Cesta k vysněné kuchyni: Inspirace, plány a první obrysy
Na začátku byla má představa kuchyně dost mlhavá. Představovala jsem si krásnou bílou kuchyň s pracovní deskou v dekoru dřeva a spoustou černých doplňků. Měla jsem plnou galerii obrázků z Pinterestu, ale svou vysněnou kuchyň jsem si pořád neuměla konkrétně představit. Jedinou jistotou byl návrh od projektanta, který určoval její velikost a umístění.
Výběr kuchyňského studia
Když konečně přišel ten správný čas, přestali jsme chodit jen po stavebninách a hobby marketech a vyrazili do kuchyňských studií. Byla jsem nadšená – všechny kuchyně jsem si pečlivě prohlížela, otevírala šuplíky a zkoušela vše, co by se mi mohlo hodit a líbit. Přemýšlela jsem, jak správně zkombinovat bílou se správným odstínem dřevěné desky, aby nebyla ani příliš tmavá, ani moc světlá.
Pak se ale stalo něco nečekaného, co změnilo všechno. Procházela jsem kolem kuchyně, která sice nebyla bílá, ale měla minerálně zelenou barvu s dekorem dřeva. Tato kuchyň mě okamžitě zaujala, a cestou domů jsme už věděli, že je to láska na první pohled. Byla odlišná, netradiční, dominantní – přesně ten výrazný prvek, který náš dům potřeboval.
Názory na náš výběr se různily – někteří byli nadšení, ale našli se i tací, kteří byli k tmavé barvě kuchyně skeptičtí. To je ovšem pochopitelné....
Kuchyňská studia
Když už se představa trochu víc vykreslovala, a pomyslná mlha nad kuchyní se začala rozpouštět. Tak začalo kolečko objednali jsme se do více kuchyňských studií. Měli jsme rozpočet 350.000 Kč včetně elektrospotřebičů a jasnou představu o barvě.
V prvním studiu jsme byli nespokojení se vzhledem návrhu, police nelícovali, bylo to chaotické. V dalším studiu nám řekli, že realizace takové kuchyně v tomto odstínu bude stát určitě víc jak půl milionu, a trošku se nám vysmáli, že jim máme přijít říci, kdo nám to udělá levněji. Pak jsem našli jedno malé kuchyňské studio, se spoustu krásných realizovaných kuchyní, tak to byla jasná volba. Pan byl velmi milý a dal nám spoustu dobrých rad.
Chtěli jsme mikrovlnou troubu výš, ale upozornil, nás, že budeme mít děti a ty tam pak nedosáhnou a nebo se opaří, udělal nám krásně linie skříně hezky pasovali, bylo vidět, že tomu pán rozumí a není to jeho první kuchyň.
Elektrické spotřebiče
Přemýšleli jsme pečlivě o všech našich spotřebičích, co od nich chceme, a jaké jsou naše požadavky. Nejprve jsme řešili vhodnou značku spotřebičů. Původně jsme uvažovali o AEG, ale nakonec jsme se rozhodli pro Elektrolux, což považujeme za zlatou střední cestu.
Vybrali jsme si myčku o šířce 60 cm s horním košíčkem na příbory. Dalším spotřebičem byla mikrovlnná trouba, u které jsme chtěli funkci grilu. Ta je skvělá pro ohřev jídla, které zbylo, například pizzy, burgerů nebo řízků. Trouba s teplotní sondou je ideální na přípravu steaků a roastbeefu – za to to rozhodně stojí!
Indukční deska o velikosti 90 cm dokonale zapadla do naší velké kuchyně a ani není vidět, že je o 30 cm větší než standardní varné desky. Zlatým hřebem naší kuchyně je digestoř, která vyjíždí z kuchyňské desky. Mnoha lidem to přišlo jako zbytečnost a nefunkční prvek, ale musím říct, že funguje skvěle a je to moje chlouba. Navíc je to jediný elektrospotřebič, který není od značky Elektrolux, ale od Klarstein.
Lednici jsme chytře umístili do vestavěné skříně na začátek kuchyňské linky, takže slouží jako skvělý středobod pro organizaci potravin. Po příchodu z obchodu jednoduše položím tašky na kraj linky a potraviny hned vykládám přímo do lednice. Když potřebuji suroviny na vaření, vyndám si je na kraj linky a mohou plynule pokračovat po celé pracovní ploše. Toto řešení mi šetří kroky a dává kuchyni praktický řád.
Moje osvědčené kuchyňské vychytávky
Kuchyň je pro mě nejen místem pro vaření, ale i pro další kreativní aktivity. Proto jsem si ji upravila tak, aby mi co nejlépe vyhovovala. Ráda se podělím o vychytávky, které mi práci usnadňují a které bych určitě doporučila i vám.
1. Vyjíždějící šuplíčky na mycí prostředky a dochucovadla
Velkou pomocí jsou dva vyjíždějící šuplíčky. První mám vedle myčky – používám ho na tablety a čisticí prostředky, takže při jejich potřebě nemusím zbytečně přecházet. Druhý šuplík je blízko sporáku a ukládám do něj dochucovadla, sůl, pepř a omáčky. Díky tomu mám vše po ruce, když vařím, a ušetřím si tím spoustu času.
2. Kořenkový šuplík s rozdělením
Pod sporákem mám speciální kořenkový šuplík, který je rozdělený na dvě části – jednu na koření na pečení, druhou na vaření. Tento systém mi umožňuje mít všechno přehledně uspořádané, takže se nemusím zdržovat hledáním a mám při vaření nebo pečení vše potřebné hned k dispozici.
3. Vyšší pracovní deska
Zvolila jsem vyšší pracovní desku (91 cm), což mi vyhovuje nejen na vaření, ale i na tvoření dekorací a dalších projektů. Podle pravidel by se měla změřit správná výška kuchyně tak, že si stoupnete a dáte si ruce do pravého úhlu, a mezera mezi rukama a kuchyní by mělo být cca. 15 cm. Vyšší linka mi umožňuje pohodlně stát a opírat se, aniž bych se musela hrbit, což ocení každý, kdo v kuchyni tráví hodně času.