Zdění obvodových stěn
Pro nosné a obvodové stěny byly zvoleny cihly Heluz Family 30, určené pro stavby s následným zateplením. V našem případě jsme počítali s 20 cm šedým polystyrenem, který díky vyššímu tepelnému odporu zajistí lepší energetické parametry stavby.
Spolu s cihlami jsme obdrželi i systémové lepidlo Heluz SIDI, které je připraveno v plastových vědrech. Nepřidává se voda, pouze se lehce promíchá a nanáší válečkem. Zdivo se před nanášením nemusí vlhčit, což výrazně šetří čas i materiál. Výhodou tohoto systému je jednoduchá manipulace, rychlé zpracování a také fakt, že je méně náchylný na povětrnostní podmínky (např. vítr, který by jinak odfukoval pěnu).
Celé vyzdění obvodového a vnitřního nosného zdiva trvalo přibližně tři týdny, a to i díky tomu, že jsme si zjednodušili přístup kolem stavby pomocí palet a HAKI lešení. V průběhu zdění jsme také zadali zaměření a výrobu stropních panelů Spiroll, aby bylo možné plynule navázat další stavební etapu. Z důvodu zimního období a svátků ale došlo k menšímu zdržení.
Betonový věnec s překlady
V projektu je navržen monolitický železobetonový věnec, který současně plní funkci nosných překladů nad stavebními otvory. Nejdelší překlad je situován nad portálovým oknem v obývacím pokoji (3,5 m) a nad velkým pevným oknem v kuchyni (2,5 m).
Vzhledem k rozměrům bylo nutné přesně dodržet návrh statiky. Statický posudek obsahoval jak skladbu a rozmístění výztuže, tak požadovanou třídu betonu a typ třmínků. Jakékoliv odchylky (např. slabší beton nebo nevhodná výztuž) by mohly vést k praskání, průhybům, nebo v horším případě ke konstrukčnímu selhání.
Šalování věnce bylo provedeno pomocí OSB desek, které nám zbyly z předchozích prací. U menších otvorů byly použity cihly a prkna jako výplň a výztuha, zatímco větší otvory (např. pro garážová vrata nebo HS portál) byly podepřeny výsuvnými podpěrami, sice starší ale funkční.
Vyvazování výztuže
Výztuž jsme připravili přesně podle statické zprávy:
Obvodové zdivo: 4x roxor Ø12 mm, třmínky Ø8 mm po 25 cm
Otvory do 2 m: 5x Ø12 mm dole, 4x Ø12 mm nahoře, třmínky po 15 cm
Otvory do 3,5 m: 5x Ø20 mm dole, 4x Ø16 mm nahoře, třmínky po 10 cm
Třmínky jsme si nechali naohýbat v armovně. Vzhledem k jejich počtu a síle nebyla ruční výroba ekonomicky ani časově výhodná. Jejich rozměr byl navržen tak, aby po obvodu vzniklo standardní krytí betonu 25 mm. Pro dodržení krytí jsme použili běžně dostupné betonářské podložky.
Konstrukce šalování jsme provedli z prken, jednotlivé boky byly přitaženy pomocí provizorních příložek a drátového vázání. Průběžně se kontrolovala šířka věnce (30 cm), aby nedocházelo ke zúžení vlivem dotahování drátu. K rovnoměrnému rozložení prutů jsem si na 3D tiskárně vytisknul šablonu, které práci docela zpříjemnila.
Betonáž věnce a opatření při nízkých teplotách
Po celou dobu jsme si dávali záležet na tom, aby cihly zůstaly suché – každý den jsme je pečlivě zakrývali, aby do nich nenapršelo. Jenže jak to tak bývá, když jsme konečně dokončili šalování věnce a řekli si, že už to pár dní bez plachty přežije, přišlo sněžení. Sníh roztál, voda zatekla do věnce, a jakmile přišly mrazy, všechno zmrzlo na kost.
Den před betonáží nás tak čekalo kolo kolem domu s plynovým hořákem – rozehřát zmrzlý sníh, vysušit zbytky vody. A stejně tak ráno v den betonáže: venku mrzlo, ale my jsme si věnec ještě jednou předehřáli, aby byl připravený na přijetí betonu.
Zvolili jsme beton třídy C30/37, tedy vyšší pevnostní třídy s vyšším obsahem cementu. Ten během tuhnutí vyvíjí víc tepla, což je právě v zimě ideální – pomáhá to chránit směs před zmrznutím ve fázi tuhnutí.
Po vylití jsme se pustili do „zateplování“ věnce. Použili jsme všechno, co bylo po ruce – geotextilii, igelity, polystyren, prkna… A jako bonus přes noc napadl sníh, který celou konstrukci přikryl a vytvořil izolující sněhovou peřinu, takové malé staveništní iglú.
Pro jistotu jsme ještě změřili teplotu přímo na povrchu betonu – a výsledek nás potěšil. Beton měl příjemných 9 °C, zatímco venku bylo -3 °C. Vše běželo podle plánu.
Pak už jsme mohli s klidným svědomím odejít na vánoční pauzu – další etapa byla v plánu hned po Novém roce: montáž stropních panelů.