Nutné přípravy před zahájením
V obci Stará Ves nad Ondřejnicí plánuje stavebník Marek realizaci cihlového rodinného domu. Dnes ho čeká zakládání.
Aby měl Marek jistotu, že bude mít stavbu založenou přesně v rovině, rozhodl se jako většina svépomocných stavebníků využít službu Technická pomoc na stavbě. Zakládací technik, který na stavu dorazí, pomůže Markovi s vyrovnáním zakládací malty pod broušené cihly HELUZ.
Součástí dodávky broušených cihel je i dostatečné množství tepelněizolační zdicí a zakládací malty HELUZ Trend Plus. Při nanášení malty se počítá s vrstvou o výšce 20 mm.
Před příjezdem technika provedl Marek penetraci a natavení asfaltových pásů v místě obvodového a vnitřního nosného zdiva. Také si na zakládání zajistil dostatek pomocníků. Je to totiž jedna z podmínek poskytované pomoci se založením a rozhodně není dobré tento krok podcenit.
Zejména v teplém počasí je třeba, aby šla práce pěkně od ruky, takže bude potřeba mít minimálně jednoho člověka k míchačce a dva pracovníky, kteří budou asistovat zakládacímu technikovi.
Zakládací technik si s sebou na stavbu přiveze rotační laser, se kterým provede kontrolu rovinnosti základové desky. Cílem je najít nejvyšší místo, abychom zajistili, že tloušťka vyrovnávací malty bude vždy minimálně 20 mm.
Dalším nástrojem, který si technik přiveze, je zakládací sada pro broušené zdivo. Ke zrychlení práce je možné použít dvě zakládací sady najednou.
Pro snadné zpracování malty HELUZ Trend Plus je ideální stahovat ji trapézovou latí.
Jakmile je vše připraveno a každý ví, co bude dělat, může se celá akce rozjet.
Jdeme zakládat stavbu
Základem je správná konzistence malty. Jeden pytel rozmícháme přibližně v 11 až 12 litrech vody. Vždy je však nutné brát ohled na aktuální klimatické podmínky a podle potřeby množství záměsové vody upravit.
Zakládací technik rozmístí přípravky podle délky stahovací latě a na výšku je s pomocí rotačního laseru nastaví do jedné roviny. Poté již stačí nanést připravenou maltu, nahrubo ji srovnat zednickou lžící a trapézovou latí stáhnout do roviny. Vzhledem k vlastnostem a zpracování malty HELUZ Trend Plus je vhodné provádět trapézovou latí delší pohyb do strany a současně k sobě.
Po urovnání malty mezi prvními dvěma přípravky se přebytečná malta odstraní a použije vedle.
První zakládací přípravek se opatrně z urovnané vrstvy malty vysune a přenese na konec. Z přípravku odstraníme zbytky malty a podle rotačního laseru a vodováhy jej vyrovnáme. Následně můžeme pokračovat v nanášení malty na další část desky.
Doporučeným postupem je broušené cihly ukládat zpravidla na jeden den vyzrálou zakládací maltu, na kterou před položením cihel naneseme zubovým hladítkem s výškou zubu 6 mm tenkovrstvou maltu.
Marek se rozhodl pro tento doporučený postup, a jakmile byla zakládací malta dokonale vytvrdlá, provedl lehké stržení hran na krajích maltového pásu. Následně se pustil do přípravy cihel na založení rohů.
Podle projektové dokumentace má být první řada cihel přesazena 8 cm přes hranu desky.
Zakládací maltu předem navlhčíme vodou a následně můžeme ozubeným hladítkem s výškou zubu 6 mm aplikovat tenkovrstvou maltu, které na stavbách obvykle všichni říkají lepidlo.
Podle provázku poté ukládáme jednotlivé cihly do tenkovrstvé malty a vodováhou kontrolujeme rovinnost. Drobné korekce provedeme gumovou paličkou.
V posledním kroku Marek usadil rohové cihly, které se při rozměřování stěn a úhlopříček položily na zakládací maltě pouze na sucho.
Před odchodem ze stavby je vždy vhodné cihly zakrývat. Využít můžete například igelitové obaly z palet.
A co dál?
A stavba je založená. Marek má navíc připraveno dostatečné množství cihel na vyzdění celého prvního nadzemního podlaží. Na další etapy stavby se za Markem přijedeme zase brzy podívat a opět vám o tom napíšeme článek.