Přípojky a demolice
Zatímco probíhaly práce na projektové dokumentaci, zahájil jsem na jaře 2022 demolice přístavků a verandy. Než jsem tyto práce začal, vyřešil jsem s poskytovateli energií jejich odpojení. V místě budoucího oplocení jsem vystavěl antoníčka na el. přípojku a elektroměr a nechal do něj elektriku z domku přepojit.
V antoníčku je na zádech rozvaděče namontovaný staveništní rozvaděč. Bylo zrušeno nadzemní vedení, nová přípojka je stažená ze sloupu zemí. Nechal jsem si poradit, co přesně napsat do žádosti. Cena za novou přípojku je zásadně odlišná od přeložení!
Plynoměr jsem nechal demontovat, přípojku jsem nerušil, i když s vytápěním plynem spíš nepočítám. Vodoměr byl taky zdemontován a vodovodní přípojka zkrácena a zaslepena mimo plánované základy. Vodoměr bude nově v technické místnosti.
Na pozemku je studna, takže vodu na stavbu mám a platit navíc stočné za namíchání malty se mi nechce. Přístavky byly v dezolátním stavu, měly propadlou střechu a několik let do nich zatékalo. Risknul jsem bourání aniž bych to hlásil úřadům. Z uličního pohledu jsem byl schovaný před všetečnými pohledy za domkem.
Zdivo z pálených cihel bylo vystavěno na hliněnou maltu pouze s přídavkem vápna, takže se dalo celkem bez problémů rozebrat. Očištěné cihly jsme uložili na pozemku k pozdějšímu využití, na vyvezení zbylé sutě byl objednán kontejner.
Sklep - zdivo
Pod přístavky bylo podsklepení s nefunkční vodárnou a pavouky. Po konzultaci s projektantem jsem ho z důvodu nevyhovující stavební výšky a stavu taky zdemoloval. Protože legislativa umožňuje za určitých podmínek (které splňujeme) postavit u stávajícího RD sklep i bez povolení, pustil jsem se o prázdninách do jeho stavby.
V tomto okamžiku už jsem měl finální verzi projektové dokumentace o kterou jsem se mohl opřít. I když ještě nebylo vydáno stavební povolení, měli na základě projektové studie vydané územní rozhodnutí. Navazovalo se na stávající domek, takže bylo odkud se odpíchnout.
Podle projektu jsem si označil na domečku výškovou nulu, postavil lavičky a pásmem a nivelákem vyměřil rohy sklepa. Snažil jsem se o co největší přesnost, jedna stěna sklepa je zároveň součástí základů pod novým RD. Sklep tedy bude, i když samotný RD je nepodsklepený. Do základů sklepa jsem položil zemnící pásku s přesahy v rozích, kde bude napojení RD.
Na připravené pasy jsem postupně vyskládal a vybetonoval stěny ze ztraceného bednění. Po dosažení finální výšky jsme na stěny nalepili hydroizolaci. Kolem stěn sklepa je zevnitř přizdívka z nabouraných cihel pojatá jako lícové zdivo. Už při stavbě přizdívky jsem si za ní natahal elekriku a nachystal přípojku sklepa. Nad sklepem je plánováno venkovní WC, takže jsem nachystal i odvod kanalizace. Trubka kanalizace je schovaná v nosníku stropu sklepa a vyústěná pod desku RD.
Sklep - schody, strop a podlaha
Protože zima 2022/23 byla mírná, neztrácel jsem čas a pustil se do schodů do sklepa. Protože se mi nechtělo schody kompletně bednit a složitě armovat, rozhodnul jsem se použít stropní nosníky a snížené stropní desky. Tento polotovar schodišťového ramene jsem řádně podstojkoval.
K armatuře nosníků jsem přivázal další výztuž z žebírkové oceli fí 8mm a po rozměření vyšaloval jednotlivé stupně. Schody jsme betonovali na konci února, beton jsme dělali v míchačce na stavbě s přídavkem zimní chemie. S výsledkem jsem spokojený, dosud nikde nejsou trhliny ani jiné vady. Strop sklepa jsme vyskládali z PZD desek a zmonolitnili ho přetažením 4 cm potěrového betonu a věncem okolo.
Sklep je navržený jako polosuchý. Odizolovány jsou pouze stěny, pod podlahou hydroizolace není. Podlahu sklepa jsem vyskládal z cihel, spáry zasypal přesátou zeminou smíchanou s pískem. Sklep jsem uzavřel repasovanými vybouranými dveřmi. Konečně mám kde chladit pivo! Ještě před rozpukem jara jsme s těžkým srdcem pokáceli krásný ořešák.