii rodinného domu, který jsme neměli v úmyslu realizovat.
Naši boudu jsme slavnostně zkolaudovali v r. 2015.
Krok za krokem
Jak se říká „...všechno zlé je k něčemu dobré“. Studie nám ukázala, že pozemek u přilehlé komunikace je hodně úzký a dům by bylo nutné umístit dost daleko od ulice. Znamenalo by to dlouhý vjezd a představa, že v zimě budeme odklízet až 20 m příjezdu ke garáži, nás moc netěšila. Rozhodli jsme se jednat se sousedy a obcí o odkoupení části pozemků, které by nám umožnily dům situovat blíže k příjezdové komunikaci. Podařilo se nám dohodnout se a v r. 2015 jsme přikoupili 185 m2, které nám hodně pomohly k přiblížení stavby ke komunikaci.
Na okolních pozemcích v lokalitě Vřésky postupně vyrůstaly rodinné domy, pro které musely být řešeny inženýrské sítě. Přestože jsme jasný plán o stavbě na našem pozemku neměli, vždycky jsme se připojili a např. sdružili se sousedy část prostředků na vybudování vodovodu, splaškové a dešťové kanalizace, které byly vedeny podél našeho pozemku.
V r. 2019 plánovala obec rekonstrukci přilehlé místní komunikace. Abychom v budoucnu nemuseli rozkopávat nový chodník, obstarali jsme si projekt a stavební povolení na přípojky vodovodu a kanalizace. V r. 2022 jsme před realizací chodníku „vytáhli“ přípojky na náš pozemek. Šachty byly umístěny na okraji našeho pozemku.
Sklízíme plody naší 25-ti leté práce
Nadále jsme obhospodařovali naší přírodní zahradu a říkali si „…možná tady jednou budeme i bydlet“. Naše rozhodnutí postavit tady rodinný dům na stáří padlo v r. 2024. Až teď si uvědomuji, že jsme v průběhu předcházejících 25 let postupně vytvářeli pro stavbu podmínky.
Jak projektant, tak dodavatel hrubé stavby ocenili, že pozemek je vybavený přípojkami. Staveniště není jednoduché, část je na navážce v bývalých žlebech, svahy jsou jak ve směru S-J i V-Z, ale projektant se s tím vším v mezích možností skvěle vypořádal. Dnes už víme, že jižní výhled z terasy na hřeben Vizovické vrchoviny s Kameničnou a Obětovou v popředí s kostelem sv. Martina je úžasný. Ten Vám ale ukáži až příště.
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
Koupě části pozemků - 185 m2c | 70 000 Kč |
Projektová dokumentace, povolení a realizace připojek NN, vodovod a kanalizace | 100 000 Kč |
Celkem | 170 000 Kč |