Stěrkování a tmelení k práci se sádrokartonem zkrátka patří. Čím vyšší kvalita takových úprav, tím jsou stěny elegantnější a mají „luxusnější“ vzhled. Ovšem s běžnými tmely a stěrkami jde o prašný proces – musí se totiž do finálního vzhledu zbrousit. Jak si tedy zajistit čistší pracovní prostředí? Využijte stěrku Rimano Glet XL od značky Rigips. K aplikaci vám postačí jen pár špachtlí a výsledek už nemusíte vůbec zbrušovat.
Sádrová stěrka prospěje celému interiéru
Broušení tradičních SDK tmelů a stěrek má několik nevýhod. Jednou z nich je přítomnost prachu, který se dostává do dalších místností a znesnadňuje práci. Navíc jde o poměrně zdlouhavý proces.
Proto se hodí mít po ruce stěrku Rimano Glet XL. Nevyžaduje broušení a navíc díky ní dosáhnete povrchu v nejvyšší kvalitě. Ten se značí symbolem „Q4“ a hodí se například jako podklad pro lazury, lesklé nátěry, hladké štuky nebo speciální tapety (kovové či vinylové s leskem).
Stěrka od Rigips navíc přebírá unikátní vlastnosti své hlavní příměsi – sádry. Sama umí regulovat vlhkost, efektivně pracuje s absorpcí tepla a v interiéru tak udržuje stálé mikroklima.
Dopřejte stěnám ten nejdokonalejší povrch
Kvalita povrchu Q4 dodá luxusní vzhled každé místnosti. Zvláště pak tam, kde světlo dopadá na stěny šikmo v ostrém úhlu (např. v komerčních a reprezentativních prostorách). Ze stěn totiž při takovém osvětlení vystoupí i ty nejmenší nerovnosti.
A jak takový povrch sádrokartonu vytvořit? Připravte si tmel na sádrokarton, stěrku Rimano Glet XL, zubovou špachtli Rigips a špachtli pro celoplošné tmelení.
Pracovní postup:
Tmelení je základ: Než se dáte do práce, důkladně očistěte povrch špachtlí. Následný první krok bude hlavně o vyplnění spár. Tady vám poslouží tmel na sádrokarton, kterým všechny vruty a spáry jemně přetmelíte do roviny. Stěna po tmelení musí mít kvalitu povrchu na úrovni Q2. Přechody lze seříznout rovnou špachtlí v postavení kolmo ke stěně.
Příprava stěrky: Práškovou směs nechte dokonale nasáknout vodou. Teprve potom rozmíchejte hmotu do takové konzistence, aby stěrka nestékala ze lžíce/špachtle. Vždycky používejte takové množství směsi, které stačíte zpracovat, než začne tuhnout (řiďte se údaji na obalu).
Tip: Při práci se stěrkou Rimano Glet XL používejte metodu „mokré do mokrého" – další vrstvu směsi nanášejte vždy, když je stávající vrstva stále vlhká. Zajistíte tím lepší soudržnost všech vrstev stěrky.
Celoplošné tmelení: Pomocí zubové špachtle Rigips naneste stěrku na sádrokarton a vytvořte jednolitou vrstvu – tzv. „manšestr“.
Pak lehkými tahy vodorovně a svisle „manšestr“ vyhlaďte špachtlí pro celoplošné tmelení. Mějte ji při tom skloněnou co nejvíc ke stěně. Špachtle tak lépe vyhladí povrch, přičemž na ní ulpí jen minimum materiálu.
Až stěrka zatvrdne (musí být ale ještě vlhká), začistěte pomocí špachtle případné nerovnosti. Nejhladšího povrchu pak docílíte tím, že na plochu Q4 dodatečně aplikujete tenkou vrstvu tmelení v kvalitě Q3.
Pokud byste s postupem potřebovali poradit, obraťte se na specialisty z Centra technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Dají vám obecné tipy, jak na to, pomůžou vybrat ten nejvhodnější materiál a navíc vám připraví i bezplatnou kalkulaci.