6.Problematická voda ve studni

Autor: Karel a Vendy (18 příspěvků)
Kategorie: Vrt, studna
16. 6. 2024
0 komentářů
6.Problematická voda ve studni
Příspěvek stavebníka
Voda je základ, ale taky o to větší pakárna. Studna byla přítomna při koupi pozemku s užitkovou vodou v ní. Ale...

6.část: Voda/Studna

Při hledání pozemku ke koupi jsem měl jasny podmínky, mezi které patřilo, aby na místě byl vrt nebo studna. Tedy aby prostě byla k dispozici voda. Nejen na splachování, pití apod., ale protože ona stavba/rekonstrukce je neuvěřitelný žrout vody.

V našem případě se jedná o studnu, která je přímo za plotem. To je již na obecním pozemku, nicméně náš objekt je na ni připojen již dlouhá léta, a tak po přezkoumání a konzultaci s místním stavebním úřadem se došlo k závěru, že připojení k historickým studnám není třeba řešit:

Všeobecně:

"Pokud se jedná o historickou studnu, zřízenou před 1.1.1955, zákon č. 11/1955 Sb. stanovil, že takové studny se považují za povolené (odběr, stavba, užívání)." tedy "pokud je využití historické studny pro domácnost, považuje se odběr za povolený."

Tak tedy studna je. Voda v ní je. Potrubí do domu nějaké vede. Ale: voda ve studni je užitková a nepitná z bakteriálního hlediska nevyhovující vlivem přítoku vody ze směru od okolních polností a luk. Nicméně nemělo by to být nic, co by úpravna vody neměla zvládnout tak, aby na konci byla pitná voda.

Druha věc je připojení na studnu. Kdo ví, jak je provedeno a v jakém je potrubí, respektive vodovodní plastová hadice stavu. Třetí dosud nepotvrzený problém je množství pesticidu ve vodě. Je známo, že právě pesticidy jsou vysoce rakovinotvorné a zdraví škodlivé.

Rozbor vody, po kterém bude jasno vyjde na cca 5 000 Kč, tudíž jej prozatím odkládám po částečném ujištění, že lze pesticidy vyfiltrovat uhlíkovými filtry a uvažuji o řešení vody jiným způsobem. (Obecní vodovod není přítomen a ani není v planu k realizaci, jelikož dle vedení obce není třeba. Lidé prý mají své studny s dostatečnou vydatností a kvalitou O "skrytém" problému pesticidu se mlčí a doplňování studen vodou v horkých měsících z hasičských cisteren ani nemluvě.)

Plán řešení vody

Jelikož voda ve studni je problematická, plánuji ji používat na WC kde její závadnost není problém, o tom není pochyb. Na pračku možná tato voda by šla také. Nicméně na vše ostatní jako je tepla a studena voda pitného charakteru pro sprchu a umyvadlo v koupelnách a pro myčku a dřez v kuchyni uvažuji řešení dešťovky s úpravnou vody na pitnou. (Z tohoto vyplývá, že vodovodní podomní rozvody PPR potrubí v podlaze byly celkem 3: teplá, studená a užitková. Co se pustí kam, to už bude v technické místnosti řešením ventilů a případného přepojování.)

Tedy aktuální vedení ze studny doplním o novou hadici pro případně přepojení, pokud ta stara není OK. Do technické místnosti, kde je i původní vývod hadice ze studny bude doveden i přívod další hadice, a to hadice z dešťového rezervoáru. Ten plánuji s ohledem na potřebu a spotřebu cca 10-12 kubíků.

Dešťovka bude mít své čerpadlo s ochranou chodu na prázdno/sucho kterým odstraníme hluk y domu do nádrže. Chce to pouze k místu nádrže dotáhnout elektřinu (220 V). Za posledních 5 let se oblast ukázala jako sucha se spodní vodou hluboko, a tedy minimálním problémem spodní vody a potenciálním výtlakem nádrže vlivem Archimedova zákona o výtlaku.

Ale tento rok 2024 ukázal, že ne tak docela, jelikož spodní voda stoupla vlivem dešťů natolik, že 20 cm pod povrchem/travou stoji voda. Tedy práce navíc: kopaní drenáže pro záchyt a odvod vody z terénu s vývodem do již existující šachty odvádějící vodu z okolí.

Navíc také vedle místa dešťovky bude třeba řešení pro případné zachycení stoupající hladiny spodní vody. Tedy hlubší díra/šachta s čerpadlem, které vodu v nižší vrstvě odčerpá do dešťovky a ta se přepadem pak odvede do stejné šachty jako drenáž. To by mělo podchytit problém s potenciálním výtlakem zásobníku vzhůru.

Plocha střechy je cca 300 m2, voda z této plochy je pak svedena po 4 dílech na každém rohu domu. Všechny 4 svody jsou pak v plánu mít dovedeny do výše zmíněného rezervoáru dešťovky. To je zatím hudba budoucnosti, jelikož teď jsou na 2 svody umístěny IBC kontejnery pro záchyt vody pro účely stavby a z hlediska priorit je to jedna z posledních věcí, jelikož nějaká voda ze studny na WC bude najisto hned.

Na toto téma voda/studna/dešťovka se později urodí s jistotou ještě nejedno pokračování, hned jakmile dojde k realizaci.

IBC kontejner na vodu si před plněním umístěte tak, aby nevadil okolnímu pohybu a umístěte jej vyvýšené třeba na par šárů skládaných cihel/tvárnic, tak aby jste pod vývod/ventil mohli pohodlně umístit kýbl běžné velikosti a tedy i lepe si umyli ruce.

Reklama

Pokud to lze umístěte si čerpadlo místo do technické místnosti do studny, odpadne problém se zavzdušněním a následným odvzdušňováním potrubí a rovněž se zbavíte jednoho zdroje hluku.

Náklady

Název položkyCena
Potenciální úpravna vody - cenový odhad dle rozboru studniční vody (prozatím nerealizováno)
55 000 Kč
studniční ponorné čerpadlo - cenový odhad (realizace v planu)
6 000 Kč
Rozbor vody na pitelnost (bakteriální složky, kovy, chuť...)
4 000 Kč
Celkem65 000 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (18 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací