Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků

Autor: Jana Švec (redakce) (18 příspěvků)
Kategorie: Zahrada
16. 9. 2024
0 komentářů
Redakční článek

Chystáte se realizovat venkovní dlažbu a betonovat obrubníky a rádi byste se inspirovali, jak na to? Pak jste tu správně. Přesně na tyto postupy se totiž podíváme v 1. díle našeho třídílného miniseriálu.

Co nás dnes čeká?

Dneska se podíváme na první část realizace terasy, chodníků kolem domu a parkovací plochy před domem.

Věnovat se budeme přípravě podkladu, takže si půjčíme bagr a rotační laser, budeme počítat, měřit a rovnat. Dále použijeme taky vibrační pěch i vibrační desku a budeme důkladně podklad hutnit, abychom předešli pozdějšímu sesedání či propadání dlažby nebo obrubníků.

Důležité plánování

Na začátku bylo potřeba promyslet, kde co bude. Pro tento účel jsme vytvořili jednoduchý náčrt s orientačními rozměry a dohodli jsme se, že je v případě potřeby přizpůsobíme při samotné realizaci. A takových změn proběhlo v průběhu realizace hned několik.

Například plánovaný chodník kolem terasy nakonec není žádný. Stejně tak plochu před tepelným čerpadlem a klimatizací, kde měl původně být 75 cm široký chodník, jsme nakonec zcela zatravnili.

Rozměry v náčrtu jsme přizpůsobili tak, aby šla použít venkovní dlažba do štěrku a její konkrétní typ. Na terase použijeme dlažbu Best Bohema a na ostatní plochy dlažbu Best Bellissima v tloušťce 6 cm pro chodníky a 8 cm pro parkovací plochy. Vše v barevném provedení tzv. Colormixu Arabica.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků
Reklama

Při určování šířky chodníků jsme se podívali na rozměry jednotlivých kostek. V tomto případě má dlaždice 15 cm, do kterých se započítává i spára. No a v násobku 15 cm jsme pak určili šířku chodníku, která v tomto případě odpovídá 8 kostkám, tedy 120 cm.

Dalším krokem je skladba jednotlivých vrstev. U chodníků a terasy tvoří kladecí vrstvy výšku celkem 24 cm. U pojezdových ploch pro vozy do 3,5 tuny je to včetně dlažby celkem 36 cm. No a s těmito údaji jsme se mohli pustit do měření, odstranění nebo naopak doplnění zeminy a její hutnění. Setkat se můžete také s pojmem hutnění zemní pláně.

Úprava terénu a hutnění na terase

V půjčovně jsme si na jeden den rezervovali bagr i s podvalníkem, abychom jej nemuseli převážet na našem přívěsu, který je o dost vyšší. A pro snadné měření jsme vyzvedli také rotační laser.

Podle plánků jsme orientačně vyměřili a vyznačili pozici pro obrubníky na zámkovou dlažbu a následně rotačním laserem změřili aktuální výšku terénu. Díky tomu jsme zjistili, kde bude potřeba zeminu odbagrovat a kam ji naopak doplnit.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků
Reklama

Protože jsme se do této etapy pouštěli na začátku prázdnin, využili jsme naše dva siláky a zajistili jim letní brigádu.

Úpravy terénu bagrem máme hotové a bagr jsme úspěšně vrátili. Následně jsme si půjčili vibrační pěch neboli žábu, protože nás čeká hutnění.

Celý prostor pod budoucími chodníky i obrubníky jsme důkladně hutnili vibračním pěchem, lidově žábou.

Další měření a terénní úpravy

Terasa v místě, kde je HS portál a dveře do garáže, bude ve stejné výšce, jako je parapet u HS portálu. To je pro nás nula, kterou jsme si nastavili na rotační laser. V místě, kde bude obrubník k terase vzdálený 4,5 m od domu, chceme mít určitý sklon, aby nám voda po terase nestékala do domu, ale na zahradu. Takže už tady budeme o 5 cm níž, abychom udělali plus mínus centimetr na metr.

Budeme tady mít obrubník Best Linea, který je vysoký 25 cm, a 5 cm sklon. To už jsme na 30 cm. Pod obrubníkem budeme chtít mít ještě alespoň 5 cm betonu, takže finální zhutněná výška, které tady potřebujeme docílit, než začneme betonovat obrubníky, by měla být o 35 cm níž, než je parapet u HS portálu. Pro nás to znamená nastavit si na rotačním laseru jenom přijímač o 35 cm výš. No a na takovou hodnotu se tady teď aktuálně potřebujeme dostat.

Původně zamýšlený chodník podél celé terasy se v průběhu realizace zrušil. Bohužel toto rozhodnutí padlo až po odbagrování zeminy, takže nezbylo nic jiného, než prostor znovu zavézt. Materiál na zavážku pod obrubníky jsme nakupovali v nedaleké deponuji a na stavbu si jej dováželi sami na přívěsu. Pod obrubníky jsme používali kamenivo frakce 0-32.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků
Reklama

Další detail, který jsme v rámci terasy potřebovali vyřešit, je schod na obou stranách terasy, který tvoří obrubník Best Linea. Ten má na výšku 25 cm. Schod je vysoký 15 cm a dlažba chodníku má na výšku 6 cm. To je dohromady 21 cm. A tím pádem by na beton z boku obrubníku zbyly jen 4 cm, což je velmi málo. A při zavážení a hutnění prostoru terasy bychom obrubník vyvrátili.

Jako ideální řešení jsme dostali doporučení vytvořit nejprve řadu ze ztraceného bednění a následně z boku na bednění obrubník přilepit lepidlem MAMUT.

Protože se nevědělo, zda bude terén vedle terasy v rovině, nebo zda se po celé délce zachová terénní schod, připravili jsme raději ztracené bednění po celé délce terasy na obou dvou stranách.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků

Betonování obrubníků na terase

Zavadlý beton jsme míchali přímo na stavbě v poměru tři lopaty písku, jedna lopata cementu a přiměřeně vody.

Nejvíce času zabralo založení ztraceného bednění, protože bylo potřeba měřit neustále pásmem podélné vzdálenosti i úhlopříčky a současně rotačním laserem kontrolovat výšku. Ta měla být na konci terasy směrem do zahrady přibližně o 5 cm nižší než u domu.

Po založení rohů bylo vyhráno. Zbylé tvárnice ztraceného bednění jsme usazovali do zavadlého betonu podobně jako obrubníky a podélně je rovnali podle provázku, nikoliv podle vodováhy, protože bylo třeba zachovat plánovaný sklon terasy.

Následující den jsme tvárnice ztraceného bednění vyplnili betonem a pustili se do přípravy rohových obrubníků a spodní části terasy.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků

Rohové obrubníky jsou doplňkovým prvkem k obrubníkům Best Linea. Usazovat je budeme tak, aby byly 8 cm nad horní hranou ztraceného bednění.

Nejprve jsme pod obrubníky uložili zavadlý beton a gumovou paličkou je urovnali na požadovanou výšku. Dalším krokem je nalepení obrubníku ke ztracenému bednění, které provedeme lepidlem MAMUT.

Stejným způsobem jsme zabetonovali a nalepili na ztracené bednění i rohový obrubník na druhé straně. Pak už stačilo jenom natáhnout zednickou šňůru a pokračovat v betonování dalších obrubníků.

Vzhledem k hmotnosti obrubníků bych se při jejich usazování rozhodně neobešel bez pomocníka.

Pod obrubník uložíme přibližně 10cm vrstvu zavadlého betonu. Gumovou paličkou jej urovnáme podle natažené zednické šňůry a následně přihrneme beton z obou stran minimálně do jedné třetiny výšky obrubníků.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků

Posledním krokem v rámci přípravy terasy bylo na obou stranách nalepení obrubníků, které jsou nejen zabetonované, ale z boku ještě přilepené lepidlem MAMUT ke ztracenému bednění.

Abychom mohli obrubníky rovnat podle zednické šňůry, zabetonovali jsme si nejprve do potřebné výšky odřezek obrubníků u domu. Následně jsme pokračovali v pokládání obrubníků od rohu terasy směrem k domu.

Nejlépe nám vyhovoval postup, při kterém jsme nejprve urovnali vrstvu betonu pod obrubníkem a bez nalepení vyzkoušeli obrubník do betonu usadit. Podle potřeby jsme výšku betonu upravili tak, aby následně stačilo obrubník jen lehce doklepnout.

Obrubník jsme potom vyndali, na ztracené bednění nanesli lepidlo MAMUT, opatrně obrubník vrátili zpět a přitlačili z boku na lepidlo. Potom už stačilo lehce obrubník urovnat gumovou paličkou a přihrnout betonem.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků

Hutnění po stranách domu

Budoucí terasa již byla připravená na zavážení a hutnění kameniva. Protože jsme měli před domem hromadu písku, která by nám překážela v zavážení terasy štěrkem, rozhodli jsme se, že zavážení ještě odložíme a zabetonujeme si obrubníky na obou stranách vedle domu.

Vápnem jsme si vyznačili orientační pozici obrubníků a rotačním laserem změřili aktuální výšku terénu. Protože jsme byli stále hodně nízko, rozvozili jsme pod obrubníky štěrk frakce 0-32 a postupně jej hutnili vibrační deskou.

Cílem bylo dostat se na výšku přibližně 25 až 30 cm pod budoucí horní hranu obrubníku. Protože je obrubník Best Parkan vysoký 20 cm, bude vrstva betonu pod obrubníkem v rozmezí od 5 do 10 cm.

Podobně jsme postupovali i na druhé straně domu.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků

Časově pro nás bylo nejnáročnější si vše vyměřit a vytyčit, abychom správně založili obrubníky v rozích. Při vytyčení jsme si pomáhali zbytky betonářské výztuže, lidově roxory, a zednickou šňůrou. Primárně nám šlo o určení směru, nikoliv výšky, protože výšku rohových obrubníků jsme později měřili rotačním laserem.

Betonování obrubníků po stranách domu

Z obrubníků, které budeme ukládat do rohu, jsme vždy uřízli pero. Pod obrubník jsme uložili vrstvu zavadlého betonu a následně jej gumovou paličkou a vodováhou urovnali ve svislém i vodorovném směru. Jeho výšku jsme zkontrolovali rotačním laserem.

Jakmile zabetonujete rohové obrubníky, máte téměř vyhráno. Potom už totiž stačí natáhnout zednickou šňůru a pokládat do betonu jeden obrubník za druhým. A když zvolíte obrubník s označením Best Parkan II, který na délku měří 1 m, půjde vám to velmi rychle od ruky.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků

Napojení obrubníků na terasu

Posledním krokem v rámci obrubníků vedle domu bylo napojení na terasu. Nejprve jsme si vyznačili výšku schodu, obrubník zkrátili na délku a potom ještě vyřízli tvar odpovídající betonu kolem terasy.

Jakmile jsme měli jistotu, že obrubník bude sedět, mohli jsme ho konečně zabetonovat.

Venkovní dlažba – Část 1.: Příprava terénu a betonování obrubníků

Upraveným terénem a zabetonovanými obrubníky dnešní díl ukončíme. Příště bude na řadě zavážení a hutnění prostoru terasy kamenivem a rovnou také pokládka venkovní dlažby na obou chodnících vedle domu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Jana Švec (redakce) (18 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací