Základová deska

Autor: Martin a Ivča (25 příspěvků)
1. 4. 2012
7 komentářů
Základová deska
Příspěvek stavebníka
Zima skončila a my jsme se už nemohli dočkat dne, kdy se budeme moct vrhnout na základovou desku. Vyzdívat ztracenné bednění jsme začali 1.3. 2012 . Tím, že jsme od čtvrt domu dělali jen jednu řadu ztracenného bednění, se to celkem urychlilo.

Ztracenné bednění se dá dělat různými způsoby. Já si vybral to, že obvody jsem vyzdil 15 cm širokým ztracenným bedněním, do kterého se pak betonovala deska. Vnitřní pásy se vybetonovaly o 10 cm níž, než bylo ztracenné bednění, do kterého se pak stahovala deska.

Všechny rohy jsme důkladně proměřovali nivelačním přístrojem, aby bylo vše v rovině. Do základových pásů jsem vyvrtával díry a zatloukal jsem do nich 10-tku roxor pro zpevnění a provázání se ztracenným bedněním. Konečnou řadu jsem potom zpevnil dokola také 10-tkou roxorem, aby se ztracenné bednění dokola svázalo.

Vnitřní pásy jsme pak šalovali fošnama, které jsme následně betonovali ručně a vyplňovali zbylými kameny, samozřejmě také o 10 cm níže, než byla výška ztracenného bednění šířky 15 cm. V průběhu jsem nechal dovést 4 tatry drceného recyklátu z betonů. Jeden den jsme se po probuzení docela zhrozili, když jsme se podívali z okna. 8.3. 2012 nám napadlo nemilé překvapení. Nás to ale neodradilo a hned ten den jsem šel zhrnovat a odhazovat napadlý sníh okolo základů, aby to lépe vyschlo a dalo se zase naplno pracovat.

Reklama

V nočních hodinách teplota klesala pod hranici 0°C, takže jsme na noc zabetonované pásy přikrývaly geotextilií. Poté přišlo na řadu dodělání odpadů, které jsme měli už nachystané po zabetonování základů. Šlo o vytažení nad základovou desku.

12.3. bylo vše nachystané pro zasypávání a hutnění základové desky. Proto jsem nelenil a domluvil bagr z firmy, kde jsem zaměstnán, aby se mohlo začít zasypávat. Do přední části, kde bylo na dosypávání zhruba okolo 50 cm jsme zasypali zbytek bincu, který nám zbyl z přebírání kamene. Následně na to po 30 cm přišel dosypat zmíněný drcený recyklát z betonů.

Po dosypání recyklátu po vršek vybetonovaných pásů a po zhutnění jsem nechal dovést ještě jemnější drcený recyklát také z betonu, kdy jsme udělali ještě vyrovnávací vrstvu, aby byla co nejrovnější plocha pro zabetonování desky. Zasypávat jsme začali v pátek dopoledne kolem 1 hodiny a v sobotu bylo hotovo s položenými karisítěmi, takže v neděli jsme měli dostatek času na zadrátkování a podložení karisítí. Nakonec jsme znovu vzali nivelák a naklepali jsme si do plochy  nařezané roxory, které jsme si dali do výšky základové desky, abysme měli snadnější stahování betonu.

Reklama

Desku jsme chtěli zabetonovat další víkend v sobotu, jenže betonárka v sobotu zatím nemíchala, takže jsme začali řešit pátek, jenže nám to nedalo a desku jsme zalili hned v pondělí. Když byla deska hotová, nesmělo chybět zpečetění naší dopolední práce... opět jsme jí betonovali s láskou a bylo hotovo.

Konečně jsme se vyhrabali ze země a viděli jsme kus naší práce za námi. Ted už hurá na zdění.   Celkové náklady na základy a základovou desku : 157 988 Kč

Náklady

Název položkyCena
Odpady na vytažení nad desku
1 047 Kč
4 tatry betonového reciklatu
3 500 Kč
Bagr na zavažení desky
5 000 Kč
Mixii na zakladovou desku 19 m3
30 779 Kč
Celkem40 326 Kč
Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Martin a Ivča
Martin a Ivča (25 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Léňa a Zdenda

Léňa a Zdenda14. 2. 2013 11:17:26

To je mi líto, že jsem Vás nepotěšil, ale neházel bych flintu do žita a zkusil se na SÚ dohodnout na nějakém kompromisu, co po Vás budou v budoucnu chtít, případně navrhnout nějaké papírové rozdělení stavby do dvou objektů, např. obyvatelná část a část garážová, kde by se toto posléze mohlo kolaudovat na etapy a s výstavbou svépomocí by nebyl problém, ale to je opravdu na jednání se SÚ.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka14. 2. 2013 10:54:10

U nás také není úřad není "v pohodě" a postupuje podle příspěvku pana Peška.

Když někdo v rodině má stavební firmu, tak pohoda. Když někdo má známého, tak za 20 000 Kč to jde. Když někdo nikoho nezná, tak si firma řekne 100 000 Kč za to, že nic neudělá, ale bude to kontrolovat a potom se pod stavbu podepíše.

Poděkujte lobistům.

Hedvika14. 2. 2013 10:37:16

Díky moc za rady, ale teď jsem teda špatná z komentáře pana Peška. Bojím se, že když vyřídíme stavební povolení, uvedeme, že budeme stavět subdodavatelsky, seženeme stavební dozor, tak pak aby nebyl nějaký problém a nechtěli třeba nějaké faktury a smlouvy od stavebních firem co stavbu stavěli. Bohužel nemám v tomto směru vůbec žádné zkušenosti. U nás stavební úřad není docela "v pohodě" :( Ale věřím tomu, že se to musí dát nějak určitě obejít :) Tak zatím díky moc!

Léňa a Zdenda

Léňa a Zdenda14. 2. 2013 10:17:37

Ahoj, já myslím, že SÚ má pravdu a stavby nad 150m2 musí stavět firma, viz. citace ze stav. zákona :
§ 160 Provádění staveb
(1) Provádět stavbu může jako zhotovitel jen stavební podnikatel, který při její realizaci zabezpečí odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím, pokud v odstavcích 3 a 4 není stanoveno jinak. Dále je povinen zabezpečit, aby práce na stavbě, k jejichž provádění je předepsáno zvláštní oprávnění, vykonávaly jen osoby, které jsou držiteli takového oprávnění.

Svépomocí může stavebník sám pro sebe provádět
a) stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce uvedené v § 103,
b) stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce uvedené v § 104.

kde v §104 je uvedeno stavby do 150m2 a jedno podzemní podlaží atd.

Martin a Ivča

Martin a Ivča14. 2. 2013 9:18:19

Ahoooojky. jak už se zminoval předemnou. Moc velky problem bych v tom neviděl. Ano s garáži a dilnou vedle domu mame skoro 195m2 Vyřizovaly jsme stavební povolení do 150m2 stačí jen ohláška. Jinak nevim jak to mate se stavebním uřadem tam u vas ale tady to nějak moc nikdo neřeši prostě sme si oběhaly stavební dozor ktery je ochoten se nam podepsat že nám stavbu dozoroval co je hlavní věc aby uřad neměl nějaky keci je si vest od začatku stavební knihu. Někdo jí nevede ale je lepší ji mít pak se vam stavební dozor pod ní podepíše a když tohle ukážete při kolaudaci není problem. Nějak zvlašt bych se toho prostě nebal to by si člověk pak sam nemohl postavit nic nad 150m2 a to jsem opravdu neviděl takový případ. Takže vzhůru za svim snem. Přeji hodně štěstí

Petr Tichý14. 2. 2013 9:08:20

Podle mne stavební úřad nemá pravdu, vy musíte pouze zajistit stavební dozor, pokud to nedáváte firmě "na klíč". Prostě to budete dělat subdodavatelsky, to je jedno, zda jste nad nebo pod 150 m2, toto zákon neřeší.

Problémem je, že jakmile se člověk na stavebním úřadě s nimi začne dohadovat (a ne jen o tomto), tak oni se můžou "seknout" a člověk s tím nic nezmůže.

Začal bych takticky vyjednávat - ať zdělí, v jakém paragrafu stavebního zákona mají oporu, dále bych netvrdil, že se bude stavět svépomocí, ale subdodavatelsky...doložit stavebního dozora (to může být kdokoliv, kdo má vystudovanou školu stavebního směru (SŠ 3 roky praxe nebo VŠ).

Pěkný den

Hedvika13. 2. 2013 21:05:30

Ahojky, může se zeptat máte opravdu plochu základové desky více jak 150m2 a stavíte sami? Chceme s přítelem stavět také jen přízemní bungalov, ale s dvougaráží už má 180m2 a na stavebním úřadě nám řekli, že už to je na stavební povolení a musí to stavět firma, ale postavíme pouze za předpokladu svépomoci kvůli financím. Nechce se nám ale vzdávat snu na dvougaráž...můžete prosím poradit? Jinak jde Vám to od ruky a vypadá to moc dobře :)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama