Vinylové podlahy v domě a epoxidový nátěr do garáže

Autor: Pavel Matuš (33 příspěvků)
Kategorie: Podlahová krytina
23. 7. 2025
0 komentářů
Vinylové podlahy v domě a epoxidový nátěr do garáže
Příspěvek stavebníka

Naše vinylové podlahy a epoxidový nátěr v garáži kompletně svépomocí.

Vinyl click v domě

S podlahou jsem začal v domě pokládkou click clack vinylu. Zvolili jsme dubový dekor a vybrali jsme si v obchodně BRENO. Vinyl máme včetně podložky, takže se pokládá rovnou na betonovou podlahu.

Návoz materiálu bohužel nezačal vůbec dobře. Pro vinyl, vážící přes 1600kg jsem přijel natřikrát vozíkem - první várka byla v pohodě, druhá ovšem katastrofa. První paleta byla velmi dobře zabalená a tak jsem ji jemně zakurtoval a jen, druhá byla ale jiná písnička.

Paleta se rozlézala a při kurtování jsem doslova viděl, že kurtou už tu podlahu ničím - zároveň ale po zkušenostech co s kurtováním mám, jsem věděl, že to není dostatečné - ale jelikož jsem jel skutečně jen asi 2km, rozhodl jsem se to risknout. Bohužel hned první kruhový objezd skončil neočekáváným vjezdem jiného vozidla a vyklopením několika balíků na vozovku a k tomu všechny balíky rozsypané po ploše vozíku.

Po tomto poučení už jsem se v obchodě nenechal vyhnat z nakládací rampy a paletu jsem rozbalil a balíky pečlivě vyskládal dovnitř vozíku tak, aby nemohli jezdit a nepřesahovali sajtny. Do domu jsem to pak ze skladové haly navezl asi na šestkrát, abych měl jistotu, že se mi nic už nezničí.

Počty - 10% prořez

Přestože jsem se všude na internetu dočetl, že počítat s 10% prořezem a několik balíků jsem měl poničených, mi přesto 4 balíky ještě zbyly. Myslím, že je to tím, že máme místnosti jako obývák opravdu veliké a tak ten prořez nebyl skoro žádný.

Dilema bylo také, zda dávat podlahu pod kuchyň - všude jsem se dočetl, že ne - ale jak to udělat, aby to bylo pěkné? Jedna věc je, že truhláři nemusí dávat pod linku tu spodní ukončovací lištu a vy pod linku zajedete podlahou až bude linka hotová a lišta se dá potom, ale jak to udělat u ostrůvku, co máme my - to prostě nešlo, o lednici ani nemluvě. A tak je podlaha všude a uvidíme, co se s tím po čase stane.

Vinylové podlahy v domě a epoxidový nátěr do garáže
Reklama

Pokládka vinylové podlahy click

Do místnosti jsem si vždy přinesl 7 balíků, které jsem rozbalil a bral jsem z nich postupně vinylové dílce - to se dělá z toho důvodu, že pokud narazíte na nějakou jinou šarži, aby se to pěkně promíchalo a nebyl vidět nějaký rozdíl. Já jsem ho tedy nezaznamenal, ale přesto jsem toto zavedené pravidlo dodržoval.

Pokládku jsem začal v obýváku, tedy cca uprostřed domu, protože jsem se dočetl, že se má začít vždy v největší místnosti. Jednotlivé dílce do sebe zapadali většinou rukou, když to nešlo, použil jsem paličku. Zde jsem možná udělal chybu, příště bych tou paličkou vzal pro jistotu všechny dílce - teď po nastěhování a zatížení podlahy vidím někde malé jemné nedokonalosti, kterým jsem si před tím buď nevšiml nebo se vytvořili po montáži skříní/linky atd - nevím, ale už je to i jedno.

Papíry, ve kterých je vinyl zabalen jsem pak používal jako ochranu před pošlapáním a rozprostíral jsem je všude po domě. I tak se mi nepodařilo zabránit tomu, aby byl někde vinyl poškrábán, protože se ještě dodělávaly koupelny atd.. ale co už, za chvíli to neuvidím, to jen teď člověk vidí všechno.

A ta garáž? Epoxid!

Původně jsem v garáži chtěl opravdovou epoxidovou podlahu, ale nemám na ní peníze, a tak jsem se musel spokojit s epoxidovým nátěrem. Veškeré nátěry jsem zakoupil v české firmě Stachema z Kolína, která tyto věci přímo vyrábí a poskytuje k nim poradenství.

Vinylové podlahy v domě a epoxidový nátěr do garáže
Reklama

S bruskou na podlahu buďte opatrní a začněte uprostřed místnosti, než to vychytáte, lítá to prostě úplně všude.

Epoxidový nátěr do garáže

První jsem celou garáž zametl. Pak přišla na řadu bruska viz foto výše - to je tedy stroj, buďte s tím opatrní a začněte uprostřed místnosti, než to vychytáte lítá to prostě úplně všude. Jednou mi vrazila do ostění takovou silou, že jsem urazil kus zdi i omítky. Po broušení přišel na řadu vysavač a první penetrační nátěr. Po 6 hodinách po penetračním nátěru přišel na řadu hlavní nátěr podlahy i soklu.

Vinylové podlahy v domě a epoxidový nátěr do garáže
Reklama

Po 12ti hodinách po tomto nátěrů se musí udělat druhý - křížem. Opravdu mi přišlo důležité dodržovat výrobcem stanovené časové přestávky, ale zároveň je to pěkně náročné, obzvláště pokud v domě nebydlíte, ale dojíždíte jako já..

Tyto dva nátěry jsem prováděl tedy přípravkem Stachema PX300 v šedivé barvě - výrobce Vám nátěr natónuje dle Vašeho přání, já šel do klasické šedivé. Do tohoto druhého nátěru jsem zároveň házel chipsy - ty jsem si zakoupil v barvě bílé, šedivé a černé.

Vinylové podlahy v domě a epoxidový nátěr do garáže

Výsledek nemohl být lepší ...

Jak vidíte na fotce nahoře, výsledek nemohl být lepší. Vypadalo to prostě skvěle. Jenže víc jsem se nemohl mýlit - po této vrstvě přišlo na řadu zalakování. Jenže jsem buďto špatně poslouchal a nebo mi to neřekli a lak jsem pokazil. Lakuje se to přípravkem GOREPOX CLEAR a ten se musí rozředit vodou - jenže to já neudělal.

Lak jsem měl tedy moc hustý a tam kde je ho velká vrstva, je sice povrch extrémně příjemný, protože je na dotyk jako sklo - ale není průhledný, protože je tam laku moc a tak to působí místy žlutě. Celé si to můžete prohlédnout v galerii, já už výsledkem nechám výsledek, už nemám sílu na to nic předělávat a je to přece jenom garáž..

Náklady

Název položkyCena
Vinyl
60 264 Kč
Přechodové lišty vinyl/dlažba
916 Kč
Půjčení brusky
623 Kč
Brusné papíry do brusky
157 Kč
Páska na vytvoření rantlu
42 Kč
Podlahové lišty
4 253 Kč
Epoxidový nátěr garáž
24 100 Kč
Celkem90 355 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Pavel Matuš (33 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací