Typový projekt domu nebo projekt na míru?

Autor: David Richtr (6 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
23. 11. 2024
0 komentářů
Typový projekt domu nebo projekt na míru?
Příspěvek stavebníka

Když jsme kupovali pozemek, původně jsme neměli v plánu začít stavět hned – představovali jsme si, že s tím počkáme pár let. Jenže situace se změnila s příchodem nízkých úrokových sazeb na hypotéky během Covidu, což nám vnuklo nápad, začít se stavbou dříve. A tím začal kolotoč rozhodování, jaký dům bychom vlastně chtěli.

Je cena typového projektu opravdu levnější?

Na začátku jsme neměli úplně jasnou představu, proto jsme se začali dívat na různé typové projekty. Postupně jsme však zjistili, že žádný z projektů neodpovídal našim konkrétním představám. Měli jsme poměrně specifické požadavky: chtěli jsme garáž, menší domácí fitko, dostatečně velké pokoje pro budoucí děti, prádelnu, šatnu a další praktické prostory. Bohužel žádný z typových projektů tyto potřeby zcela nesplňoval.

Jedním z hlavních faktorů při výběru projektu byla samozřejmě cena. Na první pohled se typové projekty jevily jako cenově výhodnější varianta. Jenže vždy se objevil detail, který bychom potřebovali změnit, což by znamenalo další náklady v podobě individuálních úprav.

Také situování domu na konkrétní pozemek a připojení na inženýrské sítě by bylo potřeba řešit navíc, což cenu navyšuje i u typového projektu. Z tohoto důvodu jsme se nakonec rozhodli oslovit známého projektanta a požádat ho o nabídku na projekt šitý na míru. Když jsme zjistili, že cena by se pohybovala ve stejné hladině jako u typového projektu s úpravami, ale s neomezenými možnostmi individuálních přizpůsobení, dohodli jsme se a šli do toho.

Od návrhu k projektu domu

Během studií jsem často pracoval s CAD systémy, které umožňují kreslení technických součástí ve 2D i 3D. Rozhodl jsem se tedy, že si naši představu nejdříve sám nakreslím a ujasním, než předáme podklady projektantovi. Strávili jsme spoustu času hledáním inspirace na internetu a procházeli i zahraniční typové projekty, například polské, kde byly domy s patrovou dispozicí a obdélníkovým půdorysem, který nás zaujal.

Ladili jsme velikosti místností a jejich uspořádání, dokud jsme nenašli optimální dispozici, která odpovídala našim potřebám. Někdo by možná raději zaplatil za architektonickou studii, ale já a moje partnerka si rádi věci děláme sami. Nakonec jsme vytvořili návrh patrového domu o užitné ploše 240 m² s garáží pro jedno auto. Kvůli vysněnému fitku jsme museli udělat kompromis a zmenšit garáž, ale jinak návrh zcela odpovídal našim představám.

Dispozice a světlo v obytném prostoru

V naší ideální dispozici jsme chtěli mít velký a prosvětlený obývací pokoj, který by působil vzdušně a svěže. Proto jsme od začátku chtěli  velká okna, která by místnosti dodala dostatek denního světla. Zároveň jsme chtěli obývací pokoj propojit s terasou, takže jsme přidali pohodlný přístup na terasu prostřednictvím dnes již standardního HS portálu. Tím se nejen interiér krásně propojí s exteriérem, ale usnadní to i pohyb mezi domem a zahradou.

Reklama

Projekt a stavební povolení

Jakmile jsme měli hotový návrh, předal jsem ho projektantovi k profesionálnímu zpracování. Součástí jeho nabídky byl i hydrogeologický průzkum parcely a měření radonu. Tato měření jsou důležitá pro zhodnocení opatření proti radonu a také pro správné dimenzování základů domu podle konkrétních podmínek pozemku. Dále bylo nutné zajistit energetický průkaz domu, který závisí na zvoleném stavebním systému. Po zhruba třech měsících jsme měli hotový projekt, včetně všech dokumentů potřebných k žádosti o stavební povolení.

Nakonec jsme se přesvědčili, že investice do individuálního projektu byla správným rozhodnutím. Umožnila nám vytvořit dům přesně podle našich představ a byla rozumná i z hlediska ceny a praktických potřeb.

Reklama
Typový projekt domu nebo projekt na míru?Typový projekt domu nebo projekt na míru?Typový projekt domu nebo projekt na míru?

Galerie

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
David Richtr (6 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama