Objem vody zajistí dvě retenční nádrže
Dešťová voda je ze střechy svedena do dvou nádrží o celkovém objemu 14 tisíc litrů. Video o usazování nádrží na dešťovou vodu a připojení okapů můžete shlédnou zde. V domě jsou samostatně provedené rozvody vody pro toalety a zahradní kohouty. Zbytek domu má vlastní trubky, do kterých vede pitná voda z obecního vodovodu.
Naše zadání splnilo zařízení Wilo Rain 3
Pro naše účely jsme hledali řešení, které bude jednak schopné čerpat vodu z nádrží a distribuovat ji do zahradních kohoutů i k toaletám. A současně jsme potřebovali automatické přepnutí zdroje vody na obecní vodovod případně studnu v okamžiku, kdy budou nádrže na dešťovku prázdné. Odborníci nám doporučili zařízení Wilo Rain 3-24 EM.
Problémová voda z vrtu si vyžádala změnu rozvedení potrubí
Protože voda z vrtu je hodně železitá a občas trochu zapáchá, měli jsme obavu, že bude toalety při splachování znečišťovat. Při dokončování zateplení podlah jsme ještě změnili rozvedené potrubí a napojili všechny záchody včetně souvisejícího zahradního kohoutu na samostatný okruh.
Tak může systém Wilo Rain v případě, že v nádržích na dešťovku dojde voda, čerpat vodu z obecního vodovodu a nebude tak docházet k znečišťování toalet vodou z vrtu.
Při výběru vhodného čerpadla bylo nutné znát objem nádrží na dešťovou vodu, jejich vzdálenost od domu a výšku domu.
Snímač hladiny jsme instalovali již při realizaci přípojek do domu
Protože jsme realizaci prováděli v několika etapách, objednali jsme si nejprve ve Wilu snímač hladiny s délkou kabelu odpovídající našim potřebám, který bude umístěn v nádržích na dešťovku a chráničkou povede do technické místnosti. Snímač jsme do nádrží umístili při realizaci přípojek do domu, abychom mohli prostor kolem domu zahrnout zpět zeminou.
K originálnímu Wilo kabelu se snímačem hladiny, jsme jako rezervu doplnili ještě kabel CYKY-J 5× 1,5 RE a společně s vodovodní trubkou průměru 32 mm vše protáhli prostupy do domu.
Protože máme příčky kolem technické místnosti z vysokopevnostní desky Rigips Habito® H, nemusíme se při kombinaci s Molly kotvami bát kotvení těžších předmětů.
Montáž zařízení Wilo Rain 3
Důležité bylo zvolit správné umístění zařízení, aby se nám pod něj vešla trojice filtrů a současně bylo možné pohodlně napojit ze spodní části přívod vody z nádrží a výtlak vody do systému.
Připojení sacího potrubí či hadice o světlosti 25 mm, které je ve spodní části na levé straně, je opatřeno coulovou převlečnou maticí. Ve spodní části vpravo je přípojka výtlaku do systému o světlosti 25 mm, který je také opatřen coulovou převlečnou maticí.
Na výtlačném potrubí je napojena 19 litrová expanzní nádoba, která by měla mít o 10 % nižší tlak, než je spínací tlak nastavený na čerpadle. Připojení záložního zdroje vody, kterým je nejčastěji obecní vodovod, je z libovolné boční strany ¾ šroubením.
Přednádrž brání kontaminaci pitné vody
Zařízení Wilo Rain 3 je vybaveno přednádraží, do které se voda nejprve načerpá a ze které je následně tlačena dále do systému. Díky tomu nemůže dojít ke kontaminaci dešťové vody s vodou z vodovodního řadu a je tak splněna obvyklá podmínka připojení na obecní vodovod.
Pro případ havárie, je přednádrž vybavena přepadem, na který jsme napojili standardní pračkovou hadici a napojili ji přes sifon do odpadního potrubí.
Zkušební režim jen na vodu z řadu
Nějakou dobu jsme měli zařízení nastavené na trvalý odběr vody z obecního vodovodu a díky tomu bylo spuštění velmi snadné. Jak přesně zařízení nastavit se dozvíte ve videu.
Napojení na dešťovou vodu – vyčerpání nádrží a snímač hladiny
Abychom mohli začít používat i dešťovou vodu, bylo nutné nejprve vyčerpat nádrže a poté napojit na přívodní potrubí hadici se sacím košem a plovákem. Toto provedení zajišťuje, že čerpaná voda se odebírá pod hladinou a tím pádem nedochází k nasátí nečistot ze dna nádrže. pro tyto účely jsem vybral plovoucí sací sadu 1"EASY E-DEEP X /LKS.
Současně jsme spustili do výšky asi 15 cm nad dno nádrže snímač hladiny, který jsme do nádrže umístili již při realizaci přípojek.
Zavodnění přívodního potrubí není do 5 minut
Prvotní plán, že přívodní potrubí zavodníme z technické místnosti tím, že budeme postupně doplňovat vodu do čerpadla nevyšel. Do nádrží jsem tak musel vlézt znovu a přívodní potrubí doplnit o "T" kus s kohoutem a spojkou na zahradní hadici, díky které jsme mohli přívodní potrubí lépe zavodnit.
Ani tak nebylo sání dešťové vody z nádrží otázka pěti minut a museli jsme stále odvzdušňovat, ručním tlačítkem spouštět čerpadlo a současně splachovat, abychom měli zajištěn odběr vody.
Díky trojici filtrů jsme měli přehled o tom, zda si již čerpadlo vodu z nádrží bez problémů nasává a taky velkou radost, když se to konečně podařilo.
Na čerpadlo jsme nasadili čelní kryt. Zbývalo zadat parametry nádrže, aby snímač hladiny ukazoval správnou hodnotu a nastavení zapínacího tlaku na hodnotu 2 barů a vypínacího tlaku na 4 bary.
Systém na využívání dešťové vody máme hotový a nezbývá nám již nic jiného, než si přát, ať hodně prší!