Kolik hmoty budeme potřebovat?
Epoxidová spárovací malta se zlepšenou zpracovatelností a vysokou estetickou kvalitou – to jsou spárovací hmoty s označením KERAPOXY EASY DESIGN od Mapei.
Na celý dům jsme ze vzorníku vybrali celkem 7 barevných odstínů a připravili si tabulku s rozpisem místností a popisem konkrétních míst podle zvoleného odstínu spárovací hmoty.
Kromě plochy v metrech čtverečních, kterou plánujeme spárovat, bylo nutné znát také velikost dlaždice a šířku spáry. Na základě těchto podkladů nám Mapei pomohl s výpočtem potřebného množství hmoty.
Spárování obkladaček
Jako první jsme se pustili do spárování obkladaček v koupelnách ve druhém nadzemním podlaží.
Všechny spáry musí být před aplikací čisté, vyschlé a zbavené prachu. Současně je nutné zkontrolovat, že spára neobsahuje zbytky vytlačeného lepidla.
Obsah balení epoxidové spárovací malty:
menší nádoba s pryskyřičným tvrdidlem horní části (složka B),
probarvená spárovací směs (složka A).
Obě složky spojíme dohromady a důkladně mícháme tak dlouho, dokud nevznikne homogenní malta. U míchadla nebo vrtačky s míchací metlou je nutné nastavit nízké otáčky, aby nedošlo k zahřátí směsi. Zahřátá směs nebo aplikace při vysokých teplotách totiž zkracují dobu zpracovatelnosti.
Připravenou spárovací maltu nanášíme gumovým hladítkem. Důležité je dát pozor, aby spára byla vyplněná v celé své hloubce.
Přebytečnou spárovací hmotu gumovým hladítkem ihned stáhneme.
Spárovací hmotu neaplikujeme do vnitřních rohů neboli koutů ani do místa styku stěny a podlahy. Tyto spáry na konci vyplníme silikonem.
Důkladné očištění
Obkladačky a dlaždice je nutné očistit ihned po aplikaci spárovací malty, dokud je ještě čerstvá.
K očištění spár používáme celulózové houby a čistou vodu. S množstvím vody rozhodně nešetřete, houba musí být namočená opravdu důkladně. Takže pokud vám po obkladačkách nebude voda stékat, máte houbu namočenou málo.
Čím důkladněji se vám nyní podaří pryskyřici z obkladaček vyčistit, tím snadnější budete mít práci v dalším kroku.
Důležité je provádět mytí čistou vodou, proto ji pravidelně měníme. Dbáme však také na pravidelnou výměnu houby – jakmile je příliš nasycená pryskyřicí, vyměňte ji za novou.
Finální začištění provádíme čistícím rounem typu Scotch-Brite a přípravkem UltraCare Kerapoxy Cleaner. Při čištění používáme ochranné rukavice a brýle.
Přípravek nastříkáme na obkladačky a čistícím rounem setřeme zbytky pryskyřice. Nakonec omyjeme povrch houbou namočenou v čisté vodě.
Po dokončení všech obkladaček jsme se věnovali podlahám. Nejprve jsme vyspárovali a vyčistili podlahy v koupelnách a následně se vrhli na celé spodní patro s dlažbou v imitaci dřeva.
Aplikace silikonu
Na úplný závěr přišla na řadu aplikace silikonu. Ten jsme vždy použili ve stejném barevném provedení, jako byla zvolená spárovací hmota.
Silikon jsme aplikovali standardní vytlačovací pistolí, následně na něj rozprašovačem nastříkali jarovou vodu a gumovou stěrkou stáhli.
Silikonem jsme vyplnili všechny vnitřní rohy, tedy kouty na stěnách, a také spáru mezi stěnou a podlahou.
Doporučení a tipy
V některých místech jsme používali různá barevná provedení spárovací hmoty. Například obezdívku závěsného WC jsme vyspárovali jinou barvou než zbytek koupelny.
Aby se nám spárovací hmota nedostala do spár, do nichž nepatří, pomohli jsme si u zmíněného WC modulu tím, že jsme spáry přelepili páskou.
Zejména v horkých letních dnech může být spárování opravdu náročné a z vlastní zkušenosti rozhodně doporučujeme pracovat ve více lidech – jeden spáruje, druhý za ním povrch hned čistí houbou. U nás to probíhalo tak, že šikovný obkladač spároval a já „kmital“ s celulózovou houbou.
Spokojenost s výsledkem
Přesto, že spárování epoxidovou spárovačkou pro nás bylo náročnější, než jsme si původně mysleli, výsledek stojí za to.
Navíc díky nulové nasákavosti a chemické odolnosti epoxidové spárovací hmoty budou spáry daleko lépe čistitelné a stálobarevné, což z dlouhodobého hlediska určitě každý ocení.