Vaření na stavbě: Cesta od chaosu k rutině
Dnes bych se s vámi ráda podělila o své zkušenosti s vařením, vydáváním jídla a celkovým stravováním na stavbě. Ze začátku mě zachvátila panika – jak to všechno zvládnu? Bude jídlo chutnat? Dovezu ho teplé? Bude ho dost pro všechny? Ale s postupem stavby se mi práce začala zjednodušovat. Teď, když vařím ve své kuchyni, mívám „déjàvu“ a vzpomínám, jaká to byla divočina a dobrodružství.
Prvním krokem bylo vytvořit místo k sezení. Chtělo to něco bytelnějšího, co bychom nemuseli pořád skládat a uklízet. Z pár palet jsme tedy vytvořili dvě lavice a stůl. Samozřejmě jsem musela přidat i dekoraci – “kvalitní“ plastový ubrus.
Jakmile bylo posezení hotové, začala jsem shánět další důležité vybavení. Důležitý byl dvouplotýnkový vařič, ale opravdu silný, aby šlo vaření od ruky. Další nezbytností byla rychlovarná konvice, bez té to prostě nejde.
V pokročilejší fázi stavby jsem pořídila mikrovlnnou troubu z druhé ruky, což byla také skvělá pomůcka, jen ze začátku nebylo moc místa, kde ji skladovat. A nakonec nesmí chybět lednička – i když zpočátku není kam ji dát, stačilo chladit pivo a limonády v sudu na vodu. Úplný gastro luxus bylo, když jsme si pořídili plynový gril. To byl úplně jiný vesmír.
Nápady na vaření - all inclusive pro rodinu
Rozdělení strávníků. My jsme to udělali tak, že rodina a přátelé, dostanou all inclusive ranní káva, oběd a svačina a pití, co kdo vypije. V případě, že u nás byla nějaká firma tak jsme to dělali tak, že jsme jim tam připravili konvici s vodou + káva cukr nebo čaj a různé limonády nebo nealkopivo a pivo.
Na začátku jsem každou pracovní sobotu nachystala koláč, bábovku, perník. Myslela jsem, že jim udělám radost a že to k ranní kávě bodne, ale při 4. sobotě jsem to vzdala, protože se mi buchta okoralá vracela zpět domu, ne že by jim nechutnalo, jednoduše neměli o ranní moučník zájem, tak jsme se domluvili, že ráno si dají jen kávu a oběd bude už v 11:00.
V případě oběda je nejlepší jít cestou nejmenšího odporu a zvolit jednoduchá, klasická jídla. Chlapi po takové dřině určitě neocení žádné experimenty a už vůbec ne třeba zeleninové saláty. Sázka na jistotu jsou jídla jako guláš, řízek, sekaná, buřty na pivě, katův šleh, bramboračka, zelňačka, naložená krkovice nebo chilli con carne.
Jídla z jednoho hrnce lze snadno ohřát a podávat bez komplikací. Když je chladno nebo fouká vítr, je to hra o čas – rychle ohřát, naservírovat a sníst. Na zdobení a dlouhé servírování není prostor, všechna zmíněná jídla se dají rychle a jednoduše naservírovat, což eliminuje stres.
U svačin je klíčová opět jednoduchost – opečená klobása, buřty, pomazánky. U nás byla oblíbená tuňáková, klasická rybičková, česneková, škvarková nebo tvarůžková pomazánka. K dalším hitům patří utopenci, nakládaný hermelín, tlačenka, gothaj s cibulí nebo párky.
Praktický přístup k přípravě jídla na stavbě
Nemá smysl připravovat dva druhy pomazánek nebo kombinovat více druhů jídel. Je lepší udělat jedno pořádné jídlo. Při špatném odhadu zbyde spousta jídla, které se vyhodí, a to je zbytečné.
Kolik toho uvařit na oběd
V neposlední řadě je důležité normovat jídlo. Já měla na stavbě 5–6 strávníků. Pokud začnu u jídel, která jsem zmiňovala – hovězí guláš jsem vařila z 2 kg masa. Doporučuji ho uvařit už v pátek, ať se hezky uleží. Guláš bývá skvělý i v pondělí, takže se není čeho bát, když zbyde. Servíruji ho s chlebem. Na oběd mi většinou stačila půlka chleba.
Pokud jde o řízky, můžou být kuřecí nebo vepřové, ale největší úspěch mají vepřové. Počítám zhruba dva řízky na osobu, takže jsem kupovala přibližně 1,5 kg masa. Dalším oblíbeným jídlem byla sekaná. Kupovala jsem chlazenou sekanou, kterou stačí dát do trouby a upéct. Vždy jsem pekla dvě sekané, zhruba 2 kg masa.
Buřty na pivě byly naším nejoblíbenějším jídlem na stavbě. Počítala jsem zhruba 2,5 buřtu na osobu, přidala jsem zeleninu a podávala s chlebem, což z toho udělalo vydatný oběd. Katův šleh jsem vařila podle receptu z pořadu „Kluci v akci“ a vždy z dvojnásobného množství, tedy zhruba 1,5 kg masa. Polévky jsem vařila dvojité dávky.
Nakládaná krkovice – ta se může naložit na milion způsobů. Počítala jsem zhruba 1,5 kg masa.
Kolik si toho nachystat na svačiny
Svačiny: U klobás počítám jednu pořádnou klobásu na osobu. U buřtů je to horší, tam odhaduji 1–2 na osobu, podle toho, kdo je větší jedlík. U párků počítám u menších párků 4 nožičky, u větších masitých 2–3 nožičky na osobu.
Pomazánky vždy dělám dvojitou dávku a namažu půlku chleba. Například tuňáková pomazánka – 2 konzervy tuňáka, 2 pomazánková másla, 2 kostičky taveného sýra, sůl, pepř. Rybičková pomazánka: 2 konzervy rybiček, 2 pomazánková másla, 1 velká lžíce plnotučné hořčice a majonézy, cca 4 kyselé okurky, šťáva z citronu, sůl, pepř.
U utopenců a nakládaného hermelínu počítám jeden kus na osobu, ale vždy mám rezervu, kdyby měl někdo ještě hlad. Tlačenku podávám po jednom pořádném plátku a gothaj odhaduji na cca 15 dkg na porci.
Plánujte a ušetřete si starosti
Na závěr bych chtěla znovu připomenout, že je nejlepší jít tou nejjednodušší cestou. Nekomplikujte si to, plánujte, propočítávejte a zapisujte si, z kolika masa se jídlo dělalo, zda to bylo moc nebo málo a příště budete vědět. Důležité je jak velké jedlíky na stavbě máte.
Když se doma balíte a berete věci na stavbu, myslete na všechno. Není ostuda si udělat seznam věcí, které potřebujete zabalit: talíře, příbory, sůl, pepř na dochucení, naběračka, nůž, prkénko a všechny ingredience na váš oběd i svačinu. Ať nezapomenete třeba pomazánku doma v lednici.